...
  • PL   EN

zdjęcie ilustracyjne

Młodzi Wirtuozi w Zamku Królewskim

Młodzi Wirtuozi w Zamku Królewskim 1200 797 Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci

Koncert stypendystów Programu ZDOLNI Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, niedziela 6 listopada 2022 r., godz. 12.00, Sala Koncertowa Muzeum Zamek Królewski

Na niedzielnym koncercie wystąpi czworo solistów, którzy wykonają  muzykę  od barkowej po  XX- wieczną,  graną solo jak również z akompaniamentem fortepianu.  Usłyszymy części koncertów na altówkę, wiolonczelę i skrzypce z towarzyszeniem fortepianu .  Wiolonczelowa suita Bacha zabrzmi w wersji na altówkę a  impresjonistyczny  Debussy  w transkrypcji na wiolonczelę z fortepianem.


Bilety na koncert można nabyć w kasach Muzeum. Równocześnie koncert będzie  bezpośrednio transmitowany na kanale YT Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci:
https://youtu.be/-2zXgeVEZqw

W programie
Bach  Chopin  Debussy  Elgar  Forsyth  Moszkowski  Mozart  Wieniawski

Fryderyk Midor
Emanuel Ogrodniczek
Maciej Smoląg
Zofia Olesik
Wojciech Walasek

Wystąpią
Fryderyk Midor – wiolonczela, Agnieszka Porzuczek-Trzeciak – fortepian; Emanuel Ogrodniczek – altówka, Urszula Ledwoń – fortepian; Zosia Olesik – skrzypce, Maciej Smoląg – fortepian; Wojciech Walasek – fortepian

Fryderyk Midor – 14 letni wiolonczelista, uczeń Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie  Pani mgr Anny Tumidajskiej. Od 2017 roku jest również uczniem prof. Davida Grigoriana. Rozpoczął swoja przygodę z muzyką w wieku pięciu lat od nauki gry na gitarze. W wieku sześciu lat zaczął naukę gry na wiolonczeli w klasie pani mgr. Alicji Murzynowskiej. Fryderyk jest laureatem 41 polskich i międzynarodowych konkursów wiolonczelowych, gdzie w większości zdobywał pierwsze miejsca, Grand Prix i nagrody specjalne. W ciągu ostatnich dwóch lat były to; 12th Antonio Janigro International Cello Competition 2020 w Zagrzebiu, XI Internationale Karl Adler Musik Wettbewerb 2020 w Stuttgarcie, XV Młodzieżowy Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im K Wiłkomirskiego 2020 w Poznaniu, 3rd Gustav Mahler Prize Cello Competition 2021 w Jihlavie, 26  International Heran Cello Competition 2021 Usti nad Orlici , NorthEast Music Teachers Association Strings Competition 2021 w Summit USA, International Bach Solo Competition 2021 w Poznaniu, XV International Cello Competition Jan Vychytil 2021 w Pradze. Grał z Orkiestrą Kameralną Wratislavia pod dyrekcją prof. Jana Staniendy w ramach „Wieczorów w Arsenale 2019” oraz z orkiestrą Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Jarosława Szemeta w 2022 r. Oprócz gry na wiolonczeli lubi rysunek, podróże i koty. Stypendystą Funduszu  Fryderyk jest od 2022 r.

Emanuel Ogrodniczek – 18-letni altowiolista, uczeń Zespołu Szkół Muzycznych w Częstochowie im. Marcina Józefa Żebrowskiego w klasie mgr. Tomasza Ptaka. Swoją edukację muzyczną rozpoczął na skrzypcach ale po zakończeniu szkoły muzycznej I st. kontynuował naukę już na altówce. Emanuel jest laureatem konkursów, do ostatnich jego osiągnięć nalezą: 2 miejsce w konkursie altówkowym „Senzabasso Accompagnato” w Szczecinie, 3 miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Młodych Altowiolistów  we Wrocławiu oraz 1 miejsce na Festiwalu Młodego  Wirtuoza w Bydgoszczy. Brał udział w projekcie orkiestrowym organizowanym przez Adama Sztabę „Orchestra4Young” dla utalentowanych muzyków z całej Polski. Brał udział w koncertach min. w Operze Narodowej, Filharmonii Pomorskiej, Filharmonii Częstochowskiej. Stypendystą Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci jest od 2022 roku.

Zofia Olesik – 17-letnia skrzypaczka, uczennica prof. Marcina Baranowskiego w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Jadwigi Kaliszewskiej w Poznaniu. Jest zdobywczynią I nagrody w XV edycji międzynarodowego konkursu adresowanego do młodych skrzypków – Konkursu im. Karola Lipińskiego i Henryka Wieniawskiego w Lublinie. Jej ostatnie osiągnięcia to: II nagroda w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym ,,Kreutzer International Competition” w Brukseli, GRAND PRIX w III Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym „Jak Wieniawski”, I nagroda w ,,XI Ogólnopolskim Konkursie Młodych Skrzypków im. St. Serwaczyńskiego” w Lublinie we wrześniu 2020 r. Zofia ma na swoim koncie liczne koncerty solowe z orkiestrą oraz koncerty organizowane przez Katowice Miasto Ogrodów. Brała udział w wielu kursach mistrzowskich i warsztatach skrzypcowych, m. in. w Mistrzowskim Kursie Skrzypcowym prof. Michaela Vaimana czy w Kursie Mistrzowskim prof. Florina Croitoru z National Music University in Bucharest. We wrześniu tego roku miała okazje wykonać jako solistka prawykonanie koncertu skrzypcowego Pawła Pudło Gears of Time  z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Zabrzańskiej z okazji 100-lecia nadania praw miejskich miastu Zabrze. Zofia otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska, jest tegoroczną stypendystką Morningside Music Bridge – międzynarodowych warsztatów dla młodych muzyków podczas, których pracowała pod kierunkiem Williama van der Sloota, Midori czy Noah Bendixa-Bargleya w New England Conservatory w  Bostonie w USA. Stypendystką Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci jest od 2016 roku.

Maciej Smoląg  – 19-letni pianista, absolwent warszawskiej OSM II st. im Zenona Brzewskiego w klasie Karola Radziwonowicza. Maciej będzie towarzyszył Zofii zarówno w koncercie Mozarta jak i w Wariacjach Wieniawskiego.. Wielokrotnie mieliśmy okazję usłyszeć Maćka jako solistę na koncertach KFnrD zarówno w Muzeum Zamek Królewski w Warszawie jak i w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich. Maciej koncertował w kraju i za granicą m.in. we Frankfurcie n/Odrą z Brandenburską Orkiestrą Państwową, Filharmonii Narodowej; Zamku Królewskim w Warszawie; domu urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. W lipcu oraz sierpniu 2021 r. wykonał z kwintetem Filharmonii Gorzowskiej koncert fortepianowy e-moll Fryderyka Chopina w Słubicach oraz we Frankfurcie nad Odrą. Maciej nagrał  płytę z kontredansami Stanisława Moniuszki oraz tańcami polskimi Romualda Twardowskiego zrealizowaną przez wydawnictwo Pani Twardowska. Jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych, do jego osiągnięć z ostatnich lat należą: udział w konkursie Wirtuozi V4+ w Budapeszcie (2020 r.); II nagroda International Piano Festival Gloria Artis w Wiedniu (2020 r.); I miejsce  oraz nagroda specjalna 1st International Online Competition „Magic Muse” w Moskwie (2021 r.), II miejsce Chopin 1st International Piano Competition for Children and Young Pianists w Stambule (2021 r.); wyróżnienie w XVII Ogólnopolskim Festiwalu Pianistycznym Chopinowskie Interpretacje Młodych Konin – Żychlin (2021 r.). Maciej otrzymał nagrodę MKDNiS za udział w programie i konkursie międzynarodowym Wirtuozi V4+. Jest stypendystą Marszałka Województwa Lubuskiego oraz absolwentem Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.

Wojciech Walasek – 15-letni pianista z Mikołajowa, uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Witolda Lutosławskiego w Nysie, w klasie   Pani Bogusławy Kos. Edukację muzyczną  rozpoczął w 2014 roku w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Fryderyka Chopina w Kłodzku, w klasie fortepianu mgr Katarzyny Mąki. Wojtek jest laureatem konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, a do jego ostatnich osiągnieć należą: I miejsce – III Elbląski Konkurs Pianistyczny, Elbląg 2021 r., II miejsce – VI Zachodniopomorski Konkurs Pianistyczny, Szczecin 2021 r., III nagroda – Międzynarodowy Konkurs Muzyczny Opus 2021, Kraków kwiecień 2021 r., I miejsce – I Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. prof. Janiny Romańskiej – Werner, Kraków 2021 r., III miejsce – XXV Ogólnopolski Turniej Pianistyczny im. Haliny Czerny- Stefańskiej Żagań luty 2022 r., Finalista Ogólnopolskiego Konkursu Indywidualności Muzycznych ATMA 2022 r. Zakopane, kwiecień 2022, I miejsce – Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny „Wiosenne Impresje” Kraków 2022 r. Wojtek został stypendystą Funduszu w 2022 roku.

Młodym wykonawcom będą towarzyszyć pianiści kameraliści, związani z uczelniami wyższymi oraz szkołami muzycznymi: Agnieszka Porzuczek-Trzeciak, Urszula Ledwoń.

Młodzi Wirtuozi – jest to projekt realizowany przez Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci we współpracy z Muzeum Zamek Królewski oraz Muzeum Łazienki Królewskie, promujący młodych, zdolnych muzyków będących podopiecznymi Funduszu.

Organizatorzy:    

Honorowy patronat Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy

Partnerzy:

Ministerstwo Edukacji i Nauki
logo PZU

                             

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.