...
  • PL   EN

Młodzi Wirtuozi w Zamku Królewskim, 10 grudnia 2023, godzina 12.00

Młodzi Wirtuozi w Zamku Królewskim, 10 grudnia 2023, godzina 12.00 5000 3321 Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci

Koncert stypendystów Programu ZDOLNI Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, niedziela 10 grudnia 2023 r., godz. 12.00, Sala Koncertowa Muzeum Zamek Królewski.

Zapraszamy  na  kolejny koncert z cyklu Młodzi Wirtuozi , projekt  realizowany przez Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci we współpracy z Muzeum Zamek Królewski, Muzeum Łazienki Królewskie oraz Warszawskie Towarzystwo Muzyczne – promujący młodych, zdolnych muzyków będących podopiecznymi Funduszu.

Bilety na koncert można nabyć w kasach Muzeum. Równocześnie koncert będzie można obejrzeć  w bezpośredniej transmisji na kanale YT Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci
https://www.youtube.com/watch?v=Ml6570xIMOg

W programie:
Bach, Brahms, Iturralde, Kreisler, McKee, Prokofiew, Woytowicz

Wystąpią:
Jakub Derej – fortepian; Kaja Drążek – trąbka, Adam Greń – fortepian; Adam Falenta – skrzypce; Zofia Momot – wiolonczela, Maria Sterczyńska – fortepian; Kwintet w składzie: Kornel Romanowski – saksofon sopranowy, Maja Banicka – saksofon altowy, Oliwia Gajda – saksofon tenorowy, Dominik Mucha – saksofon basowy, Jakub Derej – fortepian.
Prowadzenie koncertu Michał Szymański.

Kaja Drążek
Adam Falenta
Jakub Derej
Zofia Momot
Kornel Romanowski
Maja Banicka
Oliwia Gajda
Dominik Mucha

Kaja Drążek – 18-letnia trębaczka, uczennica Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Karola Szymanowskiego w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Wojciecha Kilara w Katowicach. Jest w klasie dyplomowej gdzie uczy się pod kierunkiem Rafała Dudka, a w kameralnych projektach towarzyszy jej na fortepianie Adam Greń. Naukę gry na trąbce rozpoczęła w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. Feliksa Nowowiejskiego w Zgorzelcu pod kierunkiem Krzysztofa Spiesza. Jest laureatką konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, do ostatnich osiągnieć Kai  należy:
1. miejsce w X Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Dętych imienia Ludwika Lutaka w Krakowie, na którym otrzymała również nagrodę Najlepszej Trębaczki (jest pierwszą zwyciężczynią w historii konkursu), 3. miejsce w  XVII Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Dętych we Wrocławiu. Od 2022 roku jest stypendystą Programu ZDOLNI Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.

Adam Falenta – 17-letni skrzypek, kompozytor, pianista, uczeń klasy maturalnej w Zespole Szkół Muzycznych im. K. Szymanowskiego w Toruniu, gdzie uczy się klasie skrzypiec pana Grzegorza Bogusza, a od 5 lat także fortepianu w klasie pana Marka Kamoli. Adam od IV klasy szkoły  I stopnia również komponuje. Jego kompozycje były wykonywane przez wiele orkiestr i zespołów, takich jak m.in. Sinfonia Varsovia, Toruńska Orkiestra Symfoniczna, Orkiestra Filharmonii Zielonogórskiej, Cappella Gedanensis, Sinfonietta Pomerania, czy Sepia Ensemble. Adam prowadzi również aktywne życie koncertowe. Wielokrotnie występował jako skrzypek solista z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, gra także solowo, kameralnie oraz okazjonalnie jako członek orkiestr. Osiąga znaczące sukcesy w międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach skrzypcowych, kompozytorskich, kameralnych, słuchowych oraz z teorii muzyki. Jego największymi osiągnięciami z ostatnich lat są: – II miejsce oraz Nagroda Specjalna za najlepsze wykonanie utworu J. S. Bacha w 43 Ogólnopolskim Konkursie Bachowskim im. Stanisława Hajzera w Zielonej Górze (2021) – I miejsce w konkursie Jugend Komponiert Wettbewerb des Landes Brandenburg w Rheinsbergu w Niemczech (2022), – II miejsce w VI Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym w Toruniu (2022) – I miejsce w Konkursie Słuchowym w ramach Festiwalu Wyobraźni Muzycznej mYear 2022 we Wrocławiu, – III miejsce w IV Konkursie Skrzypcowym Muzyki Polskiej im. W. Wiłkomirskiej w Częstochowie (2021), – II miejsce ex aequo (I m. nie przyznano) w VI Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Jadwigi Kaliszewskiej (2022), – I miejsce, II miejsce oraz Nagroda Publiczności w VI Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim im. Piotra Perkowskiego (2022), – Grand Prix w VIII Ogólnopolskim Konkursie Harmonicznym im. Franciszka Wesołowskiego w Łodzi (2023), – II miejsce w Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Smyczkowych w Elblągu (2023), – Tytuł Laureata w XLVII Olimpiadzie Artystycznej z historii muzyki (2023). Adam jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W 2020 i 2023 r. otrzymał Stypendium Kulturalne Urzędu Miasta Torunia, oraz
w 2019 r. stypendium Młoda Polska. Od 2021 roku jest stypendystą Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.

Zofia Momot – 18-letnia wiolonczelistka z Warszawy. Edukację muzyczną rozpoczęła w klasie Marii Walasek. Obecnie jest uczennicą klasy maturalnej OSM II st. im. M. Sawy w Warszawie, w klasie wiolonczeli Rafała Kwiatkowskiego. Regularnie bierze udział w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Do jej ostatnich osiągnięć należą m.in. I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Jana Vychytila w Pradze (2023), II miejsce w Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Smyczkowych w Elblągu (2023), Wyróżnienie w Młodzieżowym Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Kazimierza Wiłkomirskiego w Poznaniu (2022). Swoje umiejętności instrumentalne miała okazję doskonalić na warsztatach pod okiem wielu wybitnych profesorów, takich jak: Konstantin Heidrich, Denis Severin, Maria Kliegel, Clemens Malich, Arto Noras, Benedict Kloeckner, Stanisław Firlej, Tomasz Daroch, Marcin Zdunik, Bartosz Koziak, Magdalena Bojanowicz, Kazimierz Michalik. Stypendystką Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci jest od 2023 roku.

Kwintet w składzie:  Kornel Romanowski – saksofon sopranowy, Maja Banicka – saksofon altowy, Oliwia Gajda – saksofon tenorowy, Dominik Mucha – saksofon basowy, Jakub Derej – fortepian powstał w ramach projektu KFnrD pod nazwą Kameralna Filharmonia Funduszu. Uczestnicy kwintetu są stypendystami Funduszu, uczą się różnych szkół muzycznych. Kornel Romanowski – jest uczniem klasy maturalnej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. in. Fryderyka Chopina w Olsztynie, gdzie uczęszcza do klasy saksofonu Tomasza Mieczykowskiego, Maja Banicka 16-letnia saksofonistka uczy się w klasie Jarosława Seredy w Zespole Szkół Muzycznych im. I.J. Paderewskiego w Krośnie. Oliwia Gajda jest uczennicą klasy dyplomowej w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. w Częstochowie, w klasie saksofonu Roberta Gudai, Dominik Mucha jest uczniem klasy dyplomowej saksofonu Adama Wojtasika w Zespole Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Łodzi, uczy się równolegle w Samorządowym Liceum Ogólnokształcącym im. Romualda Traugutta w Zgierzu, natomiast Jakub Derej15-letni pianista, to uczeń Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. w Bielsku Białej w klasie fortepianu Anny Skarbowskiej. Instrumentaliści są laureatami konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich. Realizując swoją drogę muzyczną z wielką radością uczestniczą w większych projektach zarówno kameralnych jak i orkiestrowych. Jest to ich pierwszy występ w tym składzie.

Młodym wykonawcom będą towarzyszyć pianiści kameraliści związani z uczelniami wyższymi oraz szkołami muzycznymi: Jolanta Adamska, Maria Sterczyńska, Adam Greń.

Zamek Królewski w Warszawie