• PL   EN

Młodzi Wirtuozi w Warszawskim Towarzystwie Muzycznym, niedziela 13 października 2024 r., godz. 12.00

Młodzi Wirtuozi w Warszawskim Towarzystwie Muzycznym, niedziela 13 października 2024 r., godz. 12.00 2500 1661 Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci

Koncert stypendystów Programu ZDOLNI Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, niedziela 13 października 2024 r., godz. 12.00, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki.

Zapraszamy na kolejny koncert z cyklu Młodzi Wirtuozi – projekt realizowany przez Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci we współpracy z Muzeum Zamek Królewski, Muzeum Łazienki Królewskie oraz Warszawskie Towarzystwo Muzyczne – promujący młodych, zdolnych muzyków będących podopiecznymi i absolwentami Funduszu. Bilety na koncert można nabyć bezpośredni przed koncertem – płatność tylko gotówką

Koncert wypełnią utwory takich kompozytorów jak:
Fryderyk Chopin, Domenico Cimarosa, Benedetto Marcello, Gabriel Pierné, David Popper, Maurice Ravel, Camille Saint-Saëns, Jadwiga Szajna–Lewandowska, Karol Szymanowski, Henryk Wieniawski, Kazimierz Wiłkomirski.

Wystąpią:
Maciej Bieńkowski – fortepian; Aniela Biesiadecka – obój,
Agnieszka Kawula – fortepian; Paulina Długosz – wiolonczela, Małgorzata Renka–Zawodny – fortepian; Joanna Habich – skrzypce, Joanna Zathey-Wójcińska – fortepian.
Prowadzenie koncertu Michał Szymański.

Maciej Bieńkowski
Aniela Biesiadecka
Paulina Długosz
Joanna Habich

Maciej Bieńkowski – 15-letni pianista, uczeń Zespołu Państwowych Ogólnokształcących Szkół Muzycznych I i II st. nr 3 im. G. Bacewicz w Warszawie, w klasie Kacpra Tołoczki. Pianista kameralista, improwizator, poza klasyczna muzyką zainteresowany jazzem i muzyką filmową. Koncertuje solo oraz w zespole kameralnym. Jest laureatem konkursów – w tym kompozytorskich, a do jego ostatnich osiągnieć należą: wyróżnienie w 31. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni oraz 2. miejsce w XXII Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym w Koninie. Koncertował m.in. w Starym Ratuszu w Wiedniu, na Zamku Królewskim i w Łazienkach Królewskich w Warszawie, w Centrum I. J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, w Europejskim Centrum Muzyki K. Pendereckiego w Lusławicach, w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, w Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku i Kuncewiczówce w Kazimierzu Dolnym, a także w studiu im. Władysława Szpilmana Polskiego Radia. Brał udział w Maratonie Chopinowskim Polskiego Radia w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego. Uczestniczył w wielu kursach, warsztatach i lekcjach mistrzowskich. Maciej jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji Santander, od kilku lat jest objęty opieką artystyczną przez Fundację Pianistyki Polskiej i bierze udział w ogólnopolskim cyklu koncertowym Pianiści Konkursu im. A. Harasiewicza pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W programie ZDOLNI Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci jest od 2020 roku.

Aniela Biesiadecka – 15-letnia oboistka, uczennica PSM II st. im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie, w klasie prof. Andrzeja Mleczki. Laureatka konkursów, do ostatnich osiągnięć Anieli należą: II miejsce w 1. Młodzieżowym Konkursie Muzycznym im. M. Spisaka organizowanym podczas IV Międzynarodowego Festiwalu im. Michała Spisaka Młodzi i zdolni, III nagroda w XXIX Śląskim konkursie Instrumenty dęte Drewno dla najmłodszych, III miejsce w międzynarodowym konkursie Luigi Ceritelli (Włochy), I miejsce w ogólnopolskim Konkursie młodych instrumentalistów (Jasło, 2022), I miejsce MEDICI International Music Competition (IX 2022). Przez wszystkie lata nauki gry na oboju brała udział w licznych koncertach i nagraniach – w tym w nagraniach płyty: Kiedyś to były święta Czesław Mozil i grajkowie przyszłości – płyta zdobyła Fryderyka 2020, płyty z utworami patriotycznymi Nad nami orzeł biały oraz w innych licznych koncertach. Aniela otrzymała w 2022 r. stypendium Klubu Krakowskiego, a obecnie jest stypendystką Fundacji Pro Musica Bona oraz od 2023 roku Programu ZDOLNI Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.

Paulina Długosz – 15-letnia wiolonczelistka, uczennica Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina w Bytomiu, w klasie Natalii Kurzac -Kotuli. Naukę gry na wiolonczeli rozpoczęła w wieku 6 lat w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Katowicach w klasie wiolonczeli Pani Joanny Zub. Jest laureatką konkursów wiolonczelowych o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym, m.in. I miejsca w XVII Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Jana Vychytila w Pradze w 2023r., II miejsca w Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Gustava Mahlera w Pradze w 2022r., II miejsca w XVI Młodzieżowym Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Kazimierza Wiłkomirskiego w Poznaniu w 2022r., II miejsca w Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Smyczkowych w Elblągu w 2023r., II miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Bachowskim im. Stanisława Hajzera w Zielonej Górze w 2023r. III miejsca w XXVII Ogólnopolskich Konfrontacjach Wiolonczelowych im. Zdzisławy Wojciechowskiej w Bydgoszczy w 2023r. Swoje umiejętności doskonali podczas kursów muzycznych prowadzonych przez prof. Piotra Hausenplasa, Tomasza Darocha. W roku szkolnym 2022/2023 została przyjęta do grona stypendystów Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. W październiku 2023r. otrzymała nagrodę Prezydenta Bytomia za wybitne osiągnięcia edukacyjne.

Joanna Habich – 15-letnia skrzypaczka, uczennica Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Jadwigi Kaliszewskiej w Poznaniu, w klasie prof. Marcina Baranowskiego. Joanna jest laureatką międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów skrzypcowych, podczas których zdobyła m.in.: Grand Prix w Lublinie, Warszawie i Rzymie oraz I miejsce (3 krotnie w Poznaniu, 5 krotnie w Płocku, 3 krotnie w Belgradzie, a także w Moskwie, Londynie, Wiedniu. W wieku 11 lat, zadebiutowała jako solistka z orkiestrą symfoniczną Filharmonii Zielonogórskiej wykonując Koncert Skrzypcowy g-moll Maxa Brucha. Występowała także z solowymi recitalami w sali koncertowej Zamku Królewskiego w Warszawie, Sali Balowej Zamku w Łańcucie oraz z orkiestrą kameralną Filharmonii Pomorskiej w Dworze Artusa w Toruniu, z która wykonała jedną z części Czterech Pór Roku A. Vivaldiego, w maju 2024 r. koncertowała w Musikverein w Wiedniu podczas Gali Laureatów International Mozart Competition Vienna 2024. Joanna jest także kameralistką, wspólnie z klarnecistką zdobyła I nagrodę w III Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Kameralnej Duetomania Młodych w Poznaniu. Dwukrotnie brał udział w projekcie objętego patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – „Orchestra 4Young” pod dyrekcją Adama Sztaby. Jest stypendystką Marszałka Województwa Lubuskiego, Dyrektora CEA, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, programu stypendialnego Młoda Polska, oraz w tym roku wzięła udział w międzynarodowym programie Morningside Music Bridge w Bostonie. W programie ZDOLNI Krajowego Funduszu jest od 2018 roku.

Młodym wykonawcom będą towarzyszyć pianistki kameralistki Agnieszka Kawula, Małgorzata Renka–Zawodny i Joanna Zathey-Wójcińska.

Back to top