Koncert stypendystów Programu ZDOLNI Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, niedziela 1 grudnia 2024 r., godz. 12.00, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki.
Zapraszamy na kolejny koncert z cyklu Młodzi Wirtuozi – projekt realizowany przez Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci we współpracy z Muzeum Zamek Królewski, Muzeum Łazienki Królewskie oraz Warszawskie Towarzystwo Muzyczne – promujący młodych, zdolnych muzyków będących podopiecznymi Funduszu.
Bilety na koncert można nabyć bezpośredni przed koncertem – płatność tylko gotówką.
Koncert wypełnią utwory takich kompozytorów jak:
Carl Philipp Emanuel Bach, Fryderyk Chopin, Carlo Domeniconi, Camille Saint-Saëns, Maciej Staszewski. Romuald Twardowski, Karol Szymanowski.
Wystąpią:
Róża Drahejm – fortepian; Aleksander Malej – obój, Daniel Aulak – fortepian; Alicja Tomczyńska – gitara; Oriana Wojciechowska – skrzypce, Jolanta Adamska – fortepian.
Prowadzenie koncertu Zuzanna Orzechowska.
Róża Drahejm – 15-letnia pianistka, uczennica POSM ll st. im. M. Karłowicza, w klasie fortepianu Agaty Malińskiej. Naukę gry na instrumencie rozpoczęła w wieku sześciu lat w POSM l st. nr 1 im. Henryka Wieniawskiego pod kierunkiem Marka Gidaszewskiego. Fortepian jest jej największą pasją, a Róża
z radością podejmuje nowe artystyczne wyzwania. Każdego roku bierze udział w wielu koncertach, konkursach i warsztatach. Jej poziom wykonawczy został wielokrotnie doceniony w postaci czołowych nagród w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Do jej ostatnich osiągnięć należą.
I nagroda- IV Międzynarodowy Konkurs „Muzyczny Koryfeusz” Poznań (19.06.2024), I nagroda – XXIV Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny Muzyka polska i nie tylko… Gorzów Wlkp. (20.05.2024), I nagroda- II Ogólnopolski Konkurs Talenty Muzyczne 2024 Poznań (28.04.2024), I nagroda, tytuł Concert Performer
i Nagroda Specjalna- XV World Open Music Competition Serbia (3.04.2024), I nagroda – I Ogólnopolski Konkurs „Dźwiękowe odkrycia”, Poznań (29.02.2024), I nagroda – X Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny Trzciana (27.01.2024). Za osiągnięcia artystyczne Róża trzykrotnie otrzymała Nagrodę Miasta Poznania. Nieustannie doskonali swoje umiejętności biorąc udział w kursach i warsztatach mistrzowskich pod kierunkiem wybitnych pedagogów min Bronisławy Kawalli – Ryszki, Piotra Banasika, Przemysława Witka, Michała Francuza, Zbigniewa Raubo. W wolnych chwilach Róża rozwija inne pasje i zainteresowania takie jak malarstwo i łyżwiarstwo figurowe. Od października 2024 roku Róża jest stypendystką Programu Zdolni Krajowego funduszu na Rzecz Dzieci.
Aleksander Malej – 16-letni muzyk polskiego pochodzenia urodzony na Białorusi. Gra na oboju, flecie prostym i oboju barokowym. W wieku 7 lat rozpoczął naukę na flecie prostym i osiągnął pierwsze sukcesy w międzynarodowych konkursach- 1. nagroda w konkursie Moje inspiracje muzyczne w Nałęczowie,
2. nagroda w największym w Europie konkursie na flet prosty Open Recorder Days Amsterdam w Holandii, liczne zwycięstwa w konkursach republikańskich. W wieku 12 lat, nie mając możliwości pracować z nauczycielem, zaczął się uczyć gry na oboju samodzielnie, później przeprowadził się z rodziną do Mińska. Jest laureatem międzynarodowych i republikańskich konkursów – m.in. Lwiątko, Młode Talenty Białorusi, Moje marzenie, London International Music Competition, zadebiutował jak osolista z Orkiestrą Radia i Telewizji Białorusi, orkiestrą kameralną Kameralni Soliści Mińska. W 2023 roku przeprowadził się
z rodziną do Polski, obecnie jest uczniem PSM II st. im. Karłowicza w Katowicach w klasie oboju prof. Piotra Pyca. W 2023/24 roku uczestniczył w VII Świętokrzyskim Festiwalu w Kielcach(2 nagroda), w ramach projektu Kameralna Filharmonia Funduszu zagrał w Kwintecie w Zamku Królewskim, a w ramach projektu Młodzi Wirtuozi wykonał recital w Łazienkach Królewskich. Jest laureatem I Młodzieżowego Konkursu Muzycznego im. M. Spisaka (1 miejsce)
i VI Pomorskiego Festiwalu Obojowego w Gdyni (1 miejsce). Aleksander jest uczestnikiem Programu ZDOLNI Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci od2021 roku.
Alicja Tomczyńska – 14-letnia gitarzystka, uczennica OSM im. H. Wieniawskiego w Łodzi, w klasie Macieja Staszewskiego. Jest laureatką wielu konkursów ogólnopolskich oraz międzynarodowej. Do jej ostatnich osiągnięć należą: 2. miejsce w VI Międzynarodowym Konkursie Muzycznym Power Sunrise w Skierniewicach, 2. miejsce w Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej dla dzieci i młodzieży ESSA w Łodzi, 2. miejsce w XV konkursie PraGuitarra Classica Praga w Czechach, 1. miejsce w Międzynarodowym Konkursie Gitarowym Juchener Gitarrenkonzerte Juchen w Niemczech, 3. miejsce w VIII Ogólnopolskim Konkursie Gitarowym o tytuł Mistrza Sześciu Strun w Oleśnicy, 2. miejsce w duecie z Hubertem Marczakiem w VIII Ogólnopolskim Konkursie Gitarowym o tytuł Mistrza Sześciu Strun w Oleśnicy. Alicja Tomczyńska uczestnikiem Programu ZDOLNI jest od 2022 r.
Oriana Wojciechowska – 16-letnia skrzypaczka z Gdańska, uczy się w klasie skrzypiec prof. Janusza Wawrowskiego w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej
II st. im. Zenona Brzewskiego w Warszawie. Regularnie występuje jako solistka, kameralistka, muzyk orkiestrowy tutti, koncertmistrzyni. Jako solistka miała okazję koncertować w kilkunastu krajach Europy i Ameryki Północnej, m.in. w Carnegie Hall (Nowy York, USA), Concertgebouw (Amsterdam, Holandia), Philharmonie de Paris (Paryż, Francja), Mozarteum (Salzburg, Austria), Tribute Communities Recital Hall (Toronto, Kanada), Wiener Konzerthaus, Mozarthause oraz w Ehrbar Concert Hall (Wiedeń, Austria), w Curtis Theatre (Los Angeles, USA), Megaronie (Ateny, Grecja), a także na Zamku Królewskim w Warszawie, na Sali Balowej Zamku w Łańcucie, Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, czy Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego oraz Willi Atmie w Zakopanem. Ponadto w Graz (Austria), Wenecji, Padwie, Trani (Włochy), Biel oraz Uttwil (Szwajcaria) czy Budapeszcie. Oriana miała okazję pracować pod kierunkiem wielu znakomitych pedagogów, jak: Yair Kless (Izrael), Gyula Stuller (Szwajcaria), Elizabeth Faidley (USA), Karen Aroutiounian (Belgia), Peter Schuhmayer (Austria), Bartłomiej Nizoł, Agata Szymczewska, Antoni Cofalik, Piotr Tarcholik, Wieslaw Kwaśny, Bartosz Bryla, Krystyna Jurecka, Agnieszka Marucha, Małgorzata Skorupa, Beata Halska Le-Monnier. Oriana jest laureatką licznych konkursów krajowych
i międzynarodowych, stypendystką Prezydenta Miasta Gdańska, Marszałka Województwa Pomorskiego, Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, jest także uczestniczką programu promocji młodych talentów w Lugano oraz laureatką programu Młoda Polska.
Młodym wykonawcom będą towarzyszyć pianiści kameraliści Jolanta Adamska i Daniel Aulak.