...
  • PL   EN

Młodzi Wirtuozi w Łazienkach Królewskich w Warszawie 8 czerwca 2024, godz. 12.00

Młodzi Wirtuozi w Łazienkach Królewskich w Warszawie 8 czerwca 2024, godz. 12.00 2500 1661 Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci

Koncert stypendystów Programu ZDOLNI Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, sobota 8 czerwca 2024 r., godz.12.00, Pałac na Wyspie Muzeum Łazienki Królewskie.

Zapraszamy  na  kolejny koncert z cyklu Młodzi Wirtuozi,  projekt  realizowany przez Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci we współpracy z Muzeum Zamek Królewski, Muzeum Łazienki Królewskie, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne – promujący młodych, zdolnych muzyków będących podopiecznymi  oraz absolwentami Funduszu.

Bilety na koncert można nabyć w kasach Muzeum, bilety online pod poniższym linkiem: https://kicket.com/…/mlodzi-wirtuozi-w-lazienkach… Równocześnie koncert będzie można obejrzeć  w bezpośredniej transmisji na kanale YT Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci: https://youtube.com/live/ks5OhASMPAo

Koncert wypełnią utwory takich kompozytorów jak:
Johann Sebastian Bach, Johannes Brahms, Andre Chailleux, Pierre-Max Dubois, Joseph Haydn, David Popper, Juliusz Zarębski.

Wystąpią:
Igor Chyrc – saksofon; Michał Skibiński – skrzypce; Jan Tietz – wiolonczela; kwintet klarnetowy w składzie: Michał Pokrzywa – klarnet, Adam Falenta – skrzypce, Oriana Wojciechowska – skrzypce, Zuzanna Orzechowska – altówka, Zuzanna Augustyniak – wiolonczela; kwintet fortepianowy w składzie: Maciej Jonczyk – fortepian, Michał Skibiński – skrzypce, Marta Gębska – skrzypce, Amanda Adamczyk – altówka, Piotr Olesz – wiolonczela.

Igor Chyrc
Michał Skibiński
Jan Tietz

Igor Chyrc – 12-letni saksofonista, uczeń  Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie, w klasie Pana Tomasza Skiby. Edukację muzyczną rozpoczął trzy lata temu, a mimo to jest laureatem wielu konkursów muzycznych ogólnopolskich jak i międzynarodowych m. in w Paryżu, Nicei, Wiedniu, Mediolanie, Londynie, Sztokholmie, Budapeszcie, Dusseldorfie, Tokio, Atlancie, Nowym Jorku. W bieżącym roku nauki, największe jego sukcesy to: nagroda Grand Prix i Nagroda Specjalna podczas XIV Ogólnopolskiego Konkursu Instrumenty Dęte – Chełmno 2023 pod patronatem Centrum Edukacji Artystycznej, I miejsce oraz Nagroda Specjalna w V Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Dętych FINALIS 2023 w Białymstoku, I miejsce w XVII Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Dętych JUPITER 2024 /CEA/ w Krakowie, II miejsce na Międzynarodowym Konkursie Saksofonowym podczas Europejskiego Forum Saksofonowego we Wrocławiu /CEA/ oraz nagroda Grand Prix w II Ogólnopolskim Konkursie Instrumentalnym dla uczniów szkół muzycznych I i II stopnia VIRTUOSO w Toruniu. Igor uczestniczy również w koncertach. W 2023 roku wystąpił na II International Gloria Artis Talents Festival w Wiedniu, w koncercie Scena Młodych podczas 5th International Poznań SaxEvent 2023, Muzyka Zimową Porą na Zamku Królewskim w Niepołomicach oraz w Teatrze im. Juliusza Słowackiego. Występował w międzynarodowej młodzieżowej orkiestrze saksofonowej pod batutą Geralda Prinfalk z Austrii. Swój warsztat muzyczny doskonalił pod kierunkiem profesorów takich jak: Paweł Gusnar, Magdalena Jakubska-Szymiec, Łukasz Nędza, Alicja Wołyńczyk-Raniszewska, Hans de Jong, Philippe Geiss, Vincent David, Asya Fateyeva, Primoż Fleischman, Gerald Preinfalk. Od 2022 r. jest stypendystą Małopolskiego Programu Stypendialnego, Starosty Powiatu Wielickiego, a od 2023 także Burmistrza Miasta i Gminy Niepołomice, Krakowskiej Fundacji Pro Musica Bona i Programu ZDOLNI Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.

Michał Skibiński 18-letni skrzypek, uczeń OSM I i II st. im Henryka Wieniawskiego w Łodzi, w klasie skrzypiec Elżbiety Puchalskie. Swoją edukację muzyczną rozpoczął pod kierunkiem Małgorzaty Karwat- Bekrych. Jest laureatem konkursów, a do jego ostatnich osiągnięć należą w 2024 r: I nagroda – Ogólnopolski Konkurs Muzyczny Centrum Edukacji Artystycznej w Kielcach, w 2023 r: II nagroda – 44 Ogólnopolski Konkurs Bachowski im. St. Hajzera w Zielonej Górze, I nagroda – VIII Międzynarodowy Konkurs Puławy i Skrzypce w Puławach, III nagroda – XX Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. G. Ph. Telemanna w Poznaniu, I nagroda – Szkolne Prezentacje Zespołów Kameralnych w Łodzi, III nagroda – VII Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy im. Rodziny Grobliczów w Krakowie, w 2022 r: I nagroda – IV Konkurs Skrzypcowy Muzyki Polskiej im. W. Wiłkomirskiej w Częstochowie, I nagroda – Szkolne Konfrontacje Zespołów Kameralnych w Łodzi, I nagroda – VII Ogólnopolski Festiwal Skrzypcowy w Kielcach. Michał od początku swojej muzycznej drogi bierze czynny udział w warsztatach muzycznych, konkursach gdzie pracował pod kierunkiem Walentyny Jakubowskiej, Ewy Kowar- Mikołajczyk, Arkadiusza Kubicy, Magdaleny, Łukasza Błaszczyka, Sławomiry Wilgi, Magdaleny Szczepanowskiej. Uczestniczy również w warsztatach muzycznych organizowanych przez Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci w Europejskim Centrum Muzyki K. Pendereckiego w Lusławicach. W czerwcu 2022 r. roku został zaproszony przez KFnrD na projekt orkiestrowy Solidarni z Ukrainą ze Słobożańską Akademicką Orkiestrą Symfoniczną. Projekt obejmował koncerty w Krakowie, Nowym Sączu, Katowicach i Lusławicach. Michał od 2020 roku jest stypendystą Program ZDOLNI Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, w 2021 r. został stypendystą Marszałka Województwa Łódzkiego, w 2020 i 2021 roku otrzymał stypendium artystyczne MKiDN oraz w 2021r. został stypendystą programu Młoda Polska przyznawanego również przez MKiDN.

Jan Tietz – 14-letni wiolonczelista, uczeń OSM I i II st. im. H. Wieniawskiego w Łodzi, w klasie Arkadiusza Płaziuka. Od 2021 r. Janek dodatkowo współpracuje z Agatą Jarecką, która od 2021 roku jest jego nauczycielem i mentorem w ramach Młodzieżowej Akademii Muzycznej, całorocznych kursów na Uniwersytecie Muzycznym im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Swoje umiejętności doskonali także na kursach muzycznych gdzie pracuje pod kierunkiem profesorów m.in. prof. Stanisława Firleja, Marcina Zdunika. W latach 2021-2023 Jan Tietz uczestniczył w 2-letnim orkiestrowym programie edukacyjnym Lusławicka Orkiestra Talentów pod kierunkiem Moniki Bachowskiej– realizowany przez Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Do osiągnięć artystycznych Janka z ostatnich dwóch lat należą w 2024 r: I miejsce – XXVIII Ogólnopolskie Konfrontacje Wiolonczelowe im. Zdzisławy Wojciechowskiej, Bydgoszcz, I miejsce – XII Spotkania Młodego Wiolonczelisty, Zduńska Wola, I miejsce i tytuł Osobowości Artystycznej – VII Międzynarodowy Konkurs w Barokowym Stylu, w 2023: I miejsce – XV Konkurs Młodych Wiolonczelistów, CEA, Wrocław, I – miejsce – XXVI Międzynarodowy Konkurs im. Bohdana Warchala Talents For Europe. W Programie ZDOLNI Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci jest od 2023 roku.

Młodym wykonawcom towarzyszyć będą pianistki kameralistki związane z uczelniami wyższymi oraz szkołami muzycznymi: Bogna Jędruch i Tatsiana Yakubenia-Skiba.

Maciej Jonczyk
Michał Skibiński
Marta Gębska
Amanda Adamczyk
Piotr Olesz

Kwintet w składzie Michał Skibiński  – skrzypce, Marta Gębska – skrzypce, Amanda Adamczyk – altówka, Piotr Olesz  – wiolonczela i Maciej Jonczyk – fortepian powstał w  trakcie Warsztatów Kameralnych Krajowego
Funduszu na rzecz Dzieci, które miały miejsce w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach w marcu bieżącego roku. Członkowie zespołu są uczniami różnych szkół muzycznych, stypendystami Programu ZDOLNI, laureatami konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich. Troje z nich –  Maciej Jonczyk, Michał Skibiński i Amanda Adamczyk – w tym roku ukończyli szkołę II stopnia i będą kontynuować naukę na uczelniach wyższych. Gościnnie w składzie wystąpi Marta Gębska – absolwentka Funduszu, studentka UMFC, tutorka Krajowego Funduszu – angażująca się w liczne funduszowe projekty, wspiera swoja wiedza i umiejętnościami młodszych. Realizując swoją drogę muzyczną – poza solowymi prezentacjami – z wielką radością uczestniczą w większych projektach zarówno kameralnych jak i orkiestrowych.

Michał Pokrzywa
Adam Falenta
Oriana Wojciechowska
Zuzanna Orzechowska
Zuzanna Augustyniak

Kwintet w składzie Michał Pokrzywa – klarnet, Adam Falenta- skrzypce, Oriana Wojciechowska – skrzypce, Zuzanna Orzechowska – altówka, Zuzanna Augustyniak – wiolonczela. powstało w ramach projektu Kameralna Filharmonia Funduszu, a jego uczestnikami są stypendyści Funduszu, uczniowie z różnych szkół muzycznych w Polsce. Michał Pokrzywa  – 17-letni klarnecista jest uczniem Pawła Kroczka  w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. im. J. Kaliszewskiej, w Poznaniu, Adam Falenta – uczy się w klasie skrzypiec Grzegorza Bogusza, w ZSM w Toruniu, Oriana Wojciechowska i Zuzanna Augustyniak to uczennice OSM II st. im. Z. Brzewskiego w Warszawie, Oriana w klasie skrzypiec Janusza Wawrowskiego, a Zuzanna w klasie wiolonczeli Rafała Kwiatkowskiego, natomiast  Zuzanna Orzechowska – 18-letnia altowiolistka uczy się w PZSM im A. Rubinsteina, w Bydgoszczy, w klasie Zbigniewa Milewskiego. Członkowie zespołu są laureatami konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich. Troje z nich –  Zuzanna Orzechowska, Adam Falenta i Zuzanna Augustyniak – w tym roku ukończyli szkołę II stopnia i będą kontynuować naukę na uczelniach wyższych, poszerzając swoje umiejętności muzyczne o kolejne specjalizacje poza instrumentalistyką. Adam zamierza studiować kompozycję, a Zuzanna dyrygenturę.