...
  • PL   EN

koncert w Łazienkach

Młodzi Wirtuozi w Łazienkach Królewskich niedziela 27 listopada 2022 r., godz. 12.00

Młodzi Wirtuozi w Łazienkach Królewskich niedziela 27 listopada 2022 r., godz. 12.00 1335 886 Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci

Zapraszamy na  kolejne  muzyczne spotkanie  w niedzielne południe , tym razem usłyszymy  muzykę  solową Bacha w wykonaniu  skrzypiec  gitary i fortepianu. Nie zabraknie muzyki polskiej Chopina, Szymanowskiego w fortepianowej odsłonie oraz Wieniawskiego w  wirtuozowskich wariacjach, które towarzyszyły skrzypkom w ostatniej edycji konkursu im Henryka Wieniawskiego. Na zakończenie koncertu trio Kameralnej Filharmonii Funduszu wykona  kolejną  na naszych koncertach cześć pór roku Pizzoli –  adekwatną do pory roku- Jesień.

Bilety można  nabyć w kasach Muzeum. Równocześnie koncert będzie można obejrzeć  w bezpośredniej transmisji na kanale YT Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci: https://youtu.be/_KQkiOwrXWI

W programie:
Aguado  Bach Chopin Lalo Piazzolla Ravel Szymanowski Wieniawski

Wystąpią:
Zuzanna Bonarska – gitara; Helena Gałek – wiolonczela, Magdalena Malarczyk – fortepian, Miron Łajming – fortepian, Michał Skibiński – skrzypce, Natalia Szymczyk – skrzypce, Dagmara Niedziela – fortepian, Trio: Michał Skibiński – skrzypce, Helena Gałek – wiolonczela, Alicja Furmańczyk – fortepian.

Natalia Szymczyk
Michał Skibiński
Miron Łajming
Alicja Furmańczyk
Helena Gałek
Zuzanna Bonarska

Zuzanna Bonarska – 19-letnia gitarzystka, uczennica Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Suwałkach, w klasie gitary Dariusza Michałowskiego pod kierunkiem, którego pracuje od początku swojej przygody z gitarą. Należy do grona wyróżniających się gitarzystek młodego pokolenia. Od najmłodszych lat jej wrażliwość artystyczna i umiejętności budowania własnej wypowiedzi muzycznej spotykają się z ogromnym uznaniem wśród czołowych autorytetów w dziedzinie dydaktyki muzycznej w postaci nagród na prestiżowych konkursach i konfrontacjach gitarowych o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. O zaangażowaniu w pracę nad rozwojem artystycznym, warsztatem instrumentalnym, świadczy duży zakres literatury gitarowej, którą posiada we własnym, ciągle wzbogacanym repertuarze, oraz aktywny udział w wielu formach doskonalenia umiejętności: kursy i warsztaty instrumentalne, lekcje mistrzowskie. Zuzanna jest stypendystką Marszałka Województwa Podlaskiego, Burmistrza Miasta Augustowa, Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej. W Programie ZDOLNI Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci jest od 2017 roku.

Helena Gałek – 16-letnia wiolonczelistka, uczennica POSM II stopnia im. M. Karłowicza w Poznaniu, w klasie dr. hab. Tomasza Lisieckiego i dr. hab. Macieja Mazurka. Naukę gry rozpoczęła w wieku siedmiu lat w ZSM im. K. Szymanowskiego w Toruniu, w klasie pani Doroty Bojarczuk, a następnie kontynuowała w szkole II st. w klasie pana Karola Wroniszewskiego. Helena jest laureatką wielu konkursów krajowych i zagranicznych solowych i kameralnych. Do jej ostatnich osiągnięć jako solistki nalezą: II miejsce w 43 Ogólnopolskim Konkursie Bachowskim w Zielonej Górze 2022 r., III miejsce w VIII Ogólnopolskich Spotkaniach Młodych Wiolonczelistów WiolonczElka 2022r., I miejsce w 12 World Open Music Competition, Belgrad 2021r. Helena szczególnie ceni sobie granie kameralne. Z trio fortepianowym Fa-GA-Do zdobyła kilka nagród, w tym : I miejsce w I Ogólnopolskim Konkursie „Muzyczny Koryfeusz ” w Poznaniu i Nagroda Specjalna ( najwyżej oceniony zespół w grupie ), 2022 r., I Nagroda w XVII Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych im. Grażyny Bacewicz w Łodzi, 2022 r., II miejsce na XVI Ogólnopolskim Forum Młodych Instrumentalistów w Rybniku, 2022 r., II miejsce w IX Turnieju Kameralnym w Trzech Odsłonach w Bydgoszczy, 2022 r. Obecnie jest członkinią kwartetu smyczkowego i orkiestry kameralnej Poznańskie Smyczki. Zaangażowała się również w projekt  Krajowego Funduszu pod nazwa Kameralna Filharmonia Funduszu, gdzie wraz z innymi stypendystami Funduszu Alicją Furmańczyk – pianistką i Michałem Skibińskim – skrzypkiem tworzą trio. Helena bierze udział w licznych kursach mistrzowskich gdzie pracowała pod kierunkiem : Stanisława Firleja, Tomasza Lisieckiego, Tomasza Darocha, Magdaleny Bojanowicz, Tomasza Strahla, Marcina Zdunika, Bartosza Koziaka, Jacoba Shawa, Roberto Traininiego, Andrzeja Bauera, Kazimierza Michalika i Aleksandra Dębicza. Interesuje się sztukami wizualnymi i odkrytym w ostatnim czasie przez siebie, Wojciechem Fangorem. W przyszłości chciałaby móc łączyć różne aspekty sztuki, bo ich wzajemne  przenikanie jest dla niej najbardziej inspirujące. Jest stypendystką Miasta Torunia i Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, a od 2022 roku jej edukację muzyczną wspiera Rotary Club Toruń. Pod opieką Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci po raz pierwszy znalazła się w 2018 roku i ponownie w roku 2021.

Miron Augustyn Łajming – 18-letni pianista, uczeń SM II st. im. Fryderyka Chopina w Gdańsku-Wrzeszczu, w klasie fortepianu dr. Kordiana Góry. Absolwent PSM I st. im. I. J. Paderewskiego w Kartuzach (kl. fortepianu Marcina Mrozek Gliszczyńskiego), w latach 2018-2021 pobierał także naukę  gry na klawesynie pracując pod kierunkiem prof. dr hab. Małgorzaty Skotnickiej. Ważniejsze osiągnięcia to: Grand Prix i  trzy Nagrody Specjalne za wykonanie utworów: Bacha, Szymanowskiego i Ravela w IV Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym „Od Bacha do Szymanowskiego” w Warszawie (2022r.), II Miejsce ex aequo (I-go nie przyznano) w Międzynarodowym Konkursie im. J.S. Bacha w Gorzowie Wlkp. (2019), Grand Prix w Międzynarodowym Konkursie-Festiwalu „Muzyka bez granic” w Druskiennikach (2018), dwie Nagrody Specjalne: Zaproszenie na „GRADUS International Piano Festival” do Aarhus w Danii oraz Nagroda za najlepsze wykonanie utworu kompozytora litewskiego. Jako solista i kameralista doskonalił umiejętności podczas kursów muzycznych oraz występował w Polsce, Niemczech i na Litwie. Jako solista brał udział m.in. w takich wydarzeniach jak: 9. EURO Chamber Music Festival (Gdańsk), „Pomorskie Talenty Muzyczne” przy 53. FPP w Słupsku (wykonując I cz. Koncertu fortepianowego F-dur KV 459 W.A. Mozarta z zespołem NeoQuartet), Koncert-Prolog do festiwalu „Chopin w Barwach Jesieni” w Ostrowie Wlkp., Festiwal „Młody Chopin” w Gdańsku. Jako  kameralista brał udział w XX. Festiwalu Muzyki Kameralnej w Gdańsku oraz projekcie „Beethoven 250” (w ramach przedsięwzięcia stARTer organizowanego przez Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku). Wielokrotny stypendysta CEA, Prezydenta Miasta Gdańska. Był także stypendystą Burmistrza Gminy Żukowo i Marszałka Województwa Pomorskiego. W roku szkolnym 2022/2023  przystąpił do Programu „Zdolni” Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.

Michał Skibiński – 17-letni skrzypek, uczeń Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. H. Wieniawskiego w Łodzi, w klasie pani Elżbiety Puchalskiej. Bierze czynny udział w różnego rodzaju koncertach i konkursach o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Jego ostatnie osiągnięcia: I nagroda – IV Konkurs Skrzypcowy Muzyki Polskiej im. Wandy Wiłkomirskiej w Częstochowie (8-13.11.2022), I nagroda – Szkolne Konfrontacje Zespołów Kameralnych w Łodzi ( 19.05.2022), I nagroda – VII Ogólnopolski Festiwal Skrzypcowy w Kielcach (28-30.04.2022). Od 2020 roku jest stypendystą Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, w 2021 r. został stypendystą Marszałka Województwa Łódzkiego, w 2020 i 2021 roku otrzymał stypendium artystyczne MKiDN oraz w 2021r. został stypendystą programu Młoda Polska przyznawanego również przez MKiDN.

Natalia Szymczyk –  14 letnia skrzypaczka, uczennica  ZPSM im. Wojciecha Kilara w Katowicach, w klasie skrzypiec prof. Łukasza Błaszczyka. Poprzednim jej pedagogiem (przez 8 lat) była mgr Małgorzata Wacławik. Natalia jest laureatką ponad 40 konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, ostatnio: I miejsca w XVI Ogólnopolskim Forum Młodych Instrumentalistów w Rybniku (2022), I miejsca  w IX Międzynarodowych Spotkaniach Młodych Skrzypków im. Prof. M. Ławrynowicza w Płocku ( 2022), I miejsca w XIV Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym pamięci Aleksandry Januszajtis w Gdańsku (2021), I miejsca w V Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. J. Kaliszewskiej w Poznaniu (2021). Od 2018 roku jest stypendystką Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. W roku szkolnym 2018/2019 oraz 2019/2020 otrzymała stypendium komisji CEA za osiągnięcia muzyczne. W 2022 roku została stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczne w roku szkolnym 2021/2022. Natalia ma na swoim koncie występy solowe z towarzyszeniem Orkiestry Kameralnej Miasta Jaworzna ARCHETTI w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Katowicach, występowała również w Trybunale Koronnym w Lublinie, na Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym im. Krystyny Jamroz w Busku – Zdroju, w Sali Koncertowej Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, w Sali Kameralnej NOSPR w Katowicach , w Sali Koncertowej Radia Katowice, w Sali Kameralnej Filharmonii Śląskiej w Katowicach, w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

Trio w składzie: Michał Skibiński – skrzypce, Helena Gałek – wiolonczela, Alicja Furmańczyk – fortepian powstało w ramach projektu KFnrD pod nazwą Kameralna Filharmonia Funduszu. Członkowie tria są stypendystami Funduszu, uczniami szkół muzycznych z różnych miast. Michał Skibiński – skrzypek uczy się w OSM I i II st. w Łodzi w klasie Pani Elżbiety Puchalskiej, Helena Gałek –jest z Torunia ale od tego roku uczy się w Poznaniu w klasie Tomasza Lisieckiego, a Alicja Furmańczyk – pianistka z Poznania, uczennica Pana Marka Gidaszewskiego. Instrumentaliści są laureatami konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich, wielokrotnie mieli okazje prezentować się zarówno w Muzeum Łazienki Królewskie jak i Muzeum Zamek Królewski na koncertach KFnrD. Realizując swoją drogę muzyczną nie ograniczają się do występów solowych ale z wielką radością uczestniczą w większych projektach zarówno kameralnych jak i orkiestrowych.

Młodym wykonawcom będą towarzyszyć pianistki kameralistki Dagamra Niedziela i Magdalena Malarczyk.

Młodzi Wirtuozi – jest to projekt realizowany przez Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci we współpracy z Muzeum Zamek Królewski oraz Muzeum Łazienki Królewskie, promujący młodych, zdolnych muzyków będących podopiecznymi Funduszu.

Młodych Wirtuozów wspierają:

logo PZU