...
  • PL   EN

Młodzi Wirtuozi w Łazienkach Królewskich, 28 maja 2023, godzina 12.00

Młodzi Wirtuozi w Łazienkach Królewskich, 28 maja 2023, godzina 12.00 5000 3321 Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci

Koncert stypendystów Programu ZDOLNI Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, niedziela 28 maja 2023 r., godz. 12.00, Pałac na Wyspie Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.

W niedzielnym koncercie zaprezentuje się troje solistów, którzy w muzycznym monologu przeprowadzą nas od Bacha po Rachmaninowa, przez romantyczne dzieła Chopina, impresjonistycznego Debussego i  Szymanowskiego. Usłyszymy również muzykę Chaczaturiana w trio na skrzypce, klarnet i fortepian.

Bilety można  nabyć w kasach Muzeum. Równocześnie koncert będzie można obejrzeć  w bezpośredniej transmisji na kanale YT Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci: https://www.youtube.com/live/r3eFsuIxAX4?feature=share

W programie: Bach  Chaczaturian  Chopin  Debussy  Rachmaninow  Rode  Szymanowski 

Wystąpią: Maja Chlebicka – skrzypce, Miron Łajming – fortepian, Justyna Maślanka – fortepian, Trio Unmute w składzie Natalia Szymczyk – skrzypce, Tomasz Grzebień – klarnet, Rafał Dudek – fortepian.

Maja Chlebicka
Miron Łajming
Justyna Maślanka
Trio Unmute

Maja Chlebicka – 18 -letnia skrzypaczka, tegoroczna absolwentka OSM II st. im. Zenona Brzewskiego w Warszawie, klasy Agaty Szymczewskiej i Karoliny Mikołajczyk. Jest laureatką konkursów w tym m.in.: Grand Prix – XII Concorso Musicale Citta’Di Filadelfia we Włoszech (2021); III miejsce – XI Ogólnopolski Konkurs Młodych Skrzypków im. St. Serwaczyńskiego w Lublinie (2020); I miejsce – Spotkania skrzypcowe ku pamięci Witolda Rowickiego w Żywcu (2019); III miejsce – Międzynarodowy Konkurs Instrumentów Smyczkowych w Elblągu (2019). Koncertowała jako solistka i kameralistka. Występowała w Filharmonii Narodowej, Studiu Koncertowym Polskiego Radia, Zamku Królewskim w Warszawie, Sali Balowej Zamku w Łańcucie, Filharmonii Podkarpackiej oraz poza granicami kraju m.in. w Rosji, w Niemczech, we Włoszech, w Hiszpanii i w Ukrainie. Wielokrotnie brała udział w kursach i warsztatach muzycznych takich jak: Międzynarodowe Kursy Muzyczne w Łańcucie, w Kursach Mistrzowskich Stringtime Niederrhein Gocher Streicher- Akademie w Niemczech, w Mistrzowskim Kursie Interpretacji Muzyki w Pucku gdzie doskonaliła swoje umiejętności pod kierunkiem takich mistrzów jak: Paweł Radziński, Janusz Wawrowski, Jan Stanienda, Ariane Mathaus, Łukasz Błaszczyk, Adrzej Gębski. Maja jest stypendystką programu MKiDN Młoda Polska 2021 oraz Programu ZDOLNI Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.

Miron Łajming18-letni pianista, uczeń SM II st. im. Fryderyka Chopina w Gdańsku-Wrzeszczu, w klasie dr. Kordiana Góry. W latach 2018-2021 pobierał także naukę  gry na klawesynie pracując pod kierunkiem prof. dr hab. Małgorzaty Skotnickiej. Laureat konkursów o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej. Ostatnie osiągnięcia to: Grand Prix i  trzy Nagrody Specjalne w IV Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym Od Bacha do Szymanowskiego w Warszawie (2022r.) oraz tytuł Laureata 23. Festiwalu Pianistycznego im. Izy Garglinowicz (2023). Jako solista i kameralista koncertował w wielu miejscach w Polsce oraz  zagranicą – w Litwie i Niemczech, miał okazję wykonywać I cz. Koncertu fortepianowego F-dur KV 459 W.A. Mozarta z zespołem NeoQuartet, a w lutym 2023 również I cz. Koncertu fortepianowego f-moll F. Chopina z Lwowską Orkiestrą Kameralną. Umiejętności doskonalił na kursach muzycznych. Obecnie jest stypendystą CEA, Podkarpackiej Fundacji Rozwoju Kultury oraz Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, biorąc udział w Programie ZDOLNI.

Justyna Maślanka – 18- letnia pianistka, tegoroczna maturzystka Zespołu Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu, w klasie prof. Karola Radziwonowicza.Jest Jest stypendystką Krajowego Fundusze na Rzecz Dzieci, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Warszawa Rotary Club, Prezesa Rady Ministrów i Prezydenta Miasta Radomia. Jej umiejętności zostały docenione na znaczących festiwalach i konkursach o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej. Do ostatnich osiągnięć należą: 1. miejsce – III International Gloria Artis Music Competition in Vienna 2023, tytuł Laureatki programu Stypendialnego Młoda Polska 2022, 2 miejsce i srebrny medal – II Krogulski International Piano Competition Tarnów (Polska), 1 miejsce – International Youth Music Competition Atlanta (USA), 2 miejsce – My Music Awards Nowy York (USA), Złota nagroda i Tytuł Finalistki Music e-Contest 2020. Rozwija swoje umiejętności realizując zróżnicowany program artystyczny podczas kursów mistrzowskich gdzie pracuje pod kierunkiem takich artystów jak: Arie Vardi, Joanna Ławrynowicz – Just, Beata Bilińska, Wojciech Świtała, Zbigniew Raubo, Paweł Zawadzki, Andrzej Jasiński, Olga Łazarska, Phillipe Giusiano, Valentina Igoshina. Aktywnie uczestniczyła w Akademiach Muzyki organizowanych przez Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.

Trio Unmute w składzie Natalia Szymczyk – skrzypce, Tomasz Grzebień – klarnet i Rafał Dudek  – fortepian powstało w roku 2021 z inicjatywy prof. dra hab. Romana Widaszka i dr hab. Dagmary Niedzieli. Tą niezwykle utalentowaną młodzież od razu połączyła pasja do muzyki kameralnej, a zespół w swoim pierwotnym składzie muzykuje do dzisiaj stale poszerzając swój repertuar. Trio Unmute ma na swoim koncie I nagrodę na VI Ogólnopolskich Jesiennych Spotkaniach Zespołów Kameralnych Szkół Muzycznych I i II stopnia w Żywcu, a także udział w koncercie festiwalowym z okazji Międzynarodowych Dni Klarnetu (2022) w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. W kwietniu 2023 roku trio otrzymało IV nagrodę na ogólnopolskim Konkursie Muzyki kameralnej im. Wiłkomirskich w Łodzi. Członkowie zespołu są uczniami POSM II st. im. K. Szymanowskiego w Katowicach, a Natalia i Tomek dodatkowo stypendystami Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.

Młodzi Wirtuozi – jest to projekt realizowany przez Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci we współpracy z Muzeum Zamek Królewski oraz Muzeum Łazienki Królewskie, promujący młodych, zdolnych muzyków będących podopiecznymi Funduszu.