...
  • PL   EN

Młodzi Wirtuozi w Łazienkach Królewskich, 26 listopada 2023, godzina 12.00

Młodzi Wirtuozi w Łazienkach Królewskich, 26 listopada 2023, godzina 12.00 5000 3321 Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci

Zapraszamy na koncert z cyklu Młodzi Wirtuozi, projekt który realizowany jest przez Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci we współpracy z Muzeum Zamek Królewski, Muzeum Łazienki Królewskie oraz Warszawskie Towarzystwo Muzyczne promujący młodych, zdolnych muzyków będących podopiecznymi Funduszu.

Bilety  do nabycia  w kasach Muzeum. Równocześnie koncert będzie można obejrzeć  w bezpośredniej transmisji na kanale YT Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci: https://www.youtube.com/watch?v=zFkl0RTf7Ts

W programie:
Arnold    Bach   Chopin   Czajkowski    Piazzola     Weber   Wieniawski

Wystąpią:
Karolina Kuskowska– skrzypce, Andrzej Siarkiewicz – fortepian; Jacek Musiał – klarnet, Wojciech Styś – fortepian; Oliwia Walczak – skrzypce, Bartłomiej Widełka – akordeon; Justyna Żołnacz – fortepian.

Karolina Kuskowska
Jacek Musiał
Oliwia Walczak
Bartłomiej Widełka
Justyna Żołnacz

Karolina Kuskowska17-letnia skrzypaczka, uczennica Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku, w klasie prof. Małgorzaty Skorupy. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w Szkole Muzycznej I i II st. Instytut Suzuki. Równolegle z nauką gry na skrzypcach, rozpoczęła naukę gry na fortepianie w Sopockiej Szkole Muzycznej, którą ukończyła z wyróżnieniem w czerwcu 2020 r.  Jest laureatką międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów skrzypcowych, w których uzyskała: 1 miejsce w XVI Ogólnopolskim Forum Młodych Instrumentalistów im. Karola i Antoniego Szafranków, 1 miejsce oraz Nagrodę Specjalną w II International Gloria Artis Music Competition in Vienna,  Grand Prix oraz nagrodę rektora Akademii Muzycznej w Gdańsku w IX Ogólnopolskich Konfrontacjach Skrzypcowych,  2 miejsce w IX Młodzieżowym Konkursie na Skrzypce Solo im. Tadeusza Wrońskiego, wyróżnienie I stopnia w IX Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Georga Philippa Telemanna,  tytuł finalistki oraz nagrodę w formie koncertu w siedzibie NOSPRu w sezonie artystycznym 2023/2024 w Ogólnopolskim Konkursie Indywidualności Muzycznych ATMA w Zakopanem. W latach 2021 oraz 2022 otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego. W 2022r. została przyjęta do programu stypendialnego (Program ZDOLNI) Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci oraz otrzymała Stypendium Miasta Gdańska. W minionym roku występowała w Gdańsku w Filharmonii Bałtyckiej,  Ratuszu Staromiejskim, Akademii Muzycznej, Europejskim Centrum Solidarności, również w Zamku Królewskim w Warszawie oraz na Sali Balowej Zamku w Łańcucie. W czerwcu 2023 r. wystąpiła wraz z orkiestrą w ramach projektu Polish Rising Music Stars. Swoje umiejętności doskonaliła pod kierunkiem profesorów: Magdaleny Rezler, Michała Grabarczyka, Magdaleny Szczepanowskiej, Łukasza Błaszczyka, Wiesława Kwaśnego, Tomasz Króla, Moniki Urbaniak-Lisik.

Jacek Musiał17-letni klarnecista, uczeń Zespołu Szkół Muzycznych nr 1 im. K. Szymanowskiego w Rzeszowie, w klasie pana Roberta Mosiora. Laureat wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. W ostatnim czasie odnosił sukcesy takie jak: 2 miejsce na Festiwalu Pro Bohemia 2023 w Ostravie, 3 miejsce na XV Festiwalu Klarnetowym w Piotrkowie Trybunalskim 2023, 1 miejsce w I Ogólnopolskim Konkursie Instrumentalnym VIRTUOSO! 2023, 1 miejsce w V Międzynarodowym Konkursie Muzycznym OPUS 2023. Kształcił się na kursach mistrzowskich u znakomitych pedagogów takich jak: Arkadiusz Adamski, Dorota Boruch-Żołnacz, Roman Widaszek, Tomasz Żymła, Igor Františak czy Adrian Janda. Stypendysta Prezesa Rady Ministrów, Prezydenta miasta Rzeszowa i Marszałka Województwa Podkarpackiego. W wolnych chwilach z przyjemnością gra też na fortepianie i gitarze. Stypendystą Programu ZDOLNI Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci jest od 2023 roku.

Oliwia Walczak 16-letnia skrzypaczka, uczennica prof. Marcina Baranowskiego i mgr Joanny Kreft w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Fryderyka Chopina w Poznaniu. Swoją edukację rozpoczęła w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. K. Szymanowskiego w Kole głównie pod kierunkiem mgr Jana Szkalskiego. Jest laureatką wielu konkursów, m.in. uzyskała 1. Nagrodę w IV Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym Jak Wieniawski w Lublinie, 3. Nagrodę w IV Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym w Toruniu, 1. Nagrodę na Europę Open Music Competition w Belgradzie oraz uzyskała tytuł laureatki za najlepsze wykonanie utworu wirtuozowskiego na XVI Festiwalu Muzyki Polskiej w Györ – Węgry. Występowała jako koncertmistrz w Schloss Trebnitz Bildungs und Begegnunhszentrum oraz jako solistka z orkiestrą Deutsch – Polnisches Jugendorchester. Uczestniczyła w wielu międzynarodowych kursach muzycznych. Stypendystką Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci jest od 2022 roku.
Bartłomiej Widełka – 16-letni akordeonista z Królówki (woj. małopolskie). Naukę gry na instrumencie rozpoczął w wieku 7 lat. Z wyróżnieniem ukończył szkołę muzyczną I stopnia w Bochni. Obecnie jest uczniem III kl. Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. w Przemyślu, w klasie akordeonu Dariusza Baszaka. Uczestnik licznych konkursów, laureat ponad 20 konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych m.in. zdobył 2 miejsce w 47 Premio Internazionale Della Fisarmonica w Castelfidardo (Włochy), Grand prix oraz 1 miejsce – Ogólnopolski Festiwal Akordeonowy im. Prof. Mirosława Niziurskiego (Kielce), 1 miejsce – International Accordion Competition Vilinius (Litwa), 1 miejsce – XVII Gorlickie Konfrontacje Akordeonowe (Gorlice). Stypendysta Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci Programu ZDOLNI od 2022 roku.

Justyna Żołnacz – 19-letnia pianistka, tegoroczna absolwentka Programu ZDOLNI. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w ZPSM nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie w klasie Anny Łuczak. Od roku 2019 uczyła się w klasie Wilii Ochockiej – Janusz. Obecnie jest studentką pierwszego roku Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie pod kierunkiem profesora Piotra Palecznego oraz profesor Karoliny Nadolskiej. Doskonaliła swoje umiejętności podczas kursów mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych pedagogów, m.in: pod kierunkiem Wojciecha Świtały, Kevina Kennera, Janusza Olejniczaka, Joanny Ławrynowicz-Just, Zbigniewa Raubo, Ewy Pobłockiej, Tobiasa Kocha, Tamasa Ungara, Valentiny Igoshiny, Anny Malikovej, Pawła Zawadzkiego, Konrada Skolarskiego, Elżbiety Tarnawskiej, Katarzyny Drogosz, Iriny Rumiancewej-Dabrowski. Jest laureatką konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, m.in: Ogólnopolski Konkurs Muzyczny Centrum Edukacji Artystycznej w kategorii duet fortepianowy, Warszawa, kwiecień 2023, III miejsce, IX Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny, Trzciana, marzec 2023, I miejsce, XXII International Juliusz Zarębski Music Competition, Warszawa, grudzień 2022, I prize, XVI Konkurs Pianistyczny im. Haliny Czerny-Stefańskiej i Ludwika Stefańskiego, Płock, grudzień 2022, wyróżnienie, XXX Międzynarodowy Festiwal Chopinowski na Mazowszu, październik 2022, I miejsce, II Międzynarodowy Konkurs Muzyki Kameralnej KraCamera (Trio), Kraków, czerwiec 2022, I miejsce, Warszawskie Forum Muzyki Kameralnej, Warszawa, kwiecień 2022, II miejsce, Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny „ Zimowe Impresje”, Kraków, grudzień 2021, II miejsce, XI Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. I J. Paderewskiego, Piotrków Trybunalski, II miejsce, XIV Ogólnopolski „Łowiecki” Konkurs Miniatur Fortepianowych 2021, II miejsce, XVIII Żyrardowski Konkurs Młodych Pianistów 2021, Grand Prix, IV Konkurs Pianistyczny ‘’Piano e Forte’’ 2021, Grand Prix, XIII Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. Ireny Rolanowskiej 2021, I miejsce, I International Online Instrumental Performance Competition 2021. Wielokrotnie koncertowała jako solistka i kameralistka. Występowała między innymi w Zamku Królewskim, Łazienkach Królewskich, Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina, Żelazowej Woli w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina, PAN Ogrodzie Botanicznym w Powsinie, Pałacu w Wilanowie, Pałacu w Radziejowicach, Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, Centralnej Bibliotece Rolniczej, Pałacu w Jabłonnie, Małej Galerii oraz Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu, w Sali Balowej Starego Domu Zdrojowego w Krynicy Zdrój oraz w Wolfhalden
w Szwajcarii. Stypendystka Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci w latach 2018 – 2023. Dwukrotnie otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczne (2019, 2023). W 2020 roku została laureatką programu stypendialnego NCK Młoda Polska na zakup fortepianu.

Młodym wykonawcom będą towarzyszyć pianiści kameraliści Andrzej Siarkiewicz, Wojciech Styś.