...
  • PL   EN

Młodzi Wirtuozi w Łazienkach Królewskich, 22 października 2023, godzina 12.00

Młodzi Wirtuozi w Łazienkach Królewskich, 22 października 2023, godzina 12.00 5000 3321 Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci

Zapraszamy na koncert z cyklu Młodzi Wirtuozi, projekt który realizowany jest przez Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci we współpracy z Muzeum Zamek Królewski, Muzeum Łazienki Królewskie oraz Warszawskie Towarzystwo Muzyczne promujący młodych, zdolnych muzyków będących podopiecznymi Funduszu.

Bilety  do nabycia  w kasach Muzeum. Równocześnie koncert będzie można obejrzeć  w bezpośredniej transmisji na kanale YT Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci: https://youtube.com/live/RDdrBsWLjkQ?feature=share

W programie:
Brahms , Bozza, Cahuzac, Chausson, Chopin, Kovács, Mercadante, Wieniawski

Wystąpią:
Leon Klimiuk – klarnet, Agnieszka Kopacka-Aleksandrowicz – fortepian; Marcin Kosiorowski – flet, Hanna Kraski – fortepian; Joachim Okarmus – fortepian, Adam Trzebiatowski – skrzypce, Natalia Zaleska – fortepian.

Leon Klimiuk
Marcin Kosiorowski
Joachim Okarmus
Adam Trzebiatowki

Leon Klimiuk – 16-letni klarnecista, uczeń ZPOSM I i II st. nr 3 im. G. Bacewicz w Warszawie, w klasie prof. Jerzego Czyrana. Leon jest laureatem konkursów o zasięgu międzynarodowym, regionalnym. Do jego najważniejszych osiągnięć artystycznych należą zdobyte trzykrotnie nagrody Grand Prix w XIV Festiwalu Klarnetowym, w Piotrkowie Trybunalskim (2021), w II International Gloria Artis Music Competition w Wiedniu (2022) oraz w konkursie Best Classical Musicians Awards w Londynie (2022). W roku 2023 Leon został I Wicemistrzem w Wielkim Finale konkursu Music e-Contest w Estonii, laureatem I nagrody w konkursie Nouvelles Etoiles International Music Competition w Paryżu, a także III International Gloria Artis Music Competition w Wiedniu. Występuje jako solista, kameralista oraz w orkiestrze. Koncertował wielokrotnie w warszawskim Nowym Świecie Muzyki (2017-2020), na Zamku Królewskim w Warszawie (2019-2022) i innych ośrodkach kultury w Polsce. W 2022 roku wystąpił w Basenie Artystycznym Warszawskiej Opery Kameralnej na charytatywnym koncercie dla Ukrainy pod patronatem ambasadora Włoch oraz w Sali balowej Zamku Królewskiego w Warszawie, w ramach 200-lecia romantyzmu w Polsce. Został również zaproszony do udziału w koncercie Mozart Junior Festival 2022, organizowanym przez Warszawską Operę Kameralną, jako półfinalista i laureat nagrody specjalnej programu „Virtuosos V4+”. W sierpniu Leon zagrał koncerty w Niepołomicach, a we wrześniu 2022 r. wziął udział w 11-tym Europejskim Kongresie Klarnetowym w Krakowie. Miał przyjemność zaprezentować się tam w repertuarze solowym oraz wystąpić z międzynarodowym Chórem Klarnetowym prowadzonym przez prof. Jana Jakuba Bokuna. W maju 2023 Leon został zaproszony do wystąpienia na koncercie inauguracyjnym XV Festiwalu Klarnetowego w Piotrkowie Trybunalskim, jako laureat Grand Prix w poprzedniej edycji. Leon doskonali swoje umiejętności gry na klarnecie podczas kursów mistrzowskich u znakomitych profesorów: Sharon Kam, Joë Christophe’a, Jessica Bessac, Piotra Lato, Barbary Borowicz. Od 2019 roku Leon jest w gronie stypendystów Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. W 2021 roku został laureatem stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Marcin Kosiorowski17-letni flecista, uczeń Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie, w klasie Martyny Klupś-Radny. Jest laureatem konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, a do jego ostatnich osiągnięć należą: 1. miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Centrum Edukacji Artystycznej, 3. miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Fletowym w Bielsku-Białej, 1. miejsce w Międzynarodowym Konkursie Gloria Artis w Wiedniu. Swoje umiejętności Marcin rozwijał na kursach u takich profesorów jak: Aldo Baertena, Agata Igras, Wiesława Suruło oraz Urszula Janik-Lipińska. Uczestnikiem Programu ZDOLNI jest od 2023 roku.

Joachim Okarmus – 16-letni pianista, uczeń Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Bronisława Rutkowskiego w Krakowie, w klasie Marii Wosiek. Edukację rozpoczął w wieku sześciu lat w klasie fortepianu Bartłomieja Mełgesa w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego w Krakowie. Do najważniejszych osiągnięć pianistycznych Joachima Okarmusa należą: I miejsce i dwie nagrody specjalne w V Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Iwony Kuźmy Pianogranie (2022, Kraków), III miejsce w 7th Young Livorno Piano Competition – Premio Enrico Galletta (2023, Livorno), I miejsce w X Festiwalu Współczesnej Muzyki Dziecięcej i Młodzieżowej Srebrna Szybka (2022, Kraków), I miejsce w II International Gloria Artis Competition (2022, Wiedeń), I miejsce w 10th International Piano Competition Ischia (2023, Lacco Ameno), III miejsce w międzynarodowym konkursie Broumovská klávesa (2023, Broumov), wyróżnienie w VII Międzynarodowym Pianistycznym Konkursie Chopinowskim w Turznie (2023, Turzno) oraz III miejsce w XVI Ogólnopolskim Forum Młodych Pianistów im. K. i A. Szafranków (2022, Rybnik). W 2022 roku został stypendystą Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Joachim Okarmus brał również udział w kursach i lekcjach u wybitnych pedagogów, w tym u prof. Andrzeja Jasińskiego, dr. hab. Piotra Banasika, prof. Carlo Palese, prof. Philippe Giusiano i dr. hab. Marka Szlezera. W kwietniu 2023 roku wystąpił z recitalem w ramach cyklu Młodzi Pianiści w AMKP w krakowskiej Floriance.

Adam Trzebiatowski – 13-letni skrzypek, uczeń Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku, gdzie kształci się w klasie dr hab. Anny Wandtke – Wypych. Adam jest laureatem konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, do jego ostatnich osiągnięć nalezą: Grand Prix – II Kyoto International Music Competition, 2. miejsce – Euterpe Music Awards (2023), 1. miejsce – Nice International Music Competition, 2. miejsce – Międzynarodowy Konkurs Instrumentów Smyczkowych Elbląg, 1. miejsce XX Konkurs Skrzypcowy Janko Muzykant, 1. miejsce Ogólnopolski Konkurs Talenty Muzyczne 2023, 1.miejsce – VII Ogólnopolskie Konfrontacje Skrzypcowe Gdynia, 2. miejsce – V Ogólnopolski Konkurs Muzyczny Jak Wieniawski w Lublinie. Adam od najmłodszych lat jest czynnym wolontariuszem biorącym udział w wielu akcjach wpierających Fundację Hospicyjną im. ks. E. Dutkiewicza w Gdańsku. Brał również udział w koncertach muzycznych dla podopiecznych hospicjum zarówno dla pacjentów stacjonarnych jak i występując podczas eventów takich jak „Gwiazdy malują Gwiazdy”, wręczenie Bursztynowych Dźwigów, podczas koncertów plenerowych organizowanych przez Fundację Hospicyjną. Za swoją działalność otrzymał w kwietniu 2023 r. tytuł Honorowego Wolontariusza od Fundacji Hospicyjnej oraz statuetkę Bursztynowy Dźwig od Prezydent Miasta Gdańska. Jest stypendystą Marszałka Województwa Pomorskiego, Prezydent Miasta Gdańska, Fundacji Santander. W Programie ZDOLNI jest od 2022 r.

Młodym muzykom przy fortepianie towarzyszą pianistki kameralistki związane z uczelniami wyższymi oraz szkołami muzycznymi: Agnieszka Kopacka-Aleksandrowicz, Hanna Kraski, Natalia Zaleska. Prowadzenie koncertu Michał Szymański.