Koncert stypendystów Programu ZDOLNI Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, niedziela 11 lutego 2024 r., godz. 12.00, Pałac na Wyspie Muzeum Łazienki Królewskie.
Zapraszamy na kolejny koncert z cyklu Młodzi Wirtuozi , projekt realizowany przez Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci we współpracy z Muzeum Zamek Królewski, Muzeum Łazienki Królewskie oraz Warszawskie Towarzystwo Muzyczne – promujący młodych, zdolnych muzyków będących podopiecznymi Funduszu..
Bilety na koncert można nabyć w kasach Muzeum. Równocześnie koncert będzie można obejrzeć w bezpośredniej transmisji na kanale YT Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci: https://youtube.com/live/Pqz93Isbtzo?feature=share
Koncert wypełnią utwory takich kompozytorów jak:
Jan Sebastian Bach, Agustín Barrios Mangoré, Michel Blavet, Johannes Brahms, Aram Chaczturian, Fryderyk Chopin, George Enescu, Francisco Tárrega, Eugène Ysaÿe.
Wystąpią:
Filip Furmańczyk – gitara; Klaudia Gendek – flet, Barbara Pakura – fortepian; Zoja Syguda – skrzypce, Krzysztof Stanienda – fortepian, Maksymilian Manicki – fortepian.
Prowadzenie koncertu Michał Szymański.
Filip Furmańczyk – 16-letni gitarzysta, uczeń Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. M. Karłowicza w Poznaniu, w klasie Piotra Kosmowskiego. Filip jest laureatem konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Do osiągnięć Filipa z ostatnich dwóch lat należą m. in.: 1. nagroda w Concours international demusique et d’art dramatique Léopold Bellana, Paris (2022), 1 nagroda w Imka Music Competition, Sarajevo (2022), 2 nagroda w Opus 2023 International Music Competition, 3 nagroda w X Ogólnopolskim Konkursie Gitarowym “Gitara Viva”, Kielce (2023), 3 nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Gitarowym „Gitaromania” w Kłodzku (2023), 3 nagroda w XIV Ogólnopolskim Konkursie Gitarowym im. Ł. Pietrzaka, Jelenia Góra (2023). Filip występował w wielu znanych salach koncertowych m.in. na Zamku Królewskim w Warszawie, w Europejskim Centrum Muzyki im. K. Pendereckiego w Lusławicach, w Sali Białej Urzędu Miasta Poznania, w Willi wśród Róż w Poznaniu, na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, w Willi Lentza w Szczecinie, Pałacu Młodzieży w Szczecinie, Pałacu Pakoszów. Rokrocznie występował podczas Festiwalu Akademia Gitary. Regularnie uczestniczy w lekcjach i kursach mistrzowskich pracując pod kierunkiem wybitnych gitarzystów takich, jak: Michał Nagy, Marek Pasieczny, Krzysztof Meissinger, Marek Napiórkowski, Anna Pietrzak, Marek Zieliński, Waldemar Gromolak, Robert Horna, Wojciech Lipiński, Marek Nosal. Filip jest trzykrotnym laureatem Nagrody Miasta Poznania w kategorii artystycznej. Otrzymał także Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2021). Od roku 2016 roku jest stypendystą Stowarzyszenia Młodego Artysty Puer Docilis, a od września 2019 roku jest uczestnikiem Programu ZDOLNI Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. Jest zapalonym szachistą, a także interesuje się matematyką.
Klaudia Gendek – 14-letnia flecistka, uczennica klasy fletu Moniki Kaczkowskiej – Simlot w PSM II stopnia im. M. Karłowicza w Katowicach. Laureatka konkursów muzycznych na szczeblu ogólnopolskim oraz międzynarodowym. Do jej najważniejszych osiągnięć należą: 2. miejsce w Międzynarodowym Konkursie Fletowym Dutch International Flute Competition – Catergory: young talent w Holandii, 2. Miejsce w Międzynarodowym Konkursie na Flet Solo IL Flauto Ricercato w Łodzi, 1.miejsce w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym OPUS w Krakowie, 1. miejsce w V Międzynarodowym Konkursie Fletowym w Jastrzębiu Zdroju; 1. miejsce w XVII Ogólnopolskim Konkursie Młodych Solistów w Jaworznie; 1. miejsce w III Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Dętych Finalis w Białymstoku, Grand Prix w II International Online Competition Young Performers On Brass Wind And Percuasion Instruments Fanfares of Lviv 2021 oraz 2. miejsce w Lyrical Flute International Championship. Poza konkursami uczestniczy w warsztatach i lekcjach mistrzowskich, dotychczas u profesorów takich jak: Elżbieta Dastych-Szwarc, Jadwiga Kotnowska, Łukasz Zimnik, Maria Peradzyńska, Agata Igras, Janos Balint, Ewelina Zawiślak, Gareth McLearnon. Uczestniczyła również dwukrotnie w warsztatach jazzowych Jazz Camp for Girls w Katowicach. Uczestniczką Programu ZDOLNI jest od 2023 roku.
Zoja Syguda – 14-letnia skrzypaczka z Gdańska, uczennica Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Gdyni, w klasie Małgorzaty Skorupy. Naukę gry na skrzypcach rozpoczynała pod kierunkiem Piotra Bukowskiego. Od najmłodszych lat równolegle rozwija swój warsztat podczas warsztatów i kursów muzycznych. W dorobku osiągnięć artystycznych posiada wiele nagród na konkursach krajowych i zagranicznych, m.in.: Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu Indywidualności Artystycznych ATMA w Zakopanem (2023 r.), Grand Prix III Ogólnopolskiego Konkursu Młodzi Muzycy w Katowicach (2021 r.), Grand Prix IV Konkursu Skrzypcowego Muzyki Polskiej im. Wandy Wiłkomirskiej w Częstochowie(2022 r.) oraz 1. nagrodę w XX Międzynarodowym Konkursie im. G. Ph. Telemanna w Poznaniu (2023 r.) W działalność koncertową młodej skrzypaczki wpisują się występy solistyczne w Polsce, w Niemczech i na Węgrzech. W 2022 roku dwukrotnie wystąpiła w Polsce na koncertach z towarzyszeniem orkiestry: wraz ze Śląską Orkiestrą Kameralną wykonała utwór H. Wieniawskiego Wariacje na temat własny op. 15, a z Orkiestrą Polskiej Filharmonii Młodych pod batutą Sylwii Janiak – Kobylińskiej H. Wieniawskiego II Koncert skrzypcowy d-moll op. 22. W 2023 r. Zoja otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska. Jest pod opieką Lions Club w Gdańsku, a od 2021 roku jest uczestniczką Programu ZDOLNI Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.
Maksymilian Manicki – 15-letni pianista, uczeń ZPSM nr 4 im. K. Szymanowskiego w Warszawie, w klasie Małgorzaty Gambrych. Jest laureatem pianistycznych konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich. Do jego osiągnieć należą m.in.: 1. miejsce w IX Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Trzcianie, 1.miejsce w II Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym Muzyczne Obrazy , 1. miejsce oraz magrde specjalną w IV Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Barokowej w Ostrołęce, 1. miejsce w I Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Libiążu, 2. Miejsce w III Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Młodzi Wirtuozi im. K. Czernego. Jest zdobywcą Złota i Nagrody Specjalnej za wykonanie Fugi a-moll F. Chopina w X Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Młody Wirtuoz w ramach Forum Pianistycznego Bieszczady bez Granic oraz tytułu Laureata Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego na Mazowszu. Odnosi sukcesy również jako kameralista w duecie fortepianowym. Maksymilian doskonalił swoje umiejętności na lekcjach i kursach mistrzowskich u Pawła Zawadzkiego, Olgi Łazarskiej, Zofii Antes Pawła Gililova, Beaty Bilińskiej. Występował w Filharmonii Narodowej, Łazienkach Królewskich, Nowym Świecie Muzyki, Warszawskim Towarzystwie Muzycznym, w Żelazowej Woli oraz w Bezitsen w Macedonii Północnej. Rozwija swoje pasję muzyczne również śpiewając w Chórze Artos im. Wł. Skoraczewskiego. Wykonywał również partie solisty m.in. w Tosce (Pastuszek) i Czarodziejskim Flecie (II z Drei Knaben). W Programie ZDOLNI od 2023 roku.
Młodym wykonawcom towarzyszyć będą pianiści kameraliści Barbara Pakura i Krzysztof Stanienda.