Do finałowych rozmów z jury w konkursie badawczym Odkrycia – Polska Edycja EUCYS zakwalifikowali się uczniowie-naukowcy z całej Polski. Obowiązki szkolne nie przeszkodziły im w przeprowadzeniu i opisaniu zaawansowanych badań. Przed jurorami fascynujące, ale i trudne zadanie. Będą musieli ocenić i porównać prace z odległych dziedzin. W konkursie reprezentowane są bowiem: biologia, chemia, matematyka, fizyka i inżynieria. Laureatów, w tym reprezentację na międzynarodowe finały EUCYS, które odbędą się we wrześniu w Rydze, poznamy w sobotę 5 kwietnia.
Uroczystość poprzedzi otwarta dla publiczności sesja plakatowa, podczas której będzie można poznać autorów finałowych prac i ich projekty. Zapraszamy od godziny 17.00 do Centrum Nowych Technologii UW.
EUCYS – jedyny taki konkurs
Podczas dwudniowej sesji plakatowej kilkunastu jurorów – specjalistów różnych dziedzin naukowych będzie rozmawiać z każdym z autorów lub zespołów. Rozmowy te służą ocenie finałowych projektów, jednak dają o wiele więcej. Młodym naukowcom przynoszą niezwykle wartościową, zindywidualizowaną informację zwrotną. Natomiast doświadczonym w swojej pracy jurorom – nierzadko inspirację do własnych badań oraz ogromną satysfakcję wprowadzania w świat naukowy kolejnych roczników pasjonatów.
Choć Polska Edycja EUCYS to konkurs, to organizatorzy starają się jak najdalej uciec od zaciętej rywalizacji między uczestnikami. Starają się zachęcać ich do wymiany doświadczeń, podejmowania współpracy, a także znajdowania wartości poza sferą nagród. Służą temu m.in. warsztaty, które odbywają się w trakcie finałów, a także pogłębiona ocena merytoryczna, której częścią są recenzje specjalistyczne. Treści recenzji udostępniane są autorom nie tylko finałowych projektów, ale wszystkim zgłoszonym do Odkryć.
Poniżej cytujemy fragmenty tych recenzji. W oczekiwaniu na finałowe spotkania polecamy katalog konkursowy, gdzie znajdują się także streszczenia prac i dużo więcej informacji o konkursie.
Finaliści w ocenie recenzentów
Prace zgłoszone do Polskiej Edycji EUCYS są zaawansowane technologiczne lub zagłębione w wąskiej dziedzinie wiedzy, że bywają trudne do zrozumienia. Aby pomóc zagłębić się w ich treść, a jednocześnie w pełni docenić walory naukowe i wysiłek młodych naukowców posłużymy się cytatami z recenzji:
1. Kazimierz Chomicz – uczeń III klasy I LO im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim
Czwarty poziom p-adycznych uzupełnień dwukwadratowych ciał liczbowych (matematyka)
„Bardzo pozytywnym zaskoczeniem jest tak dogłębne opanowanie przez ucznia szkoły średniej bardzo rozległego aparatu matematycznego dotyczącego tak trudnej dziedziny jak algebraiczna teoria liczb. Z powodzeniem można znajdować tak technicznie skomplikowane prace zazwyczaj u dużo starszych stażem matematyków, więc wkład autora zasługuje na duże wyróżnienie”
2. Jacek Dawgiałło, Stanisław Dmoch-Hołody oraz Gabriel Malinowski – uczniowie III klasy Akademickiego LO „Pryzmat” w Pruszkowie
Mikrometeoryty – poszukiwanie kosmicznych odłamków (środowisko)
„Zadanie, które podjęli uczniowie było bardzo ambitne, dobrze przygotowane i przeprowadzone. Wykonano również szczegółową dokumentację fotograficzną przeprowadzonych prac. W wyniku przeprowadzonych badań znaleziono około 50 obiektów, które z bardzo dużym prawdopodobieństwem są mikrometeorytami. Uważam to za duży sukces i oryginalne osiągnięcie zespołu”
3. Olaf Geyderowicz, absolwent 2 Społecznego LO im. Pawła Jasienicy w Warszawie
Wpływ 2iP (6-(γ,γ-dimetyloalliloamino)puryny) oraz meta-Topoliny (6-(3-Hydroksybenzyloamino)puryny) na organogenezę z liści i węzłów Digitalis purpurea L. w kulturach in vitro (biologia)
„Badana roślina jest ważnym źródłem glikozydów nasercowych (kardenolidów). Jest to grupa substancji o złożonej budowie chemicznej, stosunkowo trudnych do syntezy chemicznej. Z tego względu zainteresowanie kardenolidami pochodzenia naturalnego (z rośliny, jej fragmentów i hodowli in vitro) jest stale aktualne. Jednocześnie Digitalis purpurea L. należy do roślin rzadkich, chronionych i z tego względu stosowanie materiału z hodowli in vitro przyczyniłoby się do ochrony materiału z natury”
4. Oskar Grobelny – uczeń III klasy I LO im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie,
Barbara Sieradzka i Alicja Szmiel – uczennice III klasy I LO im. Braci Śniadeckich w Żninie
Charakterystyka entomofauny chrząszczy (Coleoptera) parków miejskich w Gnieźnie (środowisko)
„Praca stanowi przyczynek do poznania fauny chrząszczy parków Gniezna. Wybór parków jako obszaru przeprowadzenia pracy jest trafny, ponieważ zieleń miejska bardzo rzadko bywa uznawana za miejsce warte tego typu badań. Jednak jak pokazują nieliczne publikacje, a także po części wyniki recenzowanej pracy, w przypadku owadów bardzo często okazuje się, że nawet nieduże obszary zieleni stwarzają warunki do bytowania dla wielu gatunków w tym uznawanych za rzadkie”
5. Franciszek Hansdorfer – uczeń IV klasy XIV LO im. S. Staszica w Warszawie
Aproksymacje p-adyczne (matematyka)
„Biorąc pod uwagę młody wiek autora jest to interesująca pozycja, która pokazuje znaczące zaawansowanie autora w wykorzystaniu skomplikowanych technik analizy p-adyktycznej i umiejętność korzystania z narzędzi klasycznej teorii liczb”
6. Zuzanna Kassner – uczennica III klasy I LO im. M. Skłodowskiej-Curie w Pile
Nano Support. Zastosowanie roztworów nanocząstek chitozanu i proszku chitozanu w łagodzeniu stresu wodnego u Lepidium sativum (biologia)
„Praca jest interesująca i stanowi solidną podstawę do dalszych badań nad zastosowaniem nanochitozanu w łagodzeniu stresu suszy w uprawie roślin. Wyniki eksperymentalne oraz sposób ich interpretacji sugerują potencjał do rozwinięcia badań w kierunku optymalizacji stosowanych stężeń oraz analizy dodatkowych czynników wpływających na skuteczność preparatów chitozanowych”
7. Anna Koziara – uczennica IV klasy XIV LO im. S. Staszica w Warszawie
O pewnym zastosowaniu punktów izogonalnie sprzężonych w czworościanie (matematyka)
„Definicje i dowody zawierają wiele dobrze przygotowanych rysunków ilustrujących różne fazy rozumowania. Szczególnie godne pochwały są rysunki przedstawiające obiekty przestrzenne. […] Również przedstawiony we wprowadzającym rozdziale 2. dowód klasycznego twierdzenia Simsona pochodzi od autorki pracy i jest nowy (warto zauważyć, że jest on elegancki i różny od tego, znanego recenzentowi, jak również od kilku innych, które znalezionych w sieci)”
8. Michał Kuźmiński – uczeń IV klasy I LO im. S. Goszczyńskiego w Nowym Targu
Implementacja i ocena skuteczności metod przewidywania struktur przestrzennych białek (biologia)
„Autor postanowił zaimplementować i porównać dokładność wybranych metod przewidywania struktury drugorzędowej białka, aby wykazać, które osiągają poprawność pomagającą w zrozumieniu fizjologicznej funkcji białka. Zbadał on skuteczność dostępnych metod przewidywania i dodatkowo wyszkolił do tego jednokierunkową sieć neuronową, wykorzystując ją do przewidywań de novo. W przeprowadzonym badaniu wykazał on najwyższą poprawność przewidywań za pomocą modelowania homologicznego. […] Pracę oceniam wysoko, a zaangażowanie do przewidywań sztucznej inteligencji bardzo dobrze wpisuje się w najnowsze trendy badawcze”
9. Oliwier Kwiatkowski – uczeń III klasy XIV LO im. S. Staszica w Warszawie,
Emil Pająk – uczeń IV klasy V LO im. A. Struga w Gliwicach,
Jacek Winiarczyk – uczeń IV klasy I LO w Lublinie
Detekcja promieniowania jonizującego za pomocą elektrycznej tomografii pojemnościowej: modelowanie zachodzących procesów i konstrukcja sondy detektora (fizyka)
„Praca ma charakter doświadczalny, ale autorzy dobrze przedstawiają model teoretyczny zjawisk zachodzących w dielektryku wskutek zmian wywołanych promieniowaniem jonizującym. Podejście autorów należy uzać jako nietypowe i
badane w sposób zasługujący na uznanie, a więc samodzielne i oryginalne”
10. Antoni Łuczak – uczeń IV klasy XIV LO im. S. Staszica w Warszawie,
O krzywych Apoloniusza w trójkącie (matematyka)
„Autor zna i wykorzystuje podstawowe pojęcia i własności z zakresu geometrii algebraicznej płaszczyzny, na przykład dodawanie punktów na krzywej stopnia 3, krzywe wymierne itp. Zagadnienia te, choć klasyczne, nie zawsze mieszczą się obecnie w ogólnym programie studiów matematycznych i często pojawiają się dopiero na ich starszych latach”
11. Julia Maksimowicz – uczennica III klasy II LO im. ks Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku
Therapiez – Biokompatybilny system piezoelektryczny do przyspieszenia gojenia ran poprzez optymalizację terapii elektrostymulacyjnej w medycznym urządzeniu w formie skarpety (inżynieria)
„Przedstawiony projekt jest oryginalnym autorskim pomysłem, bazującym na skrupulatnych studiach literaturowych. Projekt nie tylko uwzględnia parametry pola elektrycznego, stymulującego proces gojenia ran, ale także propozycję autonomicznego zasilania, bazującego na przekształceniu energii mechanicznej w elektryczną. Projekt jest jeszcze na wstępnym etapie badań, niemniej Autorka jest świadoma ograniczeń, a co najważniejsze wskazuje kierunki dalszego rozwoju”
12. Paweł Obsadny – uczeń V klasy ZST im. W. Gostomczyka w Ostrowie Wielkopolskim
Automatyczny system grający na organach „AiBach” (inżynieria)
„Praca ma charakter konstrukcyjno-doświadczalny, a szczególnym osiągnięciem autora pracy jest wykorzystanie swojej interdyscyplinarnej wiedzy oraz równie wielodziedzinowych umiejętności do opracowania koncepcji, zaprojektowania, za równo elementów mechanicznych, jak i elektronicznych, późniejszego ich zmontowania, uruchomienia i przeprowadzenia testów kompletnego urządzenia. Oprócz elementów fizycznych, niezbędne było również opracowanie i zaimplementowanie oprogramowania wbudowanego sterującego pracą urządzeń wykonawczych i komunikującego się (poprzez Bluetooth) z nadrzędną aplikacją w smartfonie. Przedmiotowa praca łączy zatem aspekty związane z mechaniką, elektroniką i wytwarzaniem oprogramowania wbudowanego”
13. Emil Pająk – uczeń IV klasy V LO im. A. Struga w Gliwicach
Opracowanie metody wytwarzania filamentu do drukarki 3D zawierającego cząstki ferromagnetyczne i pozwalającego na wytwarzanie struktur o dowolnym namagnesowaniu (materiałoznawstwo)
„Autor opracował metody wytwarzania filamentu zawierającego cząstki żelaza w matrycy termoplastycznego poliuretanu. Taki filament został wytworzony i zastosowany w drukarce 3D do produkcji elementów zmieniających kształt pod wpływem zewnętrznego pola magnetycznego. Tematyka jest niezwykle ciekawa i elementy wytworzone z takiego materiału mogą znaleźć szereg zastosowań. Pomimo, iż podobne filamenty są już dostępne komercyjnie nadal trwają intensywne prace w zespołach badawczych w kraju i na świecie w poszukiwaniu nowych rozwiązań w tym zakresie.”
14. Zofia Pielorz – uczennica IV klasy Liceum Akademickiego „In Altum” w Katowicach
Badanie pamięci u karaczana tureckiego (Shelfordella lateralis) za pomocą labiryntu promienistego 6-ramiennego (biologia)
„Praca stanowi próba badania zdolnosci pamięciowych karaczana tureckiego. Dotychczasowe badania nad uczeniem się i pamięcią w tej grupie zwierząt koncentrowały się na innych gatunkach.”
15. Miłosz Płatek – uczeń IV klasy V LO im. A. Witkowskiego w Krakowie
N_aG_eL i okręgi z nimi związane(matematyka)
„Autor wchodzi bardzo głęboko w niszowe rejony elementarnej geometrii trójkątów i okręgów”
16. Dylan Wyrzykowski – uczeń IV klasy III LO im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku
Kołami po prostej Eulera (matematyka)
„Autor sprawnie używa standardowych metod elementarnej geometrii oraz metod analitycznych, w których punkty na płaszczyźnie reprezentowane są jako liczby zespolone. Dla porządku należy dodać, że podejście to jest standardowe i dostępne studentom pierwszego roku, ale uzyskane przez autora wyniki nie są zupełnie oczywiste”
Konkurs UE dla Młodych Naukowców (European Union Contest for Young Scientists – EUCYS) skupia młodzież zainteresowaną nauką z kilkudziesięciu krajów. Polska edycja EUCYS organizowana jest od 1995 roku przez Fundusz ZDOLNI (dawniej pod nazwą Krajowy Funduszu na rzecz Dzieci).
Do Odkryć przyjmowane są prace teoretyczne lub doświadczalne z zakresu nauk ścisłych, przyrodniczych oraz społecznych, a także projekty techniczne. Badania muszą być zrealizowane przez uczniów przed zakończeniem edukacji na poziomie szkoły ponadpodstawowej. Mogą być prowadzone indywidualnie lub w dwu- i trzyosobowych zespołach.
Zapraszamy do udziału w następnej edycji Odkryć! Zgłoszenia przyjmujemy do 31 grudnia. Więcej informacji w zakładce „O konkursie”.
Patronat honorowy:

Organizację EUCYS w Polsce
wspiera:

Patroni medialni:
