Jak co roku, Fundusz może zarekomendować kilkoro stypendystów do udziału w odbywających się poza Polską obozach naukowych i konferencjach. Jest to niepowtarzalna szansa pracy w ciekawych laboratoriach i ośrodkach badawczych, także poznania rówieśników z całego świata i doskonalenia znajomości języka.
W najbliższym czasie Komisja ds. wyjazdów zagranicznych przeprowadzi kwalifikację do udziału w następujących warsztatach/wydarzeniach:
- Dwa miejsca dla stypendystów Programu z klasy maturalnej na spotkanie London International Youth Science Forum w dniach 29 lipca – 12 sierpnia 2020 r. Wydarzenie, organizowane od 1959 r. przez Imperial College London oraz The Royal Geographical Society, gromadzi każdego roku ponad 500 uczniów i studentów (w wieku 16-21 lat) z 75 krajów, zainteresowanych naukami ścisłymi, technicznymi i przyrodniczymi. W 2020 roku zajęcia i dyskusje zogniskowane będą wokół tematu „Science for change”. Wybrani uczestnicy LIYSF mają możliwość prezentacji wyników własnych badań, odwiedzą też centra badawcze w Londynie, Oxford i Cambridge. Szersza informacja na stronie: www.liysf.org.uk/liysf/liysf-2020
- Dwa miejsca dla stypendystów Programu w wieku 17-19 lat o zainteresowaniach matematyczno-fizycznych (szczególnie w zakresie badań przestrzeni kosmicznej) na obozie badawczym European Space Camp w Norweskiej Bazie Rakietowej w Andøya na Lofotach (za kręgiem polarnym) w dniach 2-9 sierpnia 2020 r. Program obozu obejmuje eksperymenty techniczne związane z przygotowaniami do wystrzelenia rakiety. Poza warsztatami odbywają się wykłady i zajęcia integracyjne. Uczestnicy ESC pracując w grupach, muszą wykazać się wiedzą, kreatywnością i umiejętnością współpracy. Szersza informacja na stronie: www.spacecamp.no
- Dwa miejsca dla stypendystów zainteresowanych programowaniem na zawody TIC – Turing machine programming International Contest organizowane przez Uniwersytet w Pizie i stowarzyszenie FAST (Federation of Scientific and Technical Associations). Zawody będą miały miejsce w dniach 29 września – 4 października w Cagliari (Sardynia). Dwójka wybranych uczestników będzie startować jako zespół pod opieką delegowanego przez Fundusz tutora/opiekuna. Wydarzenie przeznaczone jest dla uczniów urodzonych pomiędzy
29 września 2001 a 30 września 2006 roku. W zawodach weźmie udział do 50 dwuosobowych zespołów z około 50 krajów z Europy i nie tylko. Więcej informacji o TIC będzie dostępnych wkrótce na stronie: turingcontest.com - Jeden spośród uczestników Programu ma szansę na roczną naukę (w roku szkolnym 2020/2021) w Dulwich College (Londyn), jednej z najlepszych szkół średnich dla chłopców w Wielkiej Brytanii. Jest to z pewnością ogromna szansa na zapoznanie się z innym niż polski systemem edukacji i zdobycie wiedzy oraz praktyki językowej.
Szersza informacja o szkole na stronie: www.dulwich.org.uk
Od kandydatów oczekujemy, oprócz bardzo dobrej znajomości języka angielskiego, także gotowości do sprostania nowym wyzwaniom i wielkiej pracowitości. Ostateczne koszty nauki w Dulwich College zależą od sytuacji materialnej rodziny rekomendowanej osoby/osób. Dla chcących wziąć udział w kwalifikacji do nauki w Dulwich College, zamieszczamy poniżej odrębny zestaw pytań (poniżej) – wyczerpująca odpowiedź na nie (w języku angielskim) jest warunkiem rozpatrywania zgłoszenia.
Osoby, które chcą wziąć udział w kwalifikacji do wyjazdu na LIYSF, ESC oraz TIC powinny złożyć w bazie Funduszu zgłoszenie w języku angielskim, zawierające:
- krótki opis zainteresowań,
- krótki opis największych osiągnięć naukowych – prace badawcze, projekty naukowe, sukcesy w olimpiadach przedmiotowych,
- uzasadnienie chęci wyjazdu z podaniem planów naukowych związanych z danym obozem/spotkaniem.
Żeby dobrze przygotować zgłoszenie warto zapoznać się z opisem wybranego obozu/spotkania pod podanymi wyżej adresami internetowymi. Odpowiedzi na poszczególne pytania powinny być zwięzłe — w przypadku 2 pierwszych ok. 1.000 znaków, w przypadku 3 — do 2.000 znaków. Można zgłosić się na więcej niż jeden wyjazd – w takim przypadku w punkcie 3. należy podać osobne uzasadnienia dla każdego wyjazdu oraz podać kolejność od najbardziej do najmniej preferowanego.
Na zgłoszenia czekamy do poniedziałku 2 marca 2020 r. (do końca dnia).
Na rozmowę kwalifikacyjną zaprosimy tylko wybrane osoby spośród tych, które przyślą zgłoszenia – o zaproszeniu na rozmowę poinformujemy oddzielnie (około 7 marca). Rozmowy kwalifikacyjne przeprowadzone zostaną w jedną z marcowych sobót – 14 lub 21. Fundusz zwróci koszty podróży PKP II kl. lub autobusem (na analogicznych zasadach jak w przypadku warsztatów naukowych).
Pobyt za granicą jest we wszystkich przypadkach opłacany przez Fundusz, oczekujemy pokrycia przez wyjeżdżających kosztów podróży z miejsca zamieszkania do miejsca obozu/konferencji/zawodów i z powrotem.
Jednocześnie informujemy, iż możesz starać się o dofinansowanie przez Fundusz zakupu biletów przez złożenie wniosku o stypendium celowe.
Dodatkowe pytania dla osób zgłaszających się do Dulwich College
Please respond to the following questions on separate paper if you apply for a place at Dulwich College. Limit your responses to a total of three typewritten pages.
- What are your long-range goals?
- State your three or four fields of interest in which you wish to work at Dulwich. In your fields of interest, please state what you see as most interesting questions/problems and why they are interesting to you.
- What is your attitude towards life in a multicultural society. Please write a few words on your approach to life in a boarding-house with people coming from various cultures.
- Describe extracurricular and community activities in which you have participated.