...
  • PL   EN

Młodzi Wirtuozi w Zamku Królewskim

Młodzi Wirtuozi w Zamku Królewskim 1759 2560 Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci

Koncert stypendystów programu pomocy wybitnie zdolnym Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci – niedziela 14 kwietnia 2019, godz. 12.00 – Sala Koncertowa

Wystąpią znakomici instrumentaliści należący do najlepszych muzyków młodego pokolenia w Polsce:

Pola Lipińska z Warszawy, urodzona w 2005 roku. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 7 lat w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie w klasie prof. Marii Poradowskiej-Orlewicz. Kształcenie kontynuowała pod kierunkiem prof. Jolanty Ptasińskiej. Obecnie uczy się w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. w klasie Aleksandra Dębicza. Jest laureatką m. in.: VI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Augustowie (wyróżnienie w 2018), IV Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Turznie (III miejsce w 2018), 2. edycji International Music Competition 2018 (I miejsce na najlepsze wykonanie utworu F. Chopina i II – za wykonanie utworu P. Czajkowskiego), Grand Prize Virtuoso International Musie Competition w Salzburgu (I miejsce w 2017), Ogólnopolskiego Pianistycznego Forum Muzyki Polskiej w Sierniewicach (III miejsce w 2017), Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. W. Lutosławskiego w Zambrowie (III miejsce w 2017), VI Ogólnopolskiego Festiwalu Pianistycznego im. K. Nicze w Pabianicach (II nagroda i nagroda specjalna za najlepsze wykonanie miniatury polskiej w 2017). Pola występowała dotychczas w Zamku Królewskim w Warszawie, Zamku w Łańcucie, Pałacu Lutosławskich w Drozdowie, Pałacu w Turznie, na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina, w Akademii Muzycznej w Krakowie, Mozarteum w Salzburgu, Starym Domu Zdrojowym w Krynicy. W 2018 wystąpiła na koncercie z okazji rocznicy urodzin F. Chopina zorganizowanym przez Stowarzyszenie Smolna. Uczestniczyła w lekcjach mistrzowskich prowadzonych przez prof. Lubow Nawrocką, prof. Pawła Zawadzkiego, prof. Annę Borkowską, prof. Wilię Ochocką-Janusz, prof. Joannę Ławrynowicz-Just, prof. Elżbietę Stefańską oraz prof. Zofię Antes. Od 2017 roku jest stypendystką Centrum Edukacji Artystycznej oraz Fundacji im. Elsnera za osiągnięcia w nauce. Pod opieką Funduszu jest od 2018 roku.

Mikołaj Adamczak z Krakowa, urodzony w 2001 roku. Edukację artystyczną rozpoczął w wieku 5 lat w PSM I i II st. im. B. Rutkowskiego w Krakowie pod opieką Marty Nowaczyk-Łapińskiej. W latach 2014-2016 pracował pod kierunkiem prof. Zdzisława Łapińskiego. W roku 2017 zdał z najwyższą punktacją do POSM II st. im. F. Chopina w Krakowie, gdzie obecnie uczy się w klasie wiolonczeli Mikołaja Pęcherskiego. Swoje umiejętności doskonalił na kursach mistrzowskich pod kierunkiem prof. Kazimierza Michalika, prof. Tomasza Strahla, dr. Rafała Kwiatkowskiego, dr. Marcina Zdunika, dr. Tomasza Lisieckiego, dr. Dominika Połońskiego, dr. Bartosza Koziaka, Magdaleny Bojanowicz , dr Barbary Łypik-Sobaniec. Jest laureatem m. in.: XII Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego w Pradze (IV nagroda w 2019), Tokyo International Music Competition (III nagroda w 2018), Svirel International Music Competition (II nagroda w 2018), Paris International Music Competition (I nagroda w 2018), XXIV Festiwalu Młodych Instrumentalistów w Krakowie (I nagroda w 2018). Ponadto w 2018 roku otrzymał w Londynie nagrodę „The Best Prokofiew Performace” za nagranie sonaty wiolonczelowej S. Prokofiewa oraz II nagrodę „Artis od the Year” dla laureatów 1 miejsc na konkursach międzynarodowych. Jako członek tria fortepianowego MK3 jest laureatem Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej Enkor Competition 2019 (II nagroda i nagroda specjalna – zaproszenie na Kameralne Kursy Mistrzowskie i Festiwal do Pragi), Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej Musica Brillante w Wilnie (II nagroda w 2019), XI Międzynarodowego Konkursu Zespołów Kameralnych w Rzeszowie (nagroda „Złoty Ensemble” w 2018), Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Kameralnych „Wokół Debussy’ego” w Krakowie (I nagroda i nagroda specjalna w 2018), Ogólnopolskich Jesiennych Spotkań Kameralnych w Żywcu (I nagroda w 2018), XX Międzynarodowego Konkursu Zespołów Kameralnych w Jaworze (Grand Prix i nagroda specjalna w postaci zaproszenia na koncert w Bremie w 2018). Mikołaj jest stypendystą Klubu Krakowskiego i Fundacji „Tak Kraków”. Dwukrotnie uzyskał nagrodę Prezydenta Miasta Krakowa za szczególne osiągnięcia w konkursach krajowych i międzynarodowych. Z projektami orkiestrowymi, kameralnymi i solowymi występował w Słowenii, Włoszech, Niemczech, Czechach i Francji. Pozostaje pod opieką Stowarzyszenia Małopolska Manufaktura Sztuki i Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.

Adam Zakrzewski z Warszawy, urodzony w 2004 roku. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 6 lat. Od siódmego roku życia uczęszczał do Państwowej Szkoły Muzycznej im. H. Wieniawskiego w Warszawie, gdzie uczył się w klasie Jolanty Ptasińskiej. Od lutego 2015 r. kontynuował naukę gry na fortepianie w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. K. Szymanowskiego w Warszawie u pani Justyny Galant-Wojciechowskiej. Aktualnie pracuje pod kierunkiem prof. Bronisławy Kawalli. Jest laureatem m. in.: Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. J. Zarębskiego (I nagroda w 2018), X Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego w Piotrkowie Tryb. (I nagroda i nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu I. J. Paderewskiego w 2018), Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. H. Czerny-Stefańskiej w Krakowie (III nagroda w 2018), Ogólnopolskiego Konkursu „Mistrz klawiatury” w Warszawie (I nagroda w 2018), Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego „Od Bacha do Szymanowskiego” w Warszawie (Grand Prix w 2017), Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Usti nad Łabą (II miejsce w 2016), Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni (wyróżnienie i nagroda specjalna NIFC w 2016), XII Ogólnopolskiego Forum Młodych Instrumentalistów w Rybniku (Grand Prix i I nagroda), XI Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego w Gdańsku (Grand Prix w 2016). Ponadto występował w takich salach jak: Filharmonia Narodowa w Warszawie, Pałac na Wyspie w Łazienkach Królewskich, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne, Siedziba Sinfonia Varsovia, Studio Polskiego Radia S1, Galeria Porczyńskich w Warszawie, Żelazowa Wola oraz podczas koncertów organizowanych przez EPTA. Występował także we Floraliach Muzycznych w Powsinie organizowanych przez Towarzystwo im. Fryderyka Chopina w 2018
roku. Pod opieką Funduszu jest od 2014 roku.

Mikołaj Gajdzis z Koszalina, urodzony w 2000 roku. Tegoroczny maturzysta Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. G. Bacewicz w Koszalinie. Uczeń klasy waltorni dr Tomasza Bińkowskiego z UMFC w Warszawie. Mimo młodego wieku ma już w swoim dorobku liczne nagrody na konkursach rangi ogólnopolskiej i międzynarodowej. Jest laureatem m. in.: Międzynarodowego Konkursu Instrumentalnego w Le Mont Dore we Francji (Grand Prix), Międzynarodowego Konkursu w Londynie (I nagroda), Międzynarodowych Konkursów Instrumentów Dętych w Łodzi i Białymstoku (I nagrody), a także Ogólnopolskiego Konkursu Instrumentów Dętych w Szczecinku (I nagroda) i Ogólnopolskiego Konkursu Waltorniowego CEA w Opolu (II nagroda). Oprócz uczestnictwa w konkursach aktywnie koncertuje w Polsce, Czechach, Niemczech, Francji i Hiszpanii, mając na swoim koncie występy z Filharmonia Koszalińską i Amber Youth Orchestra. Za swoje osiągnięcia artystyczne Mikołaj został wielokrotnie wyróżniony stypendiami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydenta Miasta Koszalina. Za całokształt dotychczasowej pracy otrzymał tytuł „Młodego Artysty Roku 2018”. Gra na waltorni Gebr. Alexander 103 ufundowanej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowe Centrum Kultury w ramach stypendium programu „Młoda Polska”. Pod opieką Funduszu jest od 2016 roku.

W programie: Beethoven, Chopin, Dvořák, Paderewski, Szostakowicz
Serdecznie zapraszamy