...
  • PL   EN

Młodzi Wirtuozi w Zamku Królewskim

Młodzi Wirtuozi w Zamku Królewskim 2551 1795 Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci

Koncert stypendystek Krajowego Funduszu na rzecz Dzieciniedziela 22 września 2019, godz. 12.00Sala Koncertowa

Wystąpią znakomite instrumentalistki należące do grona najlepszych muzyków młodego pokolenia w Polsce:

Helena Gałek z Torunia, urodzona w 2006 roku. Naukę gry na wiolonczeli rozpoczęła w wieku 7 lat w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I st. w Toruniu pod kierunkiem Doroty Bojarczuk. Od września jest uczennicą Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. w klasie Karola Wroniszewskiego. Jest laureatką licznych konkursów wiolonczelowych. Wśród nagród, które posiada znajdują się m. in.: I miejsce w Ogólnopolskich Konfrontacjach Wiolonczelowych w Bydgoszczy, II miejsce w III Ogólnopolskim Konkursie „Miniatura Wiolonczelowa” w Warszawie (oraz I miejsce w kolejnej edycji tego konkursu), I miejsce na X Forum Młodych Wiolonczelistów w Gdańsku, II miejsce w Konkursie Wiolonczelowo-Kontrabasowym w Kowalewie Pomorskim, III miejsce w Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Jana Vychytila w Pradze, II miejsce i nagroda specjalna prof. Krzysztofa Sperskiego (za najlepsze wykonanie utworu polskiego kompozytora) w XX Konkursie Wiolonczelowo-Kontrabasowym w Malborku. Helena rozwija swoje umiejętności również na licznych kursach mistrzowskich. Do tej pory uczyła się pod kierunkiem: prof. Kazimierza Michalika, prof. Tomasza Strahla, prof. Tomasza Lisieckiego, dr. Bartosza Koziaka, dr. Marcina Zdunika, Jacoba Shawa, Magdaleny Bojanowicz, Rafała Kwiatkowskiego, Cecylii Staneckiej. Zamiłowanie do wiolonczeli łączy z pasją do teatru. Od dwóch lat jest aktorką Teatru Studio P w Toruniu. Helena od 2018 roku jest stypendystką Miasta Torunia i Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, a od roku 2019 stypendystką Marszałka Województwa Kujawsko–Pomorskiego.

Joanna Habich ze Szprotawy w woj. lubuskim, urodzona w 2008 roku. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 7 lat w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Szprotawie w klasie Barbary Szałaty. Jej najważniejsze osiągnięcia to: I miejsce w International Music Competition w Belgradzie (2019), trzykrotnie I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym „Talenty Skrzypcowe” w Poznaniu (2017-2019), I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Sonat w Szczecinie (2019), II nagroda w iędzynarodowych Spotkaniach Młodych Skrzypków im. prof. M. Ławrynowicza w Płocku (2019), I miejsce w Ogólnopolskich Spotkaniach Skrzypcowych im. prof. M. Ławrynowicza w Płocku (2018), II nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. G. Bacewicz we Wrocławiu (2018), II nagroda w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym „Vivaldi 340” w Wieliczce (2018). Joasia dwukrotnie występowała z programem solowym w Filharmonii Zielonogórskiej (2017, 2018). Trzykrotnie brała udział w Międzynarodowych Kursach Muzycznych im. Zenona Brzewskiego w Łańcucie w klasie skrzypiec prof. Moniki Urbaniak-Lisik (2017-2019), podczas których w 2018 r. wystąpiła w Sali Balowej Zamku w Łańcucie na „Koncercie najlepszych uczestników kursów”. W 2019 r. była uczestniczką Zimowej Akademii Muzyki w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach w klasie skrzypiec dr Kariny Gidaszewskiej. W roku szkolnym 2018/2019 otrzymała stypendium artystyczne Marszałka Województwa Lubuskiego. Pod opieką Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci jest od 2018 roku.

Nel Maślanka z Wysokiej w woj. dolnośląskim, urodzona w 2004 roku. Uczennica Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu w klasie gitary prof. Marka Zielińskiego. Bierze czynny udział w warsztatach, koncertach i konkursach. Jest laureatką pierwszego miejsca na 26 konkursach, w tym 20 międzynarodowych oraz kilkukrotną laureatką nagrody Grand Prix m. in. podczas: International Classical Guitar Festival & Youth Competition w Bratysławie (I miejsce i Grand Prix), XV International Classical Guitar Competition „Enrico Mercatali” w Gorizii we Włoszech (I miejsce – Premio Assoluto w 2018), VII International Guitar Competition w Omišu w Chorwacji (I miejsce), International Guitar Festival Alirio Diaz Jugendwettbewerb w Rust w Austrii (I miejsce), V Concorso Internazionale Alirio Diaz per Giovani Chitarristi w Rzymie (I miejsce – Premio Assoluto i nagroda główna). Nel jest laureatką programu stypendialnego „Młoda Polska” MKiDN oraz wielokrotną stypendystką Prezydenta Wrocławia i Wójta gminy Kobierzyce. Pod opieką Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci pozostaje od 2016 roku.

Marianna Sereda z Krosna, urodzona w 2004 roku. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 5 lat. Kształci się w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. w Krośnie pod kierunkiem Iwony Madery. Jest laureatką m. in.: Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. M. Sikorskiej- Wojtachy w Wieliczce (I miejsce w 2019), Konkursu Muzyki Polskiej w Jarosławiu (II miejsce w 2019), Concorso Internazionale di Esecuzione Musicale„Giovani Musicisti”w Treviso (I miejsce w 2019), Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego „Od Bacha do Szymanowskiego” w Warszawie (III nagroda w 2019), Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego na Mazowszu (2015, 2017, 2018), Ogólnopolskiego Festiwalu „Chopinowskie Interpretacje Młodych” w Koninie-Żychlinie (III nagroda w 2018), Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego w Koninie (II miejsce w 2018), Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Augustowie (III miejsce w 2018), Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Instrumentalistów w Jaśle (I nagroda w 2017). Marianna odnosiła sukcesy również grając w duecie. Umiejętności pianistyczne doskonaliła podczas kursów i konsultacji z wybitnymi profesorami, m. in.: Andrzejem Jasińskim, Philippe Giusiano, Andrzejem Pikulem, Waldemarem Wojtalem, Andrzejem Tatarskim. Koncertowała w Warszawie, Żelazowej Woli, Dusznikach-Zdroju, Katowicach, Kielcach, Gdańsku, Koninie, Krośnie, Iwoniczu-Zdroju. Za swoje osiągnięcia otrzymała stypendium MKiDN (2018), nagrodę Prezydenta Miasta Krosna (2018), stypendium Prezydenta Miasta Krosna „Semper in altum” (2017, 2018), stypendium Programu „Nie zagubić talentu”Samorządu Województwa Podkarpackiego (2016). Pod opieką Funduszu jest od 2014 roku.

W programie: Beethoven, Bruch, Chopin, Fiorillo, Goltermann, Liszt, Mangoré, Ponce, Saint-Saëns

Serdecznie zapraszamy!