...
  • PL   EN

koncert w Łazienkach

Młodzi Wirtuozi w Łazienkach Królewskich-26 czerwca 2022

Młodzi Wirtuozi w Łazienkach Królewskich-26 czerwca 2022 1335 886 Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci

Niedziela, 26 czerwca 2022, godz. 12.00, Muzeum Łazienki Królewskie – Pałac na Wyspie koncert stypendystów Programu ZDOLNI Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.

Zapraszamy na koncert stypendystów Funduszu do Pałacu na Wyspie w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, podczas którego młodzi muzycy zaprezentują oprócz utworów solowych program kameralny – duet, trio, a na zakończenie koncertu wykonają septet Ravela z koncertującą partią
harfy. Bilety są do nabycia w kasach muzeum w Podchorążówce, Starej Oranżerii oraz w Stajniach Kubickiego (wt.-czw. godz. 10.00-15.00, pt.-sob. godz. 10.00-16.00, niedz. 10.00-15.00) lub za pośrednictwem portalu eWejściówki (doliczana jest opłata transakcyjna).
Równocześnie koncert będzie można obejrzeć w bezpośredniej transmisji na kanale YT Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci: https://youtu.be/RLYwiRGVHew

W programie:
Bach, Beethoven, Chopin, Clarke, Lipiński, Ravel, Telemann
Wystąpią:
Małgorzata Kucharek – skrzypce; Maciej Smoląg – fortepian; Michał Szymański – flet; DUET: Michał Szymański- flet, Maciej Smoląg – fortepian; TRIO: Michał Szymański – flet, Małgorzata Bobińska -flet, Maciej Smoląg – fortepian; SEPTET: Natalia Skonieczna – harfa, Małgorzata Bobińska – flet, Mirosław Batalionek – klarnet, Kacper Solarz – I skrzypce, Maja Chlebicka – II skrzypce, Oliwia Stawicka – altówka, Katarzyna Kacprzak – wiolonczela.

Małgorzata Kucharek – 17-letnia skrzypaczka, tegoroczna dyplomantka Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku, klasy skrzypiec dr Pauli Preuss. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 6 lat pod kierunkiem Pani Krystyny Przybylińskiej-Żgaj w Szkole Muzycznej im. Henryka Wieniawskiego w Gdańsku. Jest laureatką wielu konkursów, do jej ostatnich osiągnięć należą: II miejsce w VIII Młodzieżowym Konkursie na Skrzypce Solo im. Tadeusza Wrońskiego, I miejsce i Nagroda Rektora Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w V Ogólnopolskich Konfrontacjach Skrzypcowych dla Szkół Muzycznych II Stopnia w Gdyni, IV miejsce w XVI Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. G. Ph. Telemanna w Poznaniu, II miejsce w Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Smyczkowych w Elblągu w 2021r. Rozwijała swoje muzyczne umiejętności uczestnicząc w kursach prowadzonych przez profesorów Marię Orzechowską, Konstantego Andrzeja Kulkę, Bartosza Bryłę, Daniela Austricha, Marcina Baranowskiego, Macieja Rakowskiego, Łukasza Błaszczyka, Janusza Wawrowskiego. W 2019 roku Małgorzata uzyskała stypendium na wyjazd do Stanów Zjednoczonych na kursy muzyczne w Luzerne Music Center, które było kontynuowane w latach następnych. Obecnie Małgosia przygotowuje się do kontynuacji swojej edukacji na wyższej uczelni muzycznej. Programem KFnrD jest objęta od 2018 roku.

Maciej Smoląg – 19-letni pianista, tegoroczny dyplomant Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Zenona Brzewskiego w Warszawie klasy fortepianu prof. Karola Radziwonowicza. Edukacje muzyczną rozpoczął w wieku 6 lat w Słubicach gdzie w 2016 r. ukończył z wyróżnieniem Państwową Szkołę Muzyczną I st. im. Stanisława Moniuszki w klasie prof. Swietłany Doniec- Łysenko. Maciej koncertuje w kraju i za granicą m.in. we Frankfurcie n/Odrą z Brandenburską Orkiestrą Państwową, w sali koncertowej Filharmonii Narodowej; w Zamku Królewskim w Warszawie; w domu urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. W lipcu oraz sierpniu 2021 r. wykonał z kwintetem Filharmonii Gorzowskiej koncert fortepianowy e-moll Fryderyka Chopina w Słubicach oraz we Frankfurcie nad Odrą. Maciej ma na swoim koncie płytę z nagraniami kontredansów Stanisława Moniuszki oraz tańców polskich Romualda Twardowskiego zrealizowana przez wydawnictwo „Pani Twardowska”.
Jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych, do jego osiągnięć z ostatnich lat należą: udział w międzynarodowym programie telewizyjnym oraz konkursie „Wirtuozi V4+” w Budapeszcie (2020 r.); tytuł laureata XXVIII Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego na Mazowszu w Sochaczewie (2020 r.), II nagroda International Piano Festival Gloria Artis w Wiedniu (2020 r.); I miejsce oraz nagroda specjalna 1st International Online Competition „Magic Muse” w Moskwie (2021 r.), II miejsce Chopin 1st International Piano Competition for Children and Young Pianists w Stambule (2021 r.); wyróżnienie w XVII Ogólnopolskim Festiwalu Pianistycznym Chopinowskie Interpretacje Młodych Konin – Żychlin (2021 r.).. Maciej otrzymał nagrodę Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu za udział w programie i konkursie międzynarodowym „Wirtuozi V4+”. Jest stypendystą Marszałka Województwa Lubuskiego oraz Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.

Michał Szymański – 18-letni flecista, tegoroczny dyplomant Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Jadwigi Kaliszewskiej, w Poznaniu, klasy fletu Pana Krzysztofa Saturny, pod którego kierunkiem uczy się od początku swojej edukacji muzycznej. Michał jest laureatem konkursów, do jego ostatnich osiągnięć należą: Grand Prix w VIII Konkursie Fletowym im. M. Katarzyńskiego (Katowice, 2020), I miejsce w XIX Ogólnopolskim Wiosennym Festiwalu Fletowym (Sochaczew, 2021), I miejsce w I Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. S. Prokofiewa „Jedwabny Szlak” (Rosja, 2021). Michał uczestniczył w kursach prowadzonych przez wybitnych flecistów takich jak m.in. prof. Peter-Lukas Graf (Szwajcaria), prof. Carlos Bruneel (Belgia), prof. Anne-Randi Haugejorden (Norwegia), prof. Ruth Wentorf (Niemcy), prof. Elżbieta Dastych-Szwarc, prof. Antoni Wierzbiński, dr hab. Agata Igras i dr Maria Peradzyńska Filip. XXV i XXVI Warsztaty Muzyki Kameralnej Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Michał Szymański prowadzi aktywną działalność koncertową – występował m.in. w Filharmonii Śląskiej im. H.M. Góreckiego w Katowicach (z towarzyszeniem Śląskiej Orkiestry Kameralnej pod batutą p. Macieja Kotarby), w Zamku Królewskim w Warszawie, na Zamku w Trebnitz (Niemcy) w Auli Nova Akademii Muzycznej w Poznaniu, w Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach, w Ratuszu w Nowym Sączu czy też w Bibliotece Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W październiku 2016 został objęty programem ZDOLNI Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, w którym uczestniczy do dnia dzisiejszego. W latach 2018-19 otrzymał stypendium Fundacji Lions Club oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest dwukrotnym laureatem Nagrody Miasta Poznania.
Od stycznia 2021 roku jest współtwórcą internetowego bloga o muzyce klasycznej Przewodnik dla ucha. Obecnie Michał przygotowuje się do rozpoczęcia studiów muzycznych.

Septet w składzie: Natalia Skonieczna – harfa, Małgorzata Bobińska – flet, Mirosław Batalionek – klarnet, Kacper Solarz – I skrzypce, Maja Chlebicka – II skrzypce, Oliwia Stawicka – altówka, Katarzyna Kacprzak – wiolonczela powstał w trakcie XXVIII Warsztatów Kameralnych Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, które odbyły się w marcu tego roku w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Członkowie septetu są stypendystami Funduszu, uczennicami i uczniami szkół muzycznych z różnych miast. Gościnnie w septecie występuje Oliwia Stawicka – absolwentka Funduszu – obecnie studentka UMFC w Warszawie. Muzycy wielokrotnie mieli okazje prezentować się zarówno w Muzeum Łazienki Królewskie jak i Muzeum Zamek Królewski na koncertach KFnrD. Instrumentaliści realizując swoją drogę muzyczną nie ograniczają się do występów solowych ale chętnie uczestniczą w większych projektach zarówno kameralnych jak i orkiestrowych. Septet pracował pod kierunkiem profesorów uczelni muzycznych m.in. Kazimierza Michalika, Zuzanny Elsner, Wojciecha Koprowskiego, Piotra Hausenplasa, Andrzeja Gębskiego, którzy wspierają swoją wiedzą i doświadczeniem warsztaty kameralne Funduszu.

Młodzi Wirtuozi – jest to projekt realizowany przez Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci we współpracy z Muzeum Zamek Królewski oraz Muzeum Łazienki Królewskie, promujący młodych, zdolnych muzyków będących podopiecznymi Funduszu.

Współorganizator:

Partnerzy:

Zamek Królewski w Warszawie
logo PZU