...
  • PL   EN

koncert w Łazienkach

Młodzi Wirtuozi w Łazienkach Królewskich, 20 czerwca 2021

Młodzi Wirtuozi w Łazienkach Królewskich, 20 czerwca 2021 1335 886 Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci

Koncert stypendystów Programu ZDOLNI Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, niedziela, 20 czerwca 2021, godz. 12.00, Muzeum Łazienki Królewskie – Pałac na Wyspie

Koncert odbędzie się z udziałem publiczności. Na chętnych czekają zaproszenia, które można odebrać w biurze Funduszu lub po wcześniejszej rezerwacji w dniu koncertu w Łazienkach Królewskich. Bilety również można nabyć w kasie Łazienek Królewskich. Ze względu na reżim sanitarny liczba miejsc jest ograniczona. Równocześnie koncert będzie można obejrzeć na kanale YouTube Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci: https://youtu.be/b3d7ED9bVMY

Wiolonczela wypełni przeważającą część programu muzycznej niedzieli. Rozpoczniemy sonatą solową Hindemitha napisaną przez kompozytora tuż przed jego emigracją w 1939 r., w dalszej części koncertu zabrzmi koncert wiolonczelowy Saint-Saënsa, skrzypce w wirtuozowskim Scherzo tarantelle Wieniawskiego, Variations sérieuses na fortepian Mendelssohna. Nie zabraknie muzyki barokowej w jednej z 12 Fantazji na skrzypce solo Telemanna. Koncert zamknie sonata na skrzypce i fortepian Pendereckiego, którego pierwszą rocznicę śmierci obchodziliśmy w marcu tego roku. 

W programie:
Hindemith, Mendelssohn-Bartholdy, Penderecki, Saint-Saëns, Telemann, Wieniawski

Wystąpią:
Katarzyna Kacprzak – wiolonczela; Kajetan Pałęcki – wiolonczela, Maria Sterczyńska – fortepian; Michał Skibiński –skrzypce, Mariola Sosnowska-Krauze – fortepian; Mikołaj Woźniak – fortepian;
Duet: Mikołaj Woźniak – fortepian, Jakub Staszel – skrzypce.

Katarzyna Kacprzak – 17-letnia wiolonczelistka, uczennica OSM im. Mariana Sawy w Warszawie, w klasie pani Magdaleny Bojanowicz-Koziak. Jest laureatką ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów w Polsce, Chorwacji, Węgrzech, Austrii, Czechach i Słowacji. W wieku 11 lat debiutowała
z Litewską Orkiestrą Kameralną wykonując Koncert a-moll, RV 422 Antonio Vivaldiego podczas International Festiwal of Young Musicinas Kaunas w Kownie, ponownie ten koncert Kasia zagrała jako solistka z Radomską Orkiestrą Kameralną. Uczestniczyła w projekcie Lusławicka Orkiestra Talentów, który odbywa się w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, jak również
w Młodzieżowej Akademii Muzyki organizowanej przez Akademię Muzyczną w Łodzi. Obecnie uczestniczy w projekcie Penderecki Youth Orchestra. Jest laureatką programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska, stypendystką Fundacji Polish Orphans Charity, Fundacji Fabryki Marzeń i Fundacji Sinfonia Varsovia. Otrzymała stypendium i dwie nagrody Prezydenta Miasta Radomia. Katarzyna jest pod opieką KFnrD od 2019 roku.

Kajetan Pałęcki – 16-letni wiolonczelista, uczeń OSM II st. im. Zenona Brzewskiego w Warszawie, w klasie pani Magdaleny Bojanowicz-Koziak. Jest laureatem konkursów międzynarodowych i krajowych m.in.: 1. miejsca w International Gustav Mahler Prize Cello Competition 2020, 2. miejsca The 12th Jan Vychytil Cello Competition Prague, Grand Prix w XIX Konkursie wiolonczelowo-kontrabasowym w Malborku 2017, 1.miejsca w Ogólnopolskich Konfrontacjach wiolonczelowych im. Z. Wojciechowskiej (2016, 2014), 3. miejsca w XIII Konkursie Młodych Wiolonczelistów Wrocław 2019. Kajetan był koncertmistrzem III edycji Lusławickiej Orkiestry Talentów, uczestniczył w kursach i warsztatach, na których miał okazję pracować z wybitnymi wiolonczelistami, takimi jak: Gotthard Popp, Kazimierz Michalik, Andrzej Orkisz, Stanisław Firlej, Marcin Zdunik, Tomasz Strahl, Bartosz Koziak. Występował m. in. w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, Pałacu w Łańcucie, Łazienkach Królewskich i Zamku Królewskim w Warszawie, Uniwersytecie Sztuki w Grazu. We wrześniu 2019 roku Kajetan wystąpił (reprezentując Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci) na uroczystym koncercie zorganizowanym przez Pierwszą Damę Agatę Kornhauser-Dudę w Pałacu Prezydenckim. Pod opieką KFnrD jest od 2015 r.

Michał Skibiński – 15-letni skrzypek, uczeń OSM I i II st. im Henryka Wieniawskiego w Łodzi, w klasie pani Elżbiety Puchalskiej. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 7 lat w PSM I i II st. w Pabianicach w klasie pani Małgorzaty Karwat- Bekrych. Michał bierze czynny udział w konkursach, festiwalach i warsztatach muzycznych. Uczestniczył m.in. w Międzynarodowym Kursie Streich Akademie w Goch
(Niemcy), w Międzynarodowych Kursach Muzycznych w Łańcucie w klasie prof. Walentyny Jakubowskiej, prof. Ewy Kowar- Mikołajczyk i prof. Arkadiusza Kubicy, czy Międzynarodowych Kursach Skrzypcowych w Nałęczowie w klasie prof. Magdaleny Rezler oraz w Zimowej Akademii Muzyki w Lusławicach w klasie prof. Łukasza Błaszczyka. Michał brał udział w konkursach o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym zdobywając czołowe nagrody. Ważniejsze z nich to: 1. miejsce w Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Smyczkowych Elbląg (2021r.), 1. miejsce w IV Ogólnopolskim Konkursie Talenty skrzypowe 2021 w Poznaniu, 1. miejsce w VIII Młodzieżowym Konkursie w Skrzypce Solo im. T. Wrońskiego w Tomaszowie Mazowieckim (2020r.), 2. miejsce w I Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym w Lublinie Jak Wieniawski (2018r.), 2. miejsce w III Międzynarodowym Konkursie Nałęczów & Skrzypce ( 2018r.) W Programie ZDOLNI Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci jest od 2020 r.

Mikołaj Woźniak – 17-letni pianista, uczeń PSM II st. im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie, w klasie prof. Olgi Łazarskiej. Jako solista jest laureatem konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych m.in.:
1. miejsca w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Leopolda Godowskiego w Warszawie,
1. miejsca w Międzynarodowym Konkursie im. J.S. Bacha w Gorzowie , 1. miejsca i Nagrody Specjalnej w Ogólnopolskim Turnieju Pianistycznym im. Haliny Czerny-Stefańskiej i Leopolda Stefańskiego, otrzymał tytuł finalisty w Konkursie Indywidualności Muzycznych ATMA 2020. Został zakwalifikowany do grupy stypendystów 24 edycji programu Morningside Music Bridge 2020. Występował w wielu renomowanych salach koncertowych m.in. w Wielkiej Sali Opery Kairskiej, Konzerthalle Carl Philipp Emanuel Bach w Frankfurcie nad Odrą, w Sali Koncertowej Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, Filharmonii Gorzowskiej, Filharmonii Wrocławskiej, Audytorium MAN w Mińsku i Carnagie Hall w Nowym Jorku. Jest stypendystą Prezydenta Miasta Zielona Góra, Marszałka Województwa Lubuskiego, Ministra Kultury i Edukacji Narodowej i Fundacji Pro Musica Bona. Pod opieką Funduszu jest od 2020 r.

Duet : Mikołaj Woźniak – fortepian, Jakub Staszel – skrzypce:  Mikołaj i Jakub są uczniami tej samej szkoły PSM II st. Im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie, współpracują ze sobą od 2019 r., początkowo grali w kwintecie, a od 2020 r. tworzą duet, który został laureatem 2. miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych CEA (2021) oraz 1. miejsca w II Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Kameralnej im. Wiłkomirskich.

Jakub Staszel – 18-letni skrzypek, uczeń prof. Katarzyny Balas w PSM II st. im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie oraz od 2020 r. prof. Marcina Baranowskiego. Jest laureatem konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich, uczestnikiem Lusławickiej Orkiestry Talentów, międzynarodowego projektu Morningside Music Bridge (2018), członkiem oraz koncertmistrzem Penderecki Youth Orchestra. 

Jako solista wystąpił z towarzyszeniem orkiestry kameralnej Filharmonii Krakowskiej w Koncercie na dwoje skrzypiec J. S. Bacha (2021) oraz z orkiestrą Filharmonii Rzeszowskiej (2018) w koncercie inaugurującym Międzynarodowe Kursy w Łańcucie. Jakub jest stypendystą Fundacji Pro Musica Bona oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2018,2019).

Partnerzy:

ZAIKS