...
  • PL   EN

Zdjęcie ilustracyjne

Młodzi Wirtuozi w Łazienkach Królewskich

Młodzi Wirtuozi w Łazienkach Królewskich 1200 797 Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci

Koncert stypendystów Programu ZDOLNI Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.


Niedziela, 24 stycznia 2021, godz. 12.00, Pałac na Wyspie – Muzeum Łazienki Królewskie

Wydarzenie bez udziału publiczności, zapraszamy na transmisję on-line: www.youtube.com/zdolni oraz na stronie Łazienek: https://www.lazienki-krolewskie.pl/pl/wydarzenia/mlodzi-wirtuozi-w-lazienkach-27

W programie: Bach, Boccherini, Chopin, Ibert, Mozart, Rota, Telemann, Tournier, Zabel.

Wystąpią utalentowani instrumentaliści młodego pokolenia:

Marta Gębska – kształcąca się pod kierunkiem Romana Lasockiego 18-letnia skrzypaczka z Warszawy należy do grona najwybitniejszych skrzypaczek swojej generacji. Laureatka pierwszych nagród konkursów skrzypcowych w Polsce (w tym Konkursu dla Młodych Skrzypków w Lublinie).

Po udanym debiucie jako solistka z Orkiestrą Filharmonii Podkarpackiej pod dyrekcją Tadeusza Wojciechowskiego występuje regularnie na estradach polskich i zagranicznych, wykonując koncerty symfoniczne i recitale. Koncertowała m.in. w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie, Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie, Królewskim Konserwatorium Muzycznym w Hadze (Holandia), Kastell Goch (Niemcy).

Mimo młodego wieku w repertuarze skrzypaczki znajdują się utwory różnych gatunków od baroku po muzykę współczesną na czele z takimi utworami, jak I Koncert skrzypcowy fis-moll Wieniawskiego, Koncert  skrzypcowy D-dur Czajkowskiego czy Koncert skrzypcowy D-dur  Beethovena.

W 2018 r. nakładem wytwórni fonograficznej DUX ukazała się debiutancka solowa płyta Marty Gębskiej – PER MUSICAM AD ASTRA. Oprócz gry na skrzypcach rysuje, maluje, śpiewa i pisze. Pod opieką Funduszu od 2013 r.

Marta Gębska gra na francuskich skrzypcach Gustave Vuillaumme .


Kalina Nowaczek swoją przygodę z muzyką zaczęła w wieku niespełna 3 lat, kiedy dostała swoje pierwsze małe skrzypeczki. Na skrzypcach gra do dziś pod kierunkiem Pana Andrzeja Kordykiewicza (w 2019 r. ukończyła z wynikiem celującym szkołę muzyczną I stopnnia) ale to harfa jest instrumentem, który pozwolił jej w pełni rozwinąć skrzydła. Uczy się na niej grać szósty rok pod kierunkiem Pani Natalii Dymarskiej. Obecnie jest uczennicą II klasy szkoły muzycznej II stopnia w ZPOSM I i II st. nr 3 im. G. Bacewicz w Warszawie.

Kalina uczestniczy w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach, zdobywając w nich liczne nagrody, zdobyła m.in. I nagrody w I i II Ogólnopolskim Konkursie Harfowym im. Karola Grolla (2017 i 2019 r.), w II Zachodniopomorskim Konkursie Pianistycznym i Harfowym „Młode Talenty” w Szczecinie (2019 r.) oraz w Międzynarodowym Konkursie Harfowym im. K. Patrasa w Pradze (2019 r.), uzyskała II nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Belgradzie (2020 r.).

Chętnie uczestniczy w kursach mistrzowskich. Doskonaliła swoją grę na harfie pod okiem prof. Adelheid Blovsky-Miller, Pani Anny Sikorzak-Olek, Pani Anny Piechury-Gabryś.

Koncertuje solo, w zespołach kameralnych oraz z zespołem wielu harf Wiktorska Harp Open prowadzonym przez Stowarzyszenie „Harfa Dzieciom”.

W roku 2020 została stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Dwukrotnie (2018 i 2020 r.) uzyskała też stypendium im. Jana Pawła II miasta stołecznego Warszawy. Pod opieka Funduszu od 2020 r.


Kacper Puczko –  wybitny saksofonista młodego pokolenia, uczeń klasy maturalnej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Zenona Brzewskiego w Warszawie w klasie dr hab. prof. Pawła Gusnara oraz dr Alicji Wołyńczyk. 

Zdobywca około 40 najwyższych nagród na prestiżowych konkursach muzycznych, ogólnopolskich oraz międzynarodowych, m.in. w Paryżu, Lublanie, Ostrawie, Lübece czy Varaždinie. Koncertował w Polsce w: Filharmonii Narodowa w Warszawie, Sali Balowej Zamku Królewskiego w Warszawie, Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, NOSPR w Katowicach, Filharmonii Zielonogórskiej, Sali Koncertowej ASP w Warszawie, Sali Koncertowej UMFC. Dawał koncerty również za granicą w: Wiedniu, Lübece, Frankfurcie, Varaždinie, Maruševcu, Wilnie, Ostravie, Gap, Arosie, czy Bad Homburgu. Kacper Puczko od lat bierze udział w renomowanych kursach saksofonowych w całej Europie, m.in. w Szwajcarii, Finlandii, Niemczech, Chorwacji, Polsce czy we Francji, doskonaląc swoje umiejętności u wybitnych profesorów: Claude Delangle, Vincent David, Arno Bornkamp, Christan Wirth, Lars Mlekusch, Timothy McAllister, Simon Diricq, Jean-Denis Michat czy Asya Fateyeva.

Poza graniem solowym Kacper realizuje się jako kameralista. Młody saksofonista razem z harfistką Marceliną Dąbek tworzą niezwykły duet koncertujący od 2019 r. Jest również członkiem Warsaw Saxophone Orchestra. Kacper Puczko jest stypendystą Programu „Młoda Polska” (2019 r.),  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2018, 2019 r.), Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci (od 2016 r.)

Kacper Puczko jest najmłodszym artystą wspieranym przez francuską markę ligatur JLV. 


Zofia Sikora – ur. 15.04.2003 r. w Warszawie. Naukę gry na wiolonczeli rozpoczęła w roku 2010 w ZPSM nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie w klasie Pani Anny Skibińskiej-Haponiuk. Od roku 2019 jest również uczennicą prof. Tomasza Strahla. Od początku swojej kariery muzycznej zdobywała liczne nagrody na wielu prestiżowych konkursach krajowych jak i międzynarodowych. Koncertowała na Zamku Królewskim w Warszawie, Pałacu na wyspie w Łazienkach Królewskich, na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina, Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie, Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego oraz w Pałacu w Otwocku Wielkim. Do jej osiągnięć należą między innymi: Grand Prix na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Uczniów Szkół Muzycznych I i II st. 2015, I miejsce na X Jubileuszowym Ogólnopolskim Konkursie Wiolonczelowym „Młody Polski Wiolonczelista” 2018, II miejsce na XVIII Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego 2018, II miejsce na The 12th Jan Vychytil International Cello Competition 2018, III miejsce na Międzynarodowym KonkursieInstrumentów Smyczkowych 2019, III miejsce na Virtual Violoncello Competition 2020 oraz III miejsce na International Moscow Music Competition 2020. Zofia Sikora doskonaliła również swoje umiejętności u wybitnych profesorów takich jak: Kazimierz Michalik, Tomasz Strahl, Mirna Lazić, Piotr Hausenplas. Była uczestniczką wielu kursów mistrzowskich m.in. XVI Ogólnopolski Kurs Mistrzowski w ramach XXV Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz, Zimowa Akademia Muzyki – Kursy Mistrzowskie dla uczniów szkół muzycznych I i II st. czy XIX Janowieckie Interpretacje Muzyki im. Jakuba Walaska. Od 2015 roku jest stypendystką Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Dwukrotnie otrzymała Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Krzysztof Wierciński – uczeń Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Zenona Brzewskiego w Warszawie w klasie fortepianu Prof. Joanny Ławrynowicz- Just.

Laureat krajowych i międzynarodowych konkursaów pianistycznych: na I Międzynarodowym V Ogólnopolskim Pianistycznym Konkursie Chopinowskim w Turznie (I miejsce oraz nagroda specjalna w postaci koncertu w Carnegie Hall, 2019), na V Międzynarodowym Podkarpackim Chopinowskim Konkursie Pianistycznym w Rzeszowie (I miejsce i zaproszenie na udział w Spotkaniach Muzycznych – Warsztatach Pianistycznych dla Laureatów Ogólnopolskich Konkursów oraz Wyróżniających się Uczniów Szkół Muzycznych II st. w Gdańsku, 2019), na VIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Maurycego Moszkowskiego „Per aspera ad astra” (III nagroda, 2019r.), na XIX Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego w Łomiankach, Zielonkach-Parceli, Warszawie (I nagroda w Kategorii D, 2019), na XVI Ogólnopolskim Festiwalu Pianistycznym „Chopinowskie Interpretacje Młodych, Konin-Żychlin (Wyróżnienie, 2019r.). W lutym 2020 roku Krzysztof zdobył II nagrodę oraz Dyplom za artyzm i natchnienie na XIII Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Narwie.

Koncertował w różnych miastach w Polsce i Europie m.in. w Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga w Kielcach, w Filharmonii w Tallinnie w Estonii czy w Ambasadzie RP w Wiedniu. Został zaproszony na XXIX Międzynarodowy Festiwal Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych do Katowic. Wiele razy występował na Zamku Królewskim w Warszawie czy w Żelazowej Woli.

Kształcił się u wybitnych artystów i pedagogów takich jak: Prof. Wojciech Świtała, Prof. Katarzyna Popowa-Zydroń, Prof. Janusz Olejniczak, Prof. Andrzej Jasiński, Prof. Viera Nosina, Prof. Daniel De Clerck, Prof. Aleksiej Orłowiecki, Prof. Anna Stempin-Jasnowska, Prof. Maria Serafin , Prof. Paweł Zawadzki czy Prof. Elżbieta Stefańska. Pod opieką Funduszu od 2020 r. 


Partnerzy: 

alior bank
ZAIKS