...
  • PL   EN

Krzysztof Wierciński

Młodzi Wirtuozi w Łazienkach Królewskich

Młodzi Wirtuozi w Łazienkach Królewskich 2560 1707 Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci

Koncert stypendystów programu pomocy wybitnie zdolnym

Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci

niedziela 25 października 2020, godz. 12.00

Pałac na Wyspie – Muzeum Łazienki Królewskie

UWAGA! Ze względu na utrzymującą się sytuację epidemii, w trosce o bezpieczeństwo nas wszystkich, uprzejmie prosimy uczestników wydarzeń organizowanych przez Fundusz do stosowania wymienionych poniżej zaleceń:

  • Jeśli nie czujesz się dobrze, jesteś chory, miałeś styczność z osobą zainfekowaną – zostań w domu.
  • Zabierz ze sobą maseczkę. Po wejściu do budynku, w którym odbywa się wydarzenie obowiązuje Cię noszenie maseczki zakrywającej usta i nos.
  • Po wejściu do budynku zdezynfekuj dłonie.
  • Koniecznie podpisz OŚWIADCZENIE UCZESTNIKA dostępne tutaj: OŚWIADCZENIE (PDF).  Jeśli masz taką możliwość, przynieś wydrukowane i podpisane oświadczenie, jeśli nie – wypełnij je na miejscu odbywającego się wydarzenia.

Wystąpią utalentowani instrumentaliści młodego pokolenia:

Jan Pieniążek z Bielska Białej. Naukę gry na instrumentach perkusyjnych rozpoczął w wieku 7 lat w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II st. im. St. Moniuszki w Bielsku-Białej. Przez 7 lat jego nauczycielem był Pan Andrzej Ziętek. Od września 2017 roku kształci się pod kierunkiem dr. Wojciecha Herzyka (AM Katowice) oraz Michała Dziewińskiego (zestaw perkusyjny).
Z sukcesem łączy grę „klasyczną” na instrumentach perkusyjnych z grą na zestawie perkusyjnym. Oprócz gry solowej bierze udział w projektach: zespół jazzowy, big-band oraz orkiestra symfoniczna. Od 9 lat uczestniczy w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych oraz koncertach.
Do najważniejszych sukcesów w latach 2014-2020 należą: Grand Prix w Konkursie Gry na Zestawie Perkusyjnym i Werblu w ramach Drum Battle, Rhyhtm Festival w Legnicy (kat. werbel), I miejsce w Myślenickich Konfrontacjach Perkusyjnych, I miejsce na II Ogólnopolskim Konkursie Indywidualności Muzycznych w Sierpcu, I miejsce oraz tytuł „Mistrz Interpretacji” w IX Międzynarodowym Konkursie Interpretacji w Krasiczynie, I miejsce w II Ogólnopolskim Konkursie Młodzi Mistrzowie Perkusji w Brodnicy, I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Marimbowym w Bamberg (Niemcy), I miejsce w Konkursie Gry na Zestawie Perkusyjnym i Werblu w ramach Drum Battle Rhyhtm Festival w Legnicy (kat werbel, zestaw perkusyjny), II miejsce w Międzynarodowym Konkursie „Srebrna Szybka” w Krakowie, I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Perkusyjnym „Youg Drum Hero” w Opolu, Tytuł Najlepszego Solisty podczas Międzynarodowego Konkursu Orkiestr Dętych „Złota Trąbka”, II miejsce na VII Międzynarodowym Konkursie Marimbowym w Opolu, Główna Nagroda na VIII Konkursie Schol &Jazz Festival w Lubaczowie (zespół „Kosmonauci”), II miejsce na II Konkursie Junior Młyn Jazz Festiwal w Wadowicach (kat. solo zestaw perkusyjny), I miejsce na III Konkursie Junior Młyn Jazz Festiwal w Wadowicach (zespół Kosmonauci, I miejsce XVII Italy Percussion Competition Montesilvano (kat. marimba), II miejsce Międzynarodowy Konkurs Muzyczny OPUS 2020, Grand Prix XVII Italy Percussion Competition Montesilvano (kat. werbel). Najbardziej prestiżowe koncerty, w których wziął udział to: Koncert w Sali Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Koncert z Orkiestrą Filharmonii Płockiej inaugurujący III Konkurs Indywidualności Muzycznych w Sierpcu, Koncert Laureatów Konkursu „Junior Jazz Młyn Festiwal”w Ramach „Jazz Młyn Festiwal” (suport przed Marcusem Millerem i Elian Elias w 2018 oraz koncert z zespołem „Kosmonauci” w 2019), jako solista – ksylofon – cykl koncertów z Czechowicką Orkiestrą Dętą, Koncert z Marcinem Maseckim podczas Ensemble Festival (2018 i 2019), Koncert z zespołem Free Flow Electric (na zaproszenie Instytutu Muzyki w Cieszynie) w ramach Festiwalu Gier Niezależnych LAG Festival, Koncerty z Jazz Bandem Młynarski-Masecki (jesień 2019), Udzial w projekcie Marcina Maseckiego „Zakazane piosenki” w Teatrze Starym w Lublinie (6.02.2020).
Dokształca i rozwija swoje umiejętności biorąc udział w warsztatach u znanych profesorów z całego świata (Keiko Abe, Svet Stoyanov, Bernard Maseli, Cezary Konrad, Katarzyna Myćka, Marta Klimasara, Ali Jackson, Marcin Masecki, Piotr Biskupski, Miguel Zenon, Adam Buczek). W marcu 2020 miał wziąć udział w prestiżowym telewizyjnym konkursie „Młody Muzyk Roku” organizowanym przez TVP a w kwietniu w koncercie „MŁODZI MŁODSZYM” z Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie oraz w KONKURSIE MUZYCZNYM CEA w kategoriach Perkusja i Zespoły Jazzowe. Od sześciu lat jest stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, w latach 2016-2019 stypendystą Fundacji Teresy Sahakian. Za osiągnięcia artystyczne został uhonorowany prestiżowym stypendium „Młoda Polska” (2015). W roku 2016/17 był najmłodszym uczestnikiem projektu „Młoda Muzyczna Akademia” organizowanego przez Akademię Muzyczną w Katowicach. Dwukrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2018;2019).

Miriam Powrósło – urodzona w 2003 r. w Opolu. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 7 lat w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. F. Chopina w Opolu, w klasie pana Janusza Gajownika. Laureatka wielu konkursów o zasięgu krajowym i międzynarodowym, m. in. I nagrody na I Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym w Lublinie (2018), I nagrody oraz Nagrody Specjalnej Dyrektora Artystycznego na Międzynarodowym Konkursie Młodych Muzyków „Citta di Barletta” we Włoszech (2019), I miejsca podczas II Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego o tytuł ,,Mistrza Czterech Strun” w Obornikach Śl. (2020), I miejsca podczas Międzynarodowego Konkursu Muzycznego w Rzymie (2020), III miejsca podczas Ogólnopolskiego Forum Młodych Instrumentalistów im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku (2018), a także II miejsca w VI Ogólnopolskim Cieszyńskim Konkursie Skrzypcowym. Wyróżniona w VI Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Rodziny Grobliczów w Krakowie. W roku 2018 odebrała III nagrodę – w V Ogólnopolskim Cieszyńskim Konkursie Skrzypcowym (I i II miejsca nie przyznano), a w roku 2019 została laureatką III miejsca w XIV Ogólnopolskim Konkursie Młodych Instrumentalistów im. Stefanii Woytowicz w Jaśle oraz III nagrody w 42 Ogólnopolskim Konkursie Bachowskim w Zielonej Górze.
Trzykrotnie, w roku 2020, 2018 oraz w roku 2016 otrzymała Tytuł Zwycięzcy w kategorii Muzyka na Międzynarodowym Konkursie „Begegnung mit Osteurope”, w Düsseldorfie, w Niemczech, jak również III miejsce na I Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Jadwigi Kaliszewskiej dla SM II st. w Poznaniu. W roku 2014 została laureatem II miejsca podczas XXI Muzycznych Prezentacji Młodych Skrzypków SM I stopnia w Bystrzycy Kłodzkiej. W roku 2013 otrzymała I nagrodę w II Międzyszkolnym Konkursie Pisania Dyktand dla klas III SM I st. regionu opolskiego, a także wyróżnienie w XVII Międzynarodowym Konkursie Talents for Europe w Dolnym Kubinie na Słowacji. Swoje umiejętności doskonaliła na wielu lekcjach mistrzowskich, kursach i warsztatach muzycznych.
Wymienione powyżej osiągnięcia przyczyniły się do uzyskania wielu stypendiów: w roku 2017, 2019 i 2020 stypendium Prezydenta Miasta Opola, w roku 2018 Nagrody Marszałka Województwa Opolskiego „Marszałkowskie Talenty”, w roku 2020 stypendium programu ministerialnego ,,Młoda Polska ”. Za wyniki w nauce w roku szkolnym 2019/2020 Miriam otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od roku 2019 objęta jest wsparciem programu Fundacji Rozwoju Śląska im. Johanna Krolla. W obecnym roku szkolnym zakwalifikowała się do pierwszej edycji pionierskiego programu stypendialnego Banku Talentów 2020.
Od roku 2018 objęta opieką Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.

Natalia Skonieczna – urodzona w 2003 roku w Bydgoszczy. W wieku 7 lat rozpoczęła naukę gry na harfie w Państwowym Zespole Szkół Muzycznych w Bydgoszczy w klasie p. Marii Lewandowskiej. Natalia jest laureatką konkursów o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Jako solistka i kameralistka regularnie występuje na koncertach czy recitalach. Do jej najważniejszych osiągnięć należy: 1 miejsce na Międzynarodowym Konkursie Harfowym w Limoges, kategoria VI (Francja, luty 2019), 2 miejsce na Międzynarodowym Konkursie Harfowym w Limoges, kategoria VIII (Francja, luty 2019), 2 miejsce na Międzynarodowym Konkursie Duetów z Harfą w Cieszynie (kwiecień 2019), Wyróżnienie na VI Turnieju Kameralnym w Bydgoszczy (kwiecień 2019), Nagroda specjalna Polskiego Towarzystwa Harfowego za najlepsze wykonanie utworu polskiego kompozytora (T. Paciorkiewicz-Improwizacja) na II Ogólnopolskim Konkursie Harfowy im. K. Grolla (Warszawa, czerwiec 2019), 2 miejsce na Międzynarodowym Konkursie Harfowym im. Prof. K. Patrasa w Pradze (Czechy, 2019), Stypendium programu New Millenium International Music Festival.
Oprócz tego Natalia systematycznie bierze udział w kursach prowadzonych przez profesorów takich jak prof. Helga Storck (Polska/Niemcy), prof. Isabelle Perrin (Francja), prof. Elżbieta Szmyt (Polska/USA), prof. Joanna Kozielska (Francja), prof. Isabelle Moreton (Niemcy), dr Marta Mogielnicka (Polska) czy dr hab. Zuzanna Elster (Polska). Jest również kilkukrotną stypendystką Towarzystwa Mozartowskiego oraz Dyrektora PZSM w Bydgoszczy. Pod opieką Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci od 2020 roku.

Krzysztof Wierciński z Warszawy, urodził się 22 lutego 2003 roku. Edukację muzyczną rozpoczął w wieku 7 lat, a od 8 roku życia zaczął aktywnie uczestniczyć w konkursach pianistycznych zdobywając na nich rozmaite nagrody. Od 2019 roku rozpoczął naukę w klasie fortepianu Prof. Joanny Ławrynowicz- Just w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. im. Zenona Brzewskiego w Warszawie.
Jego praca zaowocowała wieloma nagrodami na krajowych i międzynarodowych konkursach pianistycznych: na I Międzynarodowym V Ogólnopolskim Pianistycznym Konkursie Chopinowskim w Turznie (I miejsce oraz nagroda specjalna w postaci koncertu w Carnegie Hall, 2019), na V Międzynarodowym Podkarpackim Chopinowskim Konkursie Pianistycznym w Rzeszowie (I miejsce i zaproszenie na udział w Spotkaniach Muzycznych – Warsztatach Pianistycznych dla Laureatów Ogólnopolskich Konkursów oraz Wyróżniających się Uczniów Szkół Muzycznych II st. w Gdańsku, 2019), na VIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Maurycego Moszkowskiego „Per aspera ad astra” (III nagroda, 2019r.), na XIX Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego w Łomiankach, Zielonkach-Parceli, Warszawie (I nagroda w Kategorii D, 2019), na XVI Ogólnopolskim Festiwalu Pianistycznym „Chopinowskie Interpretacje Młodych, Konin-Żychlin (Wyróżnienie, 2019r.). W lutym 2020 roku Krzysztof zdobył II nagrodę oraz Dyplom za artyzm i natchnienie na XIII Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Narwie.
Koncertował w różnych miastach w Polsce i Europie m.in. w Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga w Kielcach, w Filharmonii w Tallinnie w Estonii czy w Ambasadzie RP w Wiedniu. Został zaproszony na XXIX Międzynarodowy Festiwal Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych do Katowic. Wiele razy występował na Zamku Królewskim w Warszawie czy w Żelazowej Woli.
Kształcił się u wybitnych artystów i pedagogów takich jak: Prof. Wojciech Świtała, Prof. Katarzyna Popowa-Zydroń, Prof. Janusz Olejniczak, Prof. Andrzej Jasiński, Prof. Viera Nosina, Prof. Daniel De Clerck, Prof. Aleksiej Orłowiecki, Prof. Anna Stempin-Jasnowska, Prof. Maria Serafin , Prof. Paweł Zawadzki czy Prof. Elżbieta Stefańska.
Swój czynny udział artystyczny wiąże m.in. z występem na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Martigny, Szwajcarii w październiku bieżącego roku. W planach na przyszły rok kalendarzowy znajdują się dwa wielkie konkursy: Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny w Aarhus oraz Międzynarodowy Konkurs F.Liszta w Weimarze. Pod opieką Funduszu od 2020 r.

W programie: Abe, Bach, Chopin, Croft, , Grandjany, Kreisler, Sejourne, Paganini, Tournier, Ysaye.

Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci to organizacja pozarządowa o statusie organizacji pożytku publicznego (OPP) założona w 1981 roku. Jest stowarzyszeniem naukowców, twórców, lekarzy i studentów. Głównym celem Funduszu jest pomoc wybitnie uzdolnionym uczniom w rozwijaniu zainteresowań naukowych i uzdolnień artystycznych, a także poprawa opieki nad zdolnymi dziećmi w polskim systemie edukacji. Przez Program Pomocy Wybitnie Zdolnym przeszło do tej pory kilkanaście tysięcy utalentowanych młodych Polaków – dziś to znakomici naukowcy, lekarze, propagatorzy nauki i artyści. Działalność stowarzyszenia opiera się na współpracy z licznymi uczelniami, ośrodkami badawczymi i instytucjami kultury, a także – z bardzo wieloma indywidualnymi pracownikami naukowymi, którzy jako wolontariusze chcą pracować ze zdolną młodzieżą. Uczestnicy programu mają szansę wziąć udział w licznych warsztatach badawczych, seminariach, spotkaniach i konsultacjach z najlepszymi specjalistami z danej dziedziny. Corocznie stowarzyszenie zaprasza utalentowanych nastolatków na 20 specjalistycznych warsztatów badawczych, 9-10 seminariów humanistycznych, warsztaty muzyczne, plener plastyczny, dwa spotkania wielodyscyplinarne i trzy wielodyscyplinarne obozy naukowe. Ponadto, organizuje dla nich około 20 publicznych koncertów i 3-4 wystawy. Część oferowanej pomocy to indywidualne stypendia celowe.

Partnerzy: Alior Bank i Stowarzyszenie Autorów ZAiKS