...
  • PL   EN

Ola Salamon

Koncert za zamkniętymi drzwiami – Młodzi Wirtuozi w Zamku Królewskim

Koncert za zamkniętymi drzwiami – Młodzi Wirtuozi w Zamku Królewskim 1828 1024 Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci

Koncert stypendystów Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci –
niedziela 22 listopada 2020, godz. 12.00 – Sala Koncertowa – Zamek Królewski w Warszawie.

Ze względu na przepisy wynikające z sytuacji epidemiologicznej informujemy, że koncert w Zamku odbywa się za zamkniętymi drzwiami, bez udziału publiczności. Relacja z koncertu będzie dostępna na FB.

Wystąpią instrumentaliści należący do najlepszych muzyków młodego pokolenia w Polsce:

Marcelina Dąbek – jest uczennicą dr Anety Salwińskiej w OSM II.st im. Z. Brzewskiego w Warszawie. Swoją edukację muzyczną rozpoczęła u dr Anny Sikorzak-Olek, kontynuując pod kierunkiem prof. Helgi Storck w Młodej Muzycznej Akademii w Katowicach. Jest laureatką najwyższych nagród w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych, m.in. w Belgradzie, Hongkongu, Monachium, Zagrzebiu, Bangkoku, Szeged i Lwowie. W Walii w 2014r. jako nagrodę specjalną otrzymała harfę celtycką ufundowaną przez Księcia Walii. Dwukrotnie została laureatką Ogólnopolskiego Konkursu Centrum Edukacji Artystycznej w latach 2014 i 2017. Jest również laureatką najwyższych nagród na konkursach kameralnych w Cieszynie, Sochaczewie, Sierpcu i Warszawie. Obecnie wraz z saksofonistą Kacprem Puczko tworzy duet Harpophone. W ciągu 10 lat nauki gry na harfie Marcelina wzięła udział w wielu koncertach na rzecz środowisk lokalnych. Występowała solo i z orkiestrą w renomowanych salach koncertowych, m.in. NOSPR w Katowicach, NFM we Wrocławiu, Filharmonii Narodowej w Warszawie, Studiu Koncertowym im. W. Lutosławskiego Polskiego Radia i w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego, oraz w Teatrze Wielkim w Łodzi, Akademii Muzycznej w Katowicach i sali koncertowej UMFC w Warszawie. Występowała również w Austrii, Niemczech, Francji, Tajlandii, Walii i Finlandii. Swoje umiejętności gry na instrumencie rozwija biorąc udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych profesorów, tj. Helga Storck, Imogen Barford, Isabelle Perrin, Anneleen Lenaerts, Chantal Mathieu, Johanna Seitz, Evelyn Huber, Naoko Yoshino, Andrew Lawrence-King, Alina Bzhezhinska.
W 2021r. Marcelina wystąpi podczas XIV Światowego Kongresu Harfowego w Cardiff w ramach programu Focus on Youth. Jest trzykrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz stypendystką Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.

Ola Salamon – jest uczennicą ZPSM nr 4 im. K. Szymanowskiego w Warszawie. Grę na instrumencie rozpoczęła w wieku siedmiu lat pod okiem prof. Marii Peradzyńskiej – Filip.
Już na początku nauki gry na instrumencie, na egzaminach śródrocznych i końcowych otrzymywała najwyższe punktację, a swój pierwszy koncert solowy z orkiestrą wykonała w wieku 9 lat na Sali koncertowej Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie.
Jest laureatką wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów fletowych, m.in.: International BFS Competition w Londynie, International Competition „Il flauto Ricercato, International Flute Competition w Katowicach. Kształciła się na kursach mistrzowskich pod okiem wybitnych flecistów, takich jak Denis Bouriakov, Paolo Taballione, András Adorján, Berten D’Hollander, Giovanni Gandolfo, Gareth McLearnon. Od dwóch lat jest członkinią Brytyjskiego Stowarzyszenia Fletowego ( British Flute Society ). Uczestniczyła czynnie w Młodzieżowej Akademii Muzyki w roku akademickim 2018/2019 w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi, u Prof. Dr. Hab. Antoniego Wierzbińskiego. Jest stypendystką Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Piotr Sołtysik – absolwent Szkoły Muzycznej Bartłomieja Budzyńskiego w Józefowie w klasie fortepianu prof. Grzegorza Skrobińskiego. Od roku 2018 kontynuuje naukę w ZPSM nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie, pod kierunkiem prof. Wilii Ochockiej-Janusz.
Piotr swoją działalność pianistyczną łączy z komponowaniem. Pisze głównie na fortepian, także na inne instrumenty.
Laureat konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych min.: Grand Prix na III Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Primavera” w Rydze, I Nagroda w XVIII Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego, II miejsce na VIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Maurycego Moszkowskiego „Per aspera ad astra” w Kielcach, Nagroda Laureata XXVI Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego na Mazowszu, II Nagroda na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym Opus 2020, II Nagroda–„Muse 2020” International Music Competition. Koncertował w takich miejscach jak: Dom Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli – na zaproszenie Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, Filharmonia Świętokrzyska w Kielcach – jako solista z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej, Rumuńska Opera Narodowa w Kluż-Napoka–na zaproszenie Konsulatu RP w Rumunii, Ogród Botaniczny PAN w Powsinie – na zaproszenie Towarzystwa im. Fryderyka Chopina, Pałac Szustra–na zaproszenie Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego im. Stanisława Moniuszki, Świątynia Sztuki w Győr (Węgry), Katholische Kirche Unterheiligenstadt w Wiedniu, Nowy Świat Muzyki, Zamek Królewski, Łazienki Królewskie, Sanktuarium św. Andrzeja Boboli – na zaproszenie Fundacji Cultura Animi, Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim – na zaproszenie Fundacji Promocji Kultury OtwArte, Sala Balowa Starego Domu Zdrojowego w Krynicy-Zdroju. Wystąpił na koncercie zorganizowanym przez Falenickie Towarzystwo Kulturalne, wraz z zespołem wokalnym Il Canto. Koncertował również na Litwie i Łotwie. Wielokrotnie brał udział w kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez prof. Katarzynę Popową-Zydroń, prof. Elżbietę Tarnawską, prof. Janusza Olejniczaka, prof. Wojciecha Świtałę, prof. Pawła Zawadzkiego, prof. Konrada Skolarskiego.
Wśród jego twórczości kompozytorskiej możemy znaleźć m.in.: nokturny, etiudy, polonezy, mazurki, rapsodie. Uczestniczył w warsztatach kompozytorskich prowadzonych przez prof. Cathy van Eck. Swoje zdolności w zakresie kompozycji rozwijał pod kierunkiem prof. Marcina Łopackiego.Piotr Sołtysik prezentował swoje najnowsze utwory w takich miejscach jak Rumuńska Opera Narodowa w Kluż-Napoka, Nowy Świat Muzyki, Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim, czy Sala Balowa Starego Domu Zdrojowego w Krynicy-Zdroju. Czerpie inspiracje z muzyki Wschodu, dawnej i współczesnej. Lubi też improwizować, co wielokrotnie demonstrował na koncertach. Uczestniczył w kursach prof. Grażyny Paciorek-Draus.
Piotr Sołtysik otrzymał również Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stypendium Prezesa Rady Ministrów. Jest również stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.

Hanna Szczęsna – w 2017 r. ukończyła Szkołę Muzyczną I stopnia im. Stanisława Moniuszki w Warszawie w klasie wiolonczeli P. Prof. Danuty Stradowskiej. Obecnie uczy się w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia im. Z. Brzewskiego w Warszawie, w klasie Prof. Piotra Hausenplasa. Laureatka I nagród na I, II oraz III Ogólnopolskim Konkursie Wiolonczelowym im. Leona Szymłowskiego w latach 2015, 2016 i 2017. Stypendystka Ministra Kultury w roku szkolnym 2016/2017. W 2018 r. zajęła II miejsce na Międzynarodowym Konkursie „Talents for Europe” w Dolnym Kubinie na Słowacji w kategorii zespołów kameralnych. W 2019 roku zdobyła I nagrodę na XIII Międzynarodowym Konkursie im. Jana Vychytila w Pradze. W tym samym roku zajęła II miejsce na I Ogólnopolskim Konkursie Wiolonczelowym Cellolove w Krakowie, a także II miejsce solo oraz III miejsce w zespole kameralnym na Międzynarodowym Konkursie „Talents for Europe”. Zajęła I miejsce na XIII Konkursie Młodych Wionczelistów. Stypendystka Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci w roku szkolnym 2018/2019, 2019/2020 i 2020/2021. Lubi czytać, chodzić po górach, gotować i grać w scrabble.

W programie:
Bach, Hasselmans, Kabalewski, Karg–Elert, Parish-Alvars, Szymanowski, Wiłkomirski

Serdecznie zapraszamy

Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci to organizacja pozarządowa o statusie organizacji pożytku publicznego (OPP) założona w 1981 roku. Jest stowarzyszeniem naukowców, twórców, lekarzy i studentów. Głównym celem Funduszu jest pomoc wybitnie uzdolnionym uczniom
w rozwijaniu zainteresowań naukowych i uzdolnień artystycznych, a także poprawa opieki nad zdolnymi dziećmi w polskim systemie edukacji. Przez Program Pomocy Wybitnie Zdolnym przeszło do tej pory kilkanaście tysięcy utalentowanych młodych Polaków – dziś to znakomici naukowcy, lekarze, propagatorzy nauki i artyści. Działalność stowarzyszenia opiera się na współpracy z licznymi uczelniami, ośrodkami badawczymi i instytucjami kultury, a także – z bardzo wieloma indywidualnymi pracownikami naukowymi, którzy jako wolontariusze chcą pracować ze zdolną młodzieżą. Uczestnicy programu mają szansę wziąć udział w licznych warsztatach badawczych, seminariach, spotkaniach i konsultacjach
z najlepszymi specjalistami z danej dziedziny. Corocznie stowarzyszenie zaprasza utalentowanych nastolatków na 20 specjalistycznych warsztatów badawczych, 9-10 seminariów humanistycznych, warsztaty muzyczne, plener plastyczny, dwa spotkania wielodyscyplinarne i trzy wielodyscyplinarne obozy naukowe. Ponadto, organizuje dla nich około 20 publicznych koncertów i 3-4 wystawy. Część oferowanej pomocy to indywidualne stypendia celowe.

Partnerzy: Alior Bank i Stowarzyszenie Autorów ZAiKS