...
  • PL   EN

koncert w Łazienkach

Koncert stypendystów Programu ZDOLNI Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci

Koncert stypendystów Programu ZDOLNI Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci 1335 886 Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci

Niedziela 21 lutego 2021, godz. 12.00, Pałac Myślewicki.

Wydarzenie bez udziału publiczności, zapraszamy na transmisję on-line: https://youtu.be/MbvuZZWpVSk

W programie:
Bach, Bozza, Clark, Debussy, Hindemith, Jeanjean, Kovacs
Program koncertu wypełnią utwory kompozytorów z  różnych epok od Bacha do Kovácsa, choć przeważać będzie muzyka dwudziestowieczna. Młodzi wykonawcy zaprezentują klasycyzującą sonatę wiolonczelową Debussy`ego, jednego z głównych twórców impresjonizmu w muzyce, neoklasyczną sonatę na trąbkę Hindemitha oraz  jedną część sonaty altówkowej Clarke’a. Oprócz sonat usłyszymy trzy części z  II suity wiolonczelowej Bacha w transkrypcji na altówkę oraz wirtuozowskie utwory klarnetowe. Solistom będą towarzyszyć pianiści kameraliści, którzy na co dzień pracują z młodymi muzykami.

Wystąpią:
Mieszko Baszczak– altówka, Ewa Ossowska – fortepian; Kajetan Puczko–trąbka, Roma Orłowska- fortepian; Konstancja Śmietańska – wiolonczela, Maria Sterczyńska– fortepian; Jeremi Tabecki– klarnet, Marianna Waszkiewicz – fortepian

Mieszko Baszczak – 18 letni altowiolista, uczeń Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Zenona Brzewskiego w klasie prof. Kataryny Budnik oraz w klasie kompozycji prof. Sławomira Czarneckiego. Mieszko oprócz nauki w liceum realizuje indywidualny tok studiów na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. Jest laureatem altówkowych konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, konkursów kompozytorskich oraz matematycznych i informatycznych m.in.: III miejsca w Ogólnopolskim Konkursie CEA, II miejsca starszej na II Międzyszkolnym Konkursie Kompozytorskim w PSM I st. im. H. Wieniawskiego w Warszawie, Olimpiady Matematycznej, Olimpiady Informatycznej Gimnazjalistów.
Solista, kameralista, lider grupy altówek Penderecki Youth Orchestra, członek Warszawskiej Orkiestry Kameralnej. Jako solista koncertował w zamku w Łańcucie, Ratuszu miasta Goch (Niemcy), Kastell Goch, sali Polskiej Akademii Nauk w Wiedniu, Pałacu na wodzie w Łazienkach Królewskich. Rozwijał swoje umiejętności instrumentalne na kursach mistrzowskich u prof. Jadwigi Kotnowskiej, Gotharda Poppa. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w latach 2017 i 2018. Pod opieką Funduszu jest od 2020 r.

Kajetan Puczko – 17 letni trębacz, uczeń OSM II st. im. Zenona Brzewskiego w Warszawie w klasie prof. Jana Harasimowicza. Od roku szkolnego 2020/2021 student w Conservatorium Maastricht w klasie Prof. Benny Wiame. Uczestnik międzynarodowych festiwali, takich jak: Italian Brass Week, Maspalomas International Trumpet Festival, WBA Brass Academy, Czech Brass Academy czy CORNO Brass Festival gdzie szkolił się u wybitnych profesorów, jak: Martin Muehlfellner, Pacho Flores, Omar Tomasoni, Sergei Nakariakov, Otto Sauter, Eric Aubier, Marc Geujon, Pierre Dutot, John Wallace, Helmut Fuchs, Rex Richardson, Fritz Damrov, Hans Alting, Marc David, Daniel Marcel Crespo, Mary Elizabeth Bowden, Ernesto Chulia. Kajetan uczestniczył w projektach orkiestr młodzieżowych: Lutosławski Youth Orchestra (LYO), Młoda Polska Filharmonia (MPF), a także Royal Concertgebouw Youth Orchestra (RCO Young), której członkami byli wybitni młodzi muzycy z całej Europy. Jest Stypendystą Programu „Młoda Polska”. Pod opieką Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci jest od 2016 roku.

Konstancja Śmietańska – 18 letnia wiolonczelistka z Koszalina, uczennica OSM II st. im. Zenona Brzewskiego w Warszawie w klasie dr hab. Marcina Zdunik, dr Rafała Kwiatkowskiego. Laureatka konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych m. in.: w Sarajewie, Berlinie i Atenach. Do ostatnich jej osiągnięć należą: Pierwsza nagroda na XIV Młodzieżowym Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Kazimierza Wiłkomirskiego w Poznaniu, oraz wyróżnienie w Konkursie Radiofonii Europejskich dla Młodych Muzyków Concertino Praga 2019. Konstancja gra również kameralnie, wraz z zespołem uzyskała: I miejsce w trio fortepianowym na Międzynarodowym Turnieju Kameralnym w Bydgoszczy w 2017 roku, oraz II miejsce w Konkursie Radiofonii Europejskich dla Młodych Muzyków Concertino Praga 2018. Występowała jako solistka z orkiestrą Filharmonii Koszalińskiej, „Amber Youth Orchestra” oraz orkiestrą Filharmonii Opolskiej. W 2018 roku wraz z zespołem kameralnym odbyła tournee po południowych Czechach. Grała w czeskiej Pradze w sali koncertowej „Domu Słowiańskiego”, na festiwalu Poznańska Wiosna 2019, na festiwalu „Szczecin Classic Festival” w czerwcu 2020 roku. Oprócz gry na wiolonczeli jej drugą pasją jest taniec od baletu klasycznego poprzez taniec towarzyski do tańca ludowego, który obecnie uprawia. W 2019 roku uczestniczyła w Międzynarodowym Festiwalu „Balkan Folk Fest” w Złotych Piaskach w Bułgarii. Pod opieką Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci od 2015 r.

Jeremi Tabęcki – 15 letni klarnecista, uczeń Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego w Warszawie w klasie Pani Doroty Żołnacz. Jeremi jest laureatem wielu nagród na krajowych i międzynarodowych konkursach, między innymi: I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pro Bohemia w Ostrawie, III nagrody na XII Festiwalu Klarnetowym w Piotrkowie Trybunalskim, Złotego Medalu i Nagrody Specjalnej na II Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Dętych „Finalis” w Białymstoku, I nagrody na Zachodniopomorskim Festiwalu Klarnetowym w Szczecinie (2018), I nagrody na Śląskim Konkursie Instrumentów Dętych „Drewno dla najmłodszych” w Dąbrowie Górniczej (2018), III nagrody na XIII Festiwalu Klarnetowym w Piotrkowie Trybunalskim.
Jeremi jest członkiem tria klarnetowego, które jest laureatem: Grand Prix na konkursach zespołów kameralnych w Gdańsku, Sierpcu i Sochaczewie (2017, 2018), II nagrody na I Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Kameralnej w Łodzi. Zespół był także wielokrotnie zapraszany do udziału w koncertach w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, a także wziął udział w koncercie dla Polonii w Szwajcarii. Jako solista występował również z Orkiestrą Kameralną w Elblągu oraz orkiestrą Sinfonia Baltica w Słupsku podczas koncertów dla młodzieży. Brał udział w kursach i warsztatach klarnetowych prowadzonych przez Jana Jakuba Bokuna, Arkadiusza Adamskiego, Romana Widaszka, Vitora Fernandesa. Od 2018 r. jest stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. W 2020 roku otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Partnerzy:

alior bank
ZAIKS