...
  • PL   EN

koncert w Łazienkach

Koncert stypendystów Programu ZDOLNI Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci

Koncert stypendystów Programu ZDOLNI Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci 1335 886 Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci

Niedziela, 21 marca 2021, godz. 12.00, Pałac na Wyspie.

Wydarzenie bez udziału publiczności, zapraszamy na transmisję on-line: https://youtu.be/vN-mpvatAt0

W programie:
Bach, Beethoven, Kapustin, Kościelak, Mendelssohn, Saint-Saëns, Szostakowicz, Pasieczny, Weber

W programie koncertu będzie dominowała muzyka kameralna, w której monolog przechodzi w pasjonującą rozmowę. Zdania muzyczne przeplatają się w partiach poszczególnych instrumentów, wymagając od wykonawców niełatwej sztuki muzycznego dialogu. W wykonaniu młodych muzyków usłyszymy pierwsze części z triów Webera, Mendelssonha, Szostakowicza oraz Kapustina. Nie zabraknie elementów wirtuozowskich w „Introdukcji i rondzie” Saint-Saënsa, jak i muzyki współczesnej Pasiecznego. Usłyszymy także Mikołaja Kościelaka, który zaprezentuje swoją kompozycję.

Wystąpią:
Trio Adamczyk – Chmielewska – Wierciński: Dominika Adamczyk – skrzypce, Amelia Chmielewska – wiolonczela, Krzysztof Wierciński – fortepian;

Trio Kasperek – Strusiński –Seroka: Maciej Kasperek – flet, Szymon Strusiński – wiolonczela, Mikołaj Seroka– fortepian;

Mikołaj Kościelak – gitara;

Leon Marut – skrzypce, Monika Polaczek – Przestrzelska – fortepian

Trio Adamczyk – Chmielewska – Wierciński – trio skrzypcowe, które rozpoczęło wspólną pracę w roku szkolnym 2019/20 pod kierunkiem prof. Krystyny Makowskiej-Ławrynowicz. Wszyscy są uczniami V (przedmaturalnej) klasy w OSM II stopnia im. Zenona Brzewskiego.
Skład: Dominika Adamczyk – 17-letnia skrzypaczka, kształcąca się w klasie prof. Andrzeja Gębskiego i Karoliny Mikołajczyk, Amelia Chmielewska – 17-letnia wiolonczelistka, kształcąca się w klasie prof. Stanisława Firleja i Marcina Zdunika, Krzysztof Wierciński – 18-letni pianista, kształcący się w klasie prof. Joanny Ławrynowicz-Just. Członkowie tria są laureatami konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych w swoich specjalnościach instrumentalnych. Każdy z nich ma również doświadczenie jako solista na estradach wielu sal koncertowych w Polsce oraz poza jej granicami. Dominika, Amelia i Krzysztof są podopiecznymi Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci i niejednokrotnie prezentowali się jako soliści w koncertach organizowanych przez Fundusz.

Trio Kasperek – Strusiński – Seroka – trio fletowe zainicjowane i prowadzone przez prof. Krystynę Makowską-Ławrynowicz. Członkowie zespołu znają się od początku swojej edukacji muzycznej (11 lat), a obecnie są uczniami klasy przedmaturalnej OSM II stopnia im. Zenona Brzewskiego. Wspólnie grają od tego roku, przygotowując się do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych CEA dedykowanym uczniom szkół muzycznych II stopnia.
Skład: Maciej Kasperek – 17-letni flecista, kształcący się w klasie Beaty Kierzkowskiej, Szymon Strusiński – 17-wiolonczelista, kształcący się w klasie dr. Piotra Hausenplasa, Mikołaj Seroka – 17-letni pianista, kształcący się pod kierunkiem prof. Krzysztofa Jabłońskiego.
Członkowie tria są laureatami konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych w swoich specjalnościach instrumentalnych. Każdy z nich ma również doświadczenie jako solista na estradach wielu sal koncertowych w Polsce oraz poza jej granicami. Maciej, Szymon i Mikołaj są podopiecznymi Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci i niejednokrotnie prezentowali się jako soliści w koncertach organizowanych przez Fundusz.

Mikołaj Kościelak – 18-letni gitarzysta, uczeń OSM im. Mieczysława Karłowicza w Poznaniu w klasie Przemysława Dybizbańskiego. Jest laureatem gitarowych konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, w których najważniejsze osiągnięcia to: I miejsce na XXII Ogólnopolskim Konkursie Gitarowym „Gitariada” w Kłodzku (także nagroda specjalna od Marka Pasiecznego za najlepsze wykonanie jego utworu), I miejsce na VIII Ogólnopolskim Konkursie Gitarowym „Gitara Viva”, I miejsce na IV Międzynarodowym Konkursie „Music Modern” w Odessie.
Oprócz gry na gitarze komponuje utwory przeznaczone na różne składy – od gitary solo po orkiestrę. Jego kompozycje były wykonywane podczas wielu szkolnych koncertów, czy w poznańskim Centrum Kultury Zamek. Z początkiem roku 2021 (w ramach projektu „Kameralna Filharmonia Funduszu”) skomponował utwory dla kolegów muzyków, uczestników Programu ZDOLNI. W 2020 r. napisał muzykę do spotu, będącego częścią akcji „Życie moim dopalaczem”, przeprowadzanej przez służby policji w poznańskich szkołach. Pod opieką Funduszu jest od 2017 roku.

Leon Marut – 15-letni skrzypek, uczeń II klasy OSM II st. ZPSM nr 4 im. K. Szymanowskiego w Warszawie w klasie prof. Macieja Przestrzelskiego i prof. Łukasza Błaszczyka.
Laureat konkursów, m.in.: trzykrotny zwycięzca Ogólnopolskiego Konkursu Miniatury Skrzypcowej w Warszawie (w latach: 2014, 2016, 2018), dwukrotnie zwyciężył w Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. G. Bacewicz we Wrocławiu (w latach 2016 i 2018). W 2018 roku zdobył także Złoty Medal Konkursu. Leon uczestniczył w kursach muzycznych, gdzie rozwijał swoje umiejętności instrumentalne u wybitnych skrzypków: Mariusza Patyry, Łukasza Błaszczyka. Brał czynny udział w lekcjach mistrzowskich u prof. Jakuba Jakowicza i prof. Marii Orzechowskiej. Występował jako solista m.in. w Teatrze Wielkim w Warszawie (z orkiestrą Sinfonia Viva), w Pałacu PAN w Jabłonnie. Leon był uczestnikiem Lusławickiej Orkiestry Talentów. Jest solistą wokalistą w: Teatrze Wielkim i Operze Narodowej w Warszawie oraz Teatrze Narodowym w Warszawie. Jest stypendystą Wójta Gminy Jabłonna, laureatem programu MKiDN „Młoda Polska” oraz stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2019). Po opieką Fundusz jest od 2018 r.

Partnerzy:

alior bank
ZAIKS