...
  • PL   EN

Koncert Gwiazd Młodego Pokolenia

Koncert Gwiazd Młodego Pokolenia 150 150 Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci

Zgodnie z kilkuletnią już tradycją, w sobotę 18 stycznia zapraszamy do Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w podtarnowskich Lusławicach na koncert naszych absolwentów! Koncert organizujemy w ramach Warsztatów Muzyki Kameralnej KFnrD.

18 stycznia 2020 (sobota), godz. 19.00

KONCERT ABSOLWENTÓW

PROGRAMU POMOCY WYBITNIE ZDOLNYM

KRAJOWEGO FUNDUSZU NA RZECZ DZIECI

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego

Bilety w cenach: bilet normalny: 20 zł, bilet ulgowy 10 zł.

KUP BILET

 

Program koncertu

 

Wolfgang Amadeusz Mozart – Sonata skrzypcowa G-dur K. 301, cz. II Allegro

Krzysztof Penderecki – Sonata na skrzypce i fortepian (1953)

               I Allegro

               II Andante

               III Allegro vivace

Rodion Szczedrin – W stylu Albeniza

Duo Karolina Mikołajczyk & Iwo Jedynecki – skrzypce i akordeon

Sergiusz Rachmaninow

– Preludium cis-moll op. 3 nr 2

– Preludium gis-moll op. 32 nr 12

– Etiuda es-moll op. 39 nr 5

Sergiusz Rachmaninow-Modest Mussorgsky – Hopak

Ferenc Liszt – X Rapsodia Węgierska

Marcin Koziak – fortepian

PRZERWA

Wernisaż prac plastycznych stypendystów Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci:

Magdalena Gauden, Zofia Kiljańska, Artur Majka, Mateusz Wolniaczyk

Johann Sebastian Bach – IV Suita Es-dur na wiolonczelę solo BWV 1010

Prelude, Allemande, Courante, Sarabande, Bouree I – Bouree II – Bouree I da capo, Gigue

Wojciech Fudala – wiolonczela

Grażyna Bacewicz

– Oberek nr 2

Witraż

Roman Statkowski – Alla Cracovienne op. 7

Henryk Wieniawski

– Obertas G-dur op. 19 nr 1

Pieśń polska op.12 nr 2

Scherzo-Tarantella op.16

Aleksandra Kuls – skrzypce

Marcin Koziak – fortepian

Serdecznie zapraszamy!

Penderecki Center Lusławice

***

duo

Duo Karolina Mikołajczyk & Iwo Jedynecki to jeden z najciekawszych zespołów kameralnych młodego pokolenia. Laureaci I nagród i Grand Prix na międzynarodowych konkursach muzycznych we Francji, Chorwacji, Austrii, Włoszech oraz Polsce. Mają za sobą występy m.in. w nowojorskiej Carnegie Hall, na festiwalu Warszawska Jesień,festiwalu Emanacje Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, w salach koncertowych wszystkich uczelni muzycznych w Polsce, a także recitale we Francji, Szwajcarii, Włoszech, Hiszpanii, Gruzji, Chinach, Singapurze, Malezji, Wietnamie, Kambodży, Tajlandii i Stanach Zjednoczonych. W roku 2019 wystąpili w Brunei jako pierwsi polscy muzycy w historii tego państwa. W maju 2017 roku wystąpili z debiutanckim recitalem w Filharmonii Narodowej w Warszawie, nagrodzonym owacją na stojąco. W lipcu 2018 roku odbyli trasę koncertową w Chinach, występując w takich salach jak Guangzhou Opera House czy Jinan Shandong Grand Theatre. Wiele utworów zyskuje w interpretacji duetu nowe, oryginalne brzmienie, dzięki transkrypcjom na akordeon autorstwa Iwa Jedyneckiego. Bogaty repertuar obejmuje kompozycje minionych epok do baroku włącznie. Zespół chętnie wykonuje również muzykę współczesną i współpracuje z czołowymi kompozytorami polskimi, którzy dedykują im swoje utwory.  W 2016 roku powstał pierwszy na świecie koncert podwójny na skrzypce, akordeon i orkiestrę symfoniczną. Kompozytor – Marcin Błażewicz dedykował go Karolinie Mikołajczyk i Iwowi Jedyneckiemu, którzy dokonali prawykonania dzieła. W roku 2019 duet otrzymał oficjalną zgodę na wykonywanie własnego opracowania Sonaty na skrzypce i fortepian (1953) Krzysztofa Pendereckiego od samego Maestro. W 2016 roku ukazała się debiutancka płyta Duo Karolina Mikołajczyk & Iwo Jedynecki pt. „Premiére”, wydana przez wytwórnię Requiem Records w ramach serii „Opus” poświęconej muzyce współczesnej. Jest to pierwsza na światowym rynku płyta z muzyką nową w wykonaniu duetu skrzypcowo-akordeonowego. Karolina Mikołajczyk gra na instrumencie Duke London z 1776 roku. Iwo Jedynecki gra na instrumencie Pigini Sirius Millennium. Zakup instrumentów został dofinansowany ze środków MKiDN.

Koziak

Marcin Koziak urodził się w 1989 roku w Krakowie, w rodzinie o muzycznych tradycjach. Studiował pod kierunkiem prof. Stefana Wojtasa w Akademii Muzycznej w Krakowie oraz prof. Tamasa Ungara w Texas Chrisitian University w Fort Worth (USA). Wskazówki artystyczne pobierał również od takich pedagogów – artystów jak: Yoheved Kaplinsky, Sergei Babayan, Jacques Rouvier, Andrzej Jasiński, Kaja Danczowska, Katarzyna Popowa-Zydroń, Neal Larrabee czy Daejin Kim. Koncertował w 22 krajach Europy, Azji i Ameryki Północnej, w renomowanych salach takich jak: Tokyo International Forum, Forbidden City Concert Hall (Pekin), National Centre for the Performing Arts (Pekin), Art Center of Kobe (Kobe, Japonia), Detroit Music Hall, Mechanics Hall (Worcester, USA), Lehman Center for the Performing Arts (Nowy Jork), Cadogan Hall (Londyn), Salle Cortot (Paryż), Filharmonii Narodowej i Operze Narodowej w Warszawie, NOSPR w Katowicach, Auditorium di Milano, Wielkiej Sali Konserwatorium Genewskiego, Verdi Hall w Mediolanie, Auditorio Alfredo Kraus (Las Palmas) czy Vatroslav Lisinski Concert Hall w Zagrzebiu. Miał zaszczyt współpracować z Alexandrem Lazarevem, Antonim Witem, George’m Tchitchinadze, Jerzym Maksymiukiem, Xieyang Chen, Maximiano Valdésem, Yip Wing-sie, Charles’em Olivieri-Munroe, Markiem Pijarowskim, Massimiliano Caldim, Stanisławem Krawczyńskim, Michałem Dworzyńskim, Bogusławem Dawidowem, José Maria Florêncio, Ernstem van Tielem występując z wieloma znanymi orkiestrami. Koncertował na wielu znaczących festiwalach oraz cyklach koncertowych: La Roque d’Anthéron International Piano Festival, Chopin i jego Europa, Rubinstein Piano Festival, La Folle Journée au Japon, La Folle Journée au Varsovie, ASEM Culture and Arts Festival, Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach Zdroju, Kiev Summer Music Evenings, i wielu innych. W 2016 roku wyjechał na tournée po Stanach Zjednoczonych, podczas którego zagrał 33 koncerty z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Bałtyckiej. Ma również przyjemność występować na recitalach kameralnych z Aleksandrą Kuls, a także z Bartoszem Koziakiem oraz Agatą Szymczewską.  Jego koncerty były transmitowane przez japońskie radio Ottava, radio France Musique, Polskie Radio i Telewizję Polską. Posiada w swoim w dorobku dwie płyty z muzyką Fryderyka Chopina. Jest laureatem licznych międzynarodowych konkursów pianistycznych. Od 2016 roku pracuje jako pedagog w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie. Mieszka w Krakowie wraz z żoną Aleksandrą, córką Marianną i synem Jasiem.

„..a real artist, who I look forward to hearing again” New York Concert Review Inc.

Ola Kuls

Aleksandra Kuls urodziła się w 1991 roku. W 2015 roku skończyła studia w klasie profesor Kai Danczowskiej na Akademii Muzycznej w Krakowie. Spośród wielu osiągnięć artystki należy wymienić I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. J. Szigetiego w Budapeszcie (wrzesień 2012), II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. G. Bacewicz w Łodzi (grudzień 2019), a także dwie nagrody specjalne na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. H. Wieniawskiego w Poznaniu (2011). Występowała jako solistka nie tylko w wielu miastach Polski (z m.in.: Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej i Filharmonii Krakowskiej, NOSPR, Orkiestrą Sinfonia Varsovia) ale także w USA, we Włoszech, we Francji, w Hiszpanii (z orkiestrami Real Filharmonia de Galicia oraz Orquesta Sinfónica de Navarra), w Niemczech (z Orkiestrą Filharmonii Zielonogórskiej), w Brazylii (z Orquestra Sinfonica do Paraná), w Turcji (z Istanbul Devlet Senfoni Orkestrası), na Węgrzech (z Duna Symphony Orchestra), na Ukrainie (z Orkiestrą Filharmonii Lwowskiej), w Chinach (z China Philharmonic Orchestra) oraz brała udział w międzynarodowych festiwalach: Chopin i jego Europa (2012-2015), Polish Culture Festival w Pekinie (2014), Festiwal Krzysztofa Pendereckiego w Warszawie (2013), International Kaposvár Chamber Music Festival na Węgrzech (2013), Muzyka w Starym Krakowie (2012), Międzynarodowy Festiwal Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych w Katowicach (2012). Artystka miała zaszczyt współpracować z dyrygentami takimi jak: Tadeusz Strugała, Antoni Wit, Krzysztof Penderecki, Jerzy Maksymiuk, Marek Pijarowski, Michał Dworzyński, Andrés Mustonen, Yan Pascal Tortelier, Yang Yang, Stanisław Krawczyński i wielu innych. Uczestniczyła m.in. w kursach mistrzowskich Maxima Vengerova. W ciągu ostatnich kilku lat przyznano jej liczne stypendia i nagrody za działalność artystyczną, m.in.: nagrodę „Paszport Polityki 2011” w kategorii muzyka poważna, nagrodę i stypendium MKiDN (2011, 2012), stypendium MNiSW (2012), stypendium Młoda Polska na realizację debiutanckiej płyty (2013). Nagrała dwie płyty dla firmy DUX (w duecie z Justyną Danczowską oraz z utworami na skrzypce solo), zarejestrowała również Koncert skrzypcowy Ignacego Waghaltera (wraz z orkiestrą Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Andresa Mustonena) dla wydawnictwa Teatru Wielkiego Opery Narodowej. Wzięła udział w nagraniu utworów Giorgy Catoire’a dla wydawnictwa Sarton.

Wojtek Fudala

Wojciech Fudala urodzony w 1988 roku w rodzinie o długich artystycznych tradycjach. Wieloletni student prof. Pawła Głombika, absolwent Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Ukończył z najwyższym wyróżnieniem Królewskie Konserwatorium Muzyczne w Brukseli w klasie wiolonczeli prof. Jeroen’a Reuling’a. Studiował również w Chapelle Musicale Reine Elisabeth w Waterloo pod kierunkiem Gary’ego Hoffman’a. Swoje umiejętności doskonalił pod okiem takich pedagogów, jak: Francois Guye, Ivan Monighetti, Catalin Ilea, Julius Berger, Peter Wispelwey, Ralph Kirchbaum. Koncertuje z polskimi oraz zagranicznymi orkiestrami (m.in.: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej, Akademicka Orkiestra Symfoniczna im. K. Szymanowskiego, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej, Polska Filharmonia Bałtycka, Brussels Chamber Orchestra, Orchestre Royal de Chambre de Wallonie, Orchestre Royale Philharmonique de Liege, Przemyska Orkiestra Kameralna), współpracując z takimi dyrygentami, jak: Augustin Dumay, Eiji Oue, Łukasz Borowicz, Christian Arming, Michael Guttman, Wojciech Rodek, Massimiliano Caldi. Jest regularnie zapraszany na festiwale muzyczne w całej Europie. Występował w najważniejszych polskich salach koncertowych, jak również w Palais de Beaux Arts w Brukseli, Wielkiej Sali Królewskiego Konserwatorium w Brukseli, Palacio de Festivales Santander oraz Casa da Musica w Porto. Dokonał nagrań płytowych dla wytwórni Chandos, Cd Accord, Acte Prealable, ZigZag Territoires.  Za swoje osiągnięcia otrzymał Nagrodę Ministra Kultury dla wybitnego młodego artysty, Nagrodę Prezydenta Miasta Katowice, Nagrodę fundacji Mecenagora, Nagrodę im. Ingeborg Koberle. Był stypendystą belgijskiego rządu oraz MKiDN. Istotną częścią jego działalności jest kameralistyka. Pracował m.in. pod kierunkiem Marii Szwajger-Kułakowskiej, Quatour Schumann, Apollon Musagete Quartett. Występował z takimi artystami, jak Christoph Schiller, Gary Hoffman, Giovanni Sollima, Francois Guye, Maria Szwajger-Kułakowska, Priya Mitchel, Piotr Tarcholik, Lorenzo Gatto, Piotr Reichert, Szymon Marciniak, Mateusz Borowiak, Eldar Nebolsin. Od roku 2017 regularnie występuje z pianistą Michałem Rotem. Jest członkiem i założycielem Polish Cello Quartet, a od 2014 – solistą grupy wiolonczel w Orkiestrze Symfonicznej NFM im. W. Lutosławskiego we Wrocławiu. Od 2018 roku prowadzi klasę wiolonczeli w Akademii Muzycznej im. G. K. Bacewiczów w Łodzi. Gra na francuskim instrumencie zbudowanym przez Jules Merciolle w 1933 roku. Instrument ten został mu powierzony dzięki wsparciu NFM we Wrocławiu.

Prowadzenie koncertu: Maria Mach, Dyrektor Biura Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci

KUP BILET

 

Partnerzy koncertu:

bank alior