...
  • PL   EN

koncert w Łazienkach

Koncert stypendystów Programu ZDOLNI

Koncert stypendystów Programu ZDOLNI 1335 886 Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci

niedziela, 27 lutego 2022, godz. 14.30, Muzeum Łazienki Królewskie – Pałac na Wyspie

Koncert  odbędzie się z udziałem publiczności. Na chętnych czekają zaproszenia, które można odebrać w biurze Funduszu lub po wcześniejszej rezerwacji w dniu koncertu w Łazienkach Królewskich. Bilety również można nabyć w kasie Muzeum. Ze względu na reżim sanitarny liczba miejsc jest ograniczona. Równocześnie koncert będzie można obejrzeć na kanale YT Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci

W programie:
Bach, Brouwer, Chopin, Debussy, Giuliani, Pasieczny, Piazzola, Sor, Villa Lobos, Wieniawski

Wystąpią:
Kamil Anioł  – gitara; Leon Marut- skrzypce, Łukasz Chrzęszczyk – fortepian; Piotr Olesz – wiolonczela, Jan Możański – fortepian; Stanisław Ruszkowski  – gitara; Trio gitarowe w składzie: Mikołaj Kościelak, Stanisław Ruszkowski, Igor Welcz.

Kamil Anioł 19-letni gitarzysta, naukę gry na gitarze rozpoczął w wieku 8 lat w Ognisku Muzycznym przy PSM w Żywcu w klasie gitary mgr. Sebastiana Kośca. Od 2013 roku kontynuuje naukę w ZPSM im Stanisława Moniuszki w Bielsku Białej, gdzie jest uczniem klasy mgr. Marcina Szermańskiego. Jednocześnie Kamil jest studentem Uniwersytetu Muzyki i Sztuk Scenicznych w Wiedniu, w klasie gitary prof. Margarity Escarpy. Podczas swojej edukacji brał udział w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach gitarowych zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Do ostatnich osiągnieć Kamila nalezą: I miejsce w XX Międzynarodowym Konkursie Gitarowym im. Czesława Drożdziewicza (Krynica Zdrój 2020), I miejsce w  XXIX Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Brnie (Czechy 2020), III miejsce w 2. Międzynarodowym Konkursie Gitarowym (Katowice 2021), I miejsce w 2. Międzynarodowym Konkursie Gitarowym „ Baltic Guitar Days” w Szczecinie (2021). Pod opieką Funduszu jest od 2017 roku, otrzymał również stypendium szkolne za wybitne osiągnięcia. W 2019 roku został stypendystą programu stypendialnego „Młoda Polska”, oraz otrzymał stypendium MKiDN. W 2020 i 2021 został stypendystą Prezesa Rady Ministrów.

Leon Marut – 15-letni skrzypek, uczeń IV klasy OSM II st. ZPSM nr 4 im. K. Szymanowskiego w Warszawie w klasie skrzypiec prof. Łukasza Błaszczyka i prof. Macieja Przestrzelskiego. Laureat konkursów skrzypcowych o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej. Zdobył I miejsce na Międzynarodowym Konkursie im. J. Garści w Stalowej Woli, jest również trzykrotnym zwycięzcą Ogólnopolskiego Konkursu Miniatury Skrzypcowej w Warszawie. Dwukrotnie zwyciężył w Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. G. Bacewicz we Wrocławiu, gdzie otrzymał również Złoty Medal Konkursu. Na swoim koncie ma udział w projekcie organizowanym przez ECM Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach – Lusławickiej Orkiestrze Talentów. Leon brał udział w wielu kursach skrzypcowych, w trakcie których kształcił się m.in. pod kierunkiem Mariusza Patyry, Łukasza Błaszczyka, Agaty Szymczewskiej, prof. Stefana Tarary, prof. Wiesława Kwaśnego. Brał czynny udział w lekcjach mistrzowskich u Jakuba Jakowicza i Marii Orzechowskiej. Występował jako solista m.in. w Teatrze Wielkim w Warszawie (z orkiestrą Sinfonia Viva), w Pałacu PAN w Jabłonnej, w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, na Zamku Królewskim w Warszawie, w Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej w Warszawie. Stypendysta programu MKiDN „Młoda Polska” oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2018 roku Leon jest pod opieką Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.

Młodemu wykonawcy będzie towarzyszyć Łukasz Chrzęszczyk – pianista, solista i kameralista, adiunkt w Katedrze Kameralistyki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. W ramach własnej działalności pedagogicznej prowadził warsztaty muzyki kameralnej m.in. w Hochschule fur Musik Detmold (Niemcy) oraz w Eesti Muusika-ja Teatriakademia w Tallinie (Estonia), współpracuje również z Krajowym Funduszem na rzecz Dzieci, prowadząc kursy kameralistyki w ramach Warsztatów Muzyki Kameralnej organizowanych przez Fundusz dla najwybitniejszych uczniów polskich szkół muzycznych w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.

Piotr Olesz – 16-letni wiolonczelista z Gdańska, obecnie (od 2021 r.) uczeń OSM II st. im. Z. Brzewskiego w Warszawie, w klasie prof. Stanisława Firleja oraz Piotra Hausenplasa. Od najmłodszych lat Piotr wykazywał ogromne zainteresowanie muzyką i dużą muzyczną wrażliwość. Od 2013 roku uczęszczał do OSM I i II stopnia w Gdańsku do klasy wiolonczeli, którą prowadziła Pani profesor Jadwiga Ewald. W trakcie 8 lat nauki Piotr uczestniczył w wielu konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych, zajmując czołowe miejsca m.in.: I miejsca w Międzynarodowych Konkursach Wiolonczelowych w Dolnym Kubinie (2016, 2018), w Pradze (2018, 2020) oraz Sztokholmie (2021). Był również Finalistą I Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego w Grazu (2020). Swój warsztat udoskonalał pod kierunkiem takich nauczycieli jak: Kazimierz Michalik, Marcin Zdunik, Adam Krzeszowiec czy Edward King. Piotr jest stypendystą Funduszu od 2019 roku.

Piotr wykona sonatę Debuss’ego z towarzyszeniem Jana Możańskiego– ucznia ZPSM Nr 1 w Warszawie, w klasie prof. Jerzego Sterczyńskiego. Duet w ramach zajęć z kameralistyki przygotował prof. Piotr Hausenplast i Pani Maria Sterczyńska.

Stanisław Ruszkowski – 18-letni gitarzysta z Czempinia, uczeń klasy maturalnej POSM II st. im. Mieczysława Karłowicza w Poznaniu, w klasie mgr Przemysława Dybizbańskiego. Jest laureatem wielu nagród w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Do jego ostatnich osiągnięć należą: 1. nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Gitarowym Akademii Sztuki w Szczecinie (2021), 1. nagroda w Music Competition Online Opus Artis PARIS 2021, 2. nagroda w International Moscow Music Competition, (2020), 2. nagroda w VI Odin International Music Online Competition (2021), 2. nagroda w 1. Nadmorskim Festiwalu Gitarowym w Gdyni, 2. Nagroda w  International Music Competition OPUS (Kraków 2021). Koncertował jako solista i kameralista m.in. w  Auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.. Brał udział w warsztatach gitarowych w Katowicach, Krzeszowicach i Krzyżowej gdzie pobierał lekcje od wybitnych gitarzystów takich jak Adriano Del Sal, Marek Pasieczny, Krzysztof Meisinger. Jest dwukrotnym stypendystą Nagrody Miasta Poznania. W 2021 roku otrzymał specjalną nagrodę od burmistrza gminy Czempiń za szczególne osiągnięcia artystyczne. Poza muzyką klasyczną zajmuje się również muzyką jazzową. Opieką Funduszu został objęty w 2021 r.

Trio gitarowe: Ruszkowski-Kościelak-Welcz. Stanisław Ruszkowski, Mikołaj Kościelak, Igor Welcz  są uczniami klasy maturalnej POSM II st. im. Mieczysława Karłowicza w Poznaniu, w klasie gitary mgr Przemysława Dybizbańskiego. Od dwóch lat – poza grą solową – tworzą wspólnie trio gitarowe. Wykonują różnorodne gatunki muzyczne, od klasyki po muzykę flamenco, czy latynoamerykańską. Tworzą przede wszystkim własne aranżacje i kompozycje. Mają na koncie wiele wspólnych koncertów. W 2021 roku wystąpili z towarzyszeniem Orkiestry Kameralnej POSM II st. w prestiżowej Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członkowie tria mają na koncie również wiele osiągnięć w grze solowej. Każdy z nich jest stypendystą miasta Poznania za szczególne osiągnięcia artystyczne.

Młodych Wirtuozów wspierają:

ZAIKS
logo PZU