Zima to dla organizatorów Polskiej Edycji EUCYS i naukowców współpracujących przy konkursie pracowity czas. Dla autorów zgłoszonych prac – okres niecierpliwego wyczekiwania na wyniki. I oto je mamy! Przedstawiamy autorów 18 prac wybranych do finałów Odkryć, którzy zaprezentują wyniki swoich badań w bezpośrednich rozmowach z Jury już 1 i 2 kwietnia.
18 najciekawszych uczniowskich projektów badawczych:
- Bartłomiej Bychawski (Mrozów)
Szczególne podgrupy skończonego indeksu w grupie warkoczy B3 - Jakub Hilus (Mysłowice) i Zuzanna Kozłowska (Gorzów Wielkopolski)
Hydrożel jako nośnik leków przeciwgrzybiczych - Kacper Jakubowski (Jaworzno), Michał Koterba (Racibórz) i Julia Topiłko (Łodygowice)
Potencjalne zastosowanie chitozanu jako biopolimeru wiążącego jony miedzi, cynku i ołowiu - Mikołaj Kłakulak (Pleszew), Mikołaj Koło (Zielona Łąka) i Filip Szafraniak (Lenartowice)
Zautomatyzowany dron z zestawem do reanimacji - Bartosz Kostarczyk (Gdańsk), Jan Łubiński (Gdynia) i Robert Miśkiewicz (Emilianowo)
ExtremeBox - Olga Kowalska (Słupsk)
Analiza in silico wpływu substytucji pojedynczych aminokwasów na termostabilność syntazy skrobiowej SSI jęczmienia zwyczajnego (Hordeum vulgare L.) - Olga Kowalska (Słupsk) i Marta Luterek (Kraków)
Projekty nowych fluorescencyjnych ryboprzełączników kontrolujących translację opartych o aptamer Broccoli - Sebastian Kresan (Opole), Joanna Pieczykolan (Komprachcice) i Weronika Kyć (Michałówek)
Wpływ światła monochromatycznego na wczesny rozwój ogórka (Cucumis sativus) oraz cukinii (Cucubita pepo) - Michał Lipiec (Łódź)
Modelowanie domieszkowanych nanowstążek grafenowych za pomocą różnych metod obliczeniowych - Stanisław Majchrzak (Tarnów)
Własności ogniska krzywej stożkowej - Miłosz Markiewicz (Koszalin)
Badania turbiny wiatrowej o pionowej osi obrotu z łopatami w kształcie spiral logarytmicznych i trójkątów - Michał Oręziak (Warszawa)
Analiza potrzeb informacyjnych kandydatów do szkół średnich aglomeracji warszawskiej w kontekście projektowania nowych funkcjonalności narzędzia informatycznego wspierającego proces rekrutacji - Łukasz Orski (Wrocław)
Własności homotopijne przestrzeni odwzorowań surjektywnych - Marcelina Siwczyk (Dmenin)
Wpływ mutacji w genie TP53 na przeżywalność chorych na nowotwory płuc, jelita rubego, trzustki i piersi - Gabriela Szczepanik (Elbląg)
Charakterystyka preferencji penetrowania pożytku w zależności od jego zróżnicowania gatunkowego przez wybranych przedstawicieli rzędów błonkoskrzydłych, muchówek, chrząszczy i motyli w kontekście działań rewitalizacyjnych przestrzeni zieleni miast i pól uprawnych - Daria Trojanowska (Gniezno)
Ocena stanu ekologicznego rzeki Wełny z wykorzystaniem Makrofitowej Metody Oceny Rzek - Róża Wilkońska (Wadowice)
Zastosowanie enkapsulacji usieciowanych soli polisacharydowych i miceli jako nośnika hydrofobowych substancji leczniczych - Radosław Żak (Boleń)
Podciągi
Recenzenci i jurorzy
Finaliści konkursu Odkrycia – Polska Edycja EUCYS, mimo młodego wieku, realizują bardzo zaawansowane projekty naukowe. Ich przygotowanie, umiejętności i sposób podejścia do problemów badawczych daleko wykraczają poza standardy szkoły średniej. W konkursie ich prace przechodzą kilkuetapową procedurę oceny. Każdego roku w etap przedfinałowy zaangażowanych jest kilkudziesięciu pracowników naukowych, z wielu polskich uczelni i instytutów badawczych, specjalistów z dziedzin, których dotyczą projekty. Kilkunastoosobowe grono jury składa się doświadczonych badaczy i nauczycieli akademickich. Wszyscy z uwagą, rzetelnością, ale też życzliwością czytają i analizują dokonania „młodszych kolegów”. Poświęcają swój czas i wiedzę jako wolontariusze, pełni uznania dla pasji, talentu i determinacji młodych naukowców.
Spotkanie z jurorami już wkrótce
Po dwóch latach przerwy finały Odkryć – Polskiej Edycji EUCYS znowu odbędą się stacjonarnie, w Warszawie, w Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego 1-2 kwietnia 2022 (piątek-sobota). Podczas dwóch sesji jurorskich autorzy finałowych prac przedstawią swoje wyniki każdemu z jurorów. Będą rozmawiać zarówno ze specjalistami, znającymi sekrety swoich dziedzin, jak i z dociekliwymi laikami. Niekiedy rozmowy z tymi drugimi bywają trudniejsze… Laureatów Polskiej Edycji EUCYS poznamy w sobotę 2 kwietnia. Poza splendorem i pamiątkowym dyplomem czekają na nich nagrody finansowe, indeksy na wiele polskich uczelni, a zdobywcy trzech równorzędnych pierwszych nagród będą reprezentować Polskę na jesiennych międzynarodowych finałach EUCYS w Leidzie.
Odkrycia to doskonały początek drogi naukowej
Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci organizuje konkurs uczniowskich projektów badawczych od 1995 roku.
Do konkursu Odkrycia – Polska Edycja EUCYS można zgłaszać oryginalne prace badawcze, nagrodzone w konkursie ogólnopolskim (np. na olimpiadzie przedmiotowej), lub rekomendowane przez pracownika naukowego ze stopniem naukowym minimum doktora. Tematyka badań może intedyscyplinarna, czyli z zakresu nauk ścisłych, przyrodniczych, technicznych, ekonomicznych, społecznych. Prace mogą mieć jednego, dwoje lub troje autorów (niekoniecznie z jednej klasy lub szkoły). Ważnym aspektem jest, aby badania zostały zainaugurowane przed rozpoczęciem studiów na wyższej uczelni przez każdego z autorów. Więcej informacji o tym, jak się zgłosić do EUCYS i co może z tego wyniknąć znajduje się w zakładce ODKRYCIA.
Patronat honorowy:
Organizację EUCYS w Polsce
wspiera: