...
  • PL   EN

Zdjęcie ilustracyjne

Mija termin zgłaszania prac na EUCYS2020

Mija termin zgłaszania prac na EUCYS2020 1200 797 Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci

Na zgłoszenia uczniowskich projektów badawczych z dowolnej dziedziny czekamy do 15 grudnia.

W połowie września w bułgarskiej Sofii odbył się kolejny finał EUCYS, czyli bardzo prestiżowego Konkursu UE dla Młodych Naukowców.

Na EUCYS 2019 przyjechało 100 projektów naukowych z całego świata. Trzy reprezentowały Polskę. Dwa zostały nagrodzone. Jedną z czterech 3. nagród głównych (w wysokości 3500 EUR) zdobył chemik z Warszawy, Antoni Lis. Jedną z nagród specjalnych (tygodniowy wyjazd do CERN w Szwajcarii) zdobyli też konstruktorzy badawczego pojazdu stratosferycznego wielokrotnego użytku – Łukasz Gałecki, Mateusz Mazurkiewicz i Jan Struziński z Trójmiasta.

Młodzi badacze i wynalazcy z Polski niemal co roku odnoszą znaczące sukcesy w EUCYS. W efekcie reprezentacja naszego kraju uzyskała drugą pozycję w łącznym rankingu zdobytych nagród. Ustępujemy tylko Niemcom, wyprzedzamy znacznie zasobniejsze gospodarczo i naukowo państwa!

EUCYS 1989-2019

Ale nie tylko nagrody się liczą. EUCYS stwarza młodym ludziom zainteresowanym nauką szansę zaprezentowania wyników swoich badań na forum krajowym, a najlepszym z nich – także na finałach międzynarodowych. Konkurs zachęca i inspiruje do pracy badawczej, daje możliwość skonsultowania wyników z wybitnymi specjalistami, a przede wszystkim jest okazją do spotkania z pasjonatami nauki z kilkudziesięciu krajów Europy i świata. Uczestnicy finałów EUCYS to właśnie wskazują jako największą wartość Konkursu.

Dla wielu uczestników Konkurs staje się przepustką do kariery. Laureaci EUCYS to dziś często wyróżniający się studenci, doktoranci i pracownicy naukowi, pomysłodawcy innowacyjnych przedsięwzięć biznesowych lub kadra menadżerska międzynarodowych firm.

To właśnie w czasie EUCYS naukowo debiutowali m.in.:

  • paleontolog Grzegorz Niedźwiedzki, współautor artykułu z okładki „Nature” w styczniu 2010 roku i szeregu kolejnych odkryć najstarszych kręgowców lądowych, które dosłownie wymagają zmian w podręcznikach;
  • astrofizyczka Agata Karska, badaczka właściwości fizyko-chemicznych gazu w obszarach formowania młodych gwiazd, laureatka m.in. nagrody L’Oréal-UNESCO For Women in Science w 2012 roku oraz Nagrody Naukowej Polityki w 2015 roku.

Uwaga! Termin zgłaszania projektów upływa w połowie grudnia!

Trwa poszukiwanie kandydatów do reprezentacji kraju na EUCYS 2020.

W konkursie mogą startować uczniowie szkół średnich oraz studenci I roku, pod warunkiem, że ich praca powstała jeszcze przed rozpoczęciem studiów.

Finały EUCYS 2020 odbędą się w Salamance w Hiszpanii we wrześniu. Wcześniej – wiosną w Warszawie – odbędzie się sesja plakatowa w ramach Polskiej Edycji EUCYS i to właśnie wówczas jury przyzna nagrody laureatom i wyłoni reprezentację Polski. Udział w konkursie jest bezpłatny, organizator zwraca także koszty podróży i druku plakatów.

Znasz ucznia zainteresowanego prawdziwą nauką? Daj mu znać o EUCYS!

Na zgłoszenia czekamy do 15 grudnia.

Dowiedz się więcej o EUCYS, sprawdź regulamin konkursu: fundusz.org/konkurs