Decyzje nie były łatwe i poprzedziła je gorąca dyskusja. Zanim jurorzy Polskiej Edycji EUCYS ustalili werdykt, przeczytali kilkadziesiąt uczniowskich prac badawczych i dwa razy tyle recenzji specjalistycznych. W ostatnich dwóch dniach spędzili niemal 10 godzin rozmawiając z Autorami prac i omawiając je między sobą. W końcu możemy przedstawić laureatów Polskiej…
read moreDo finałowych rozmów z jury w konkursie badawczym Odkrycia – Polska Edycja EUCYS zakwalifikowali się uczniowie-naukowcy z całej Polski. Obowiązki szkolne nie przeszkodziły im w przeprowadzeniu i opisaniu zaawansowanych badań. Przed jurorami fascynujące, ale i trudne zadanie. Będą musieli ocenić i porównać prace z odległych dziedzin. W konkursie reprezentowane są…
read more16 prac badawczych z różnych dziedzin wiedzy – świadectwo ogromnej wiedzy pasji i pomysłowości autorów to zestaw finałowy konkursu Odkrycia – Polska Edycja EUCYS. Autorzy projektów mają kilka tygodni na przygotowanie się do rozmów z jurorami. A my już teraz zapraszamy na uroczystość ogłoszenia wyników w sobotę 5 kwietnia do…
read moreZwykle żeby wygrać konkurs naukowy trzeba mieć wiedzę i dobrze odpowiedzieć na pytania, napisane według zestandaryzowanego klucza. Tak przeprowadzane są np. olimpiady przedmiotowe. Są jednak konkursy, w których trzeba wytworzyć wiedzę, a największą wygraną jest życzliwy kontakt z doświadczonymi ekspertami i inspirująca znajomość z rówieśnikami. Takie są właśnie Odkrycia –…
read moreWydawało się, że zeszłoroczny wynik reprezentantów Polski w European Union Contest for Young Scientists (EUCYS) będzie trudny do powtórzenia. Tymczasem Polacy ponownie zostali wyróżnieni aż trzema nagrodami! Chemik Piotr Olbryś otrzymał pierwszą nagrodę główną i nagrodę honorową. A zajmujący się medycyną Aleksander Zieliński nagrodę specjalną Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Przed rokiem…
read moreJak sprawnie przygotować dobrą pracę naukową? Na co zwrócić uwagę, aby tekst był spójny, czytelny i zawierał wszystkie elementy niezbędne w wywodzie naukowym? Te pytania towarzyszą wielu młodym autorom. Wskazówkami dzieli się dr inż. Michał Krupiński z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie, współpracownik Funduszu i opiekun naukowy stażystów i…
read moreCzy wiecie, że na świecie co 12,5 sekundy ukazuje się nowa publikacja naukowa? A redaktor uznanego czasopisma otrzymuje nawet 100 artykułów dziennie? Czasami nawet 90% procent nadesłanych prac jest odrzucanych, zanim trafią do recenzentów. Jednocześnie publikacje są obecnie najlepszym miernikiem aktywności naukowej, docenianym przy przyznawaniu stypendiów, grantów i nagród .…
read more