...
  • PL   EN

Finalistów Odkryć poznamy 22 marca

Finalistów Odkryć poznamy 22 marca 1500 998 Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci

Idzie wiosna i konkurs Odkrycia – Polska Edycja EUCYS wszedł w decydujący etap. Podczas gdy uczestnicy trenują się w cierpliwości, my pracujemy bez wytchnienia. Otrzymaliśmy już prawie wszystkie recenzje specjalistyczne. Członkowie jury czytają, analizują, oceniają wszystkie zgłoszenia wraz z materiałami dodatkowymi. Posiedzenie, podczas którego zapadnie decyzja, jakie prace znajdą się w finale zaplanowane jest w piątek, 19 marca 2021 roku.


Pierwsi o werdykcie jurorów dowiedzą się oczywiście autorzy – ich poinformujemy mailowo. Pełną listę finalistów ogłosimy w poniedziałek 22 marca na naszej stronie internetowej oraz na profilu Funduszu na facebooku.

Finały Odkryć – Polskiej Edycji EUCYS odbędą się zdalnie, w drugiej połowie kwietnia. Przybiorą formę indywidualnych spotkań autora lub autorów finałowych projektów z interdyscyplinarnym jury. Każdy młody naukowiec lub zespół będzie miał około kwadrans, aby zaprezentować swoje wyniki i drugie tyle czasu na dyskusję z jurorami.

W gronie jurorskim są przedstawiciele różnych dziedzin nauki. Finaliści mają zatem szansę porozmawiać na temat swoich projektów i poznać opinię specjalistów z kręgu swoich zainteresowań. Ale co równie cenne, staną przed wyzwaniem zaprezentowania osiągnięć „ciekawskim laikom”. Jest to jeden z najtrudniejszych i zarazem najciekawszych aspektów Odkryć: ukazać piękno i elegancję matematycznych dowodów biologom, zaciekawić wywodem ze świata nauk przyrodniczych informatyków, pomóc zrozumieć zaawansowane techniki chemiczne botanikom lub wprowadzić w zawiłości rozwiązań technicznych teoretyków. Razem z jurorami czekamy z niecierpliwością na te chwile!

A tych, którzy dopiero rozważają zgłoszenie projektu do Odkryć, zapraszamy do naszej czytelni na miniwykład dra hab. Piotra Wasylczyka z Wydziału Fizyki UW o tym, jak dobrze przygotować publikację naukową.