• PL   EN

Do stypendystów

Do stypendystów 150 150 Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci

Drodzy stypendyści!

Tęsknimy za Wami. Odwołaliśmy zajęcia, które musieliśmy odwołać i wszystko wskazuje na to, że będziemy odwoływać kolejne. Tak, także Serock…

Oczywiście, bardzo chcemy, żeby się odbyły, więc raczej powinniśmy mówić o przesunięciu, nie odwołaniu, ale naprawdę nie jesteśmy w stanie teraz powiedzieć, co i na kiedy uda nam się przesunąć. Będziemy planować, jak tylko rzeczywistość będzie się nadawała do planowania. Oby jak najszybciej, ale jedyne, co możemy wszyscy zrobić w tej sprawie to ZOSTAĆ W DOMU.

My pracujemy w domach i Wy, jak wiemy, też. Na pewno bardzo dużo czasu spędzacie teraz przy komputerach, w dodatku w domach, w których pracują też często Wasi rodzice i rodzeństwo. Warunki są trudne i dlatego dość ostrożnie proponujemy Wam zdalne wersje warsztatów. Ale jednak proponujemy, bo szkoda przecież zaplanowanych tematów badawczych i gotowych do pracy prowadzących. Na pierwszy ogień poszli fizycy z warsztatów na Wydziale Fizyki UW. Już pracują. Po nich kolej na humanistów. Już niedługo będziemy testować wirtualną wersję seminariów.

Część z Was na pewno zechce wykorzystać ten czas na własne projekty badawcze. Z myślą o tym, żeby pracowało Wam się łatwiej będziemy rozszerzać ofertę pomocy tutorskiej w bazie. W zakładce „Zapytaj tutora” pojawi się więcej kontaktów do specjalistów z różnych dziedzin. Będziecie mogli znaleźć osobę zajmującą się tym, nad czym sami pracujecie i zapytać o literaturę lub inne frapujące Was sprawy. Dla tych, którzy w okres izolacji weszli bez konkretnych projektów, będziemy mieli propozycje pracy nad wybranymi tematami. Przygotują je dla Was tutorzy razem z zestawem lektur. Tu zapraszamy do współpracy w parach lub małych (2-3 osobowych) grupach. 

I jeszcze jedno. Nie przenoście całego życia do internetu. Nie koncentrujcie się na szukaniu tam nowych informacji i wrażeń. Ten niecodzienny czas można też wykorzystać inaczej. Ograniczyć trochę dopływ bodźców, ale za to przyglądać się życiu uważniej. Może to dobry czas, żeby np. zacząć prowadzić dziennik lub inną formę regularnych notatek. Zapisujcie niezwykłość tych dni. Swoje reakcje i przemyślenia. Róbcie obserwacje dotyczące przyrody (można i przez okno), ludzi, codziennych fizycznych zjawisk. Za kilka miesięcy nie będziecie pamiętali, jak widzieliście świat, kiedy „to wszystko się zaczynało”. Będziemy za to wiedzieli, które z naszych obaw się sprawdziły, a które były przesadzone. Warto porównać dać sobie szansę porównania własnych spostrzeżeń i przemyśleń z „przed” i „po”. Piszcie, notujcie i… dzielcie się z nami. Możecie te notatki, lub ich wybrane fragmenty, dołączać do tegorocznych sprawozdań.

A poza tym, siedźcie w domu, myjcie ręce i bądźcie dobrej myśli. Pomyślcie też o kimś, kto potrzebuje pomocy: starsi sąsiedzi, osoby z kwarantanny, a może ktoś z kolegów czy koleżanek, kto gorzej sobie radzi z nauką. Pomagajcie z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.

Pracujemy, jak zawsze, dla Was i czekamy na te najcenniejsze osobiste spotkania. Bądźcie odporni na te trudne czasy!

Back to top