• PL   EN

„Adoptowani” przez EU Youth Orchestra

10 kwietnia br. w Filharmonii Narodowej w Warszawie zagrała European Union Youth Orchestra.

Osiemnastka uczestników programu pomocy wybitnie zdolnym spotkała się z kolegami z EUYO i z dyrygentem – Vladimirem Ashkenazym. Wzięła też udział w próbie generalnej i koncercie, a także – w specjalnych warsztatach.

Na koncercie pod batutą znakomitego dyrygenta można było usłyszeć m.in. „Wariacje Symfoniczne” Witolda Lutosławskiego. Pobyt EUYO w Warszawie był możliwy dzięki wsparciu finansowemu PZU.

European Union Youth Orchestra tworzą młodzi, utalentowani muzycy w wieku od 16 do 26 lat, pochodzący ze wszystkich 27 krajów Unii Europejskiej. Ich wiosenna trasa koncertowa obejmie Szwajcarię, Włochy, Polskę i Hiszpanię. Co roku około 4000 młodych muzyków ze wszystkich krajów Unii ubiega się o dołączenie do tej międzynarodowej orkiestry, dającej możliwość koncertowania po całym świecie i nauki pod okiem mistrzów. Od momentu powstania w 1978 roku EUYO występowała pod batutą ponad 40 światowej sławy dyrygentów takich jak Herbert von Karajan, Daniel Barenboim, Leonard Bernstein. Honorowym Przewodniczącym EUYO jest przewodniczący Parlamentu Europejskiego a jej patronami honorowi są szefowie państw i premierzy wszystkich państw członkowskich UE, na czele z przewodniczącym Komisji Europejskiej.

Przyjazd orkiestry do Polski był połączony z inauguracją europejskiej nagrody kulturalnej EUYO ‘Great Europeans’. Została ona ustanowiona w celu wyróżnienia oraz podkreślenia dokonań osób, które w swoim prywatnym i zawodowym życiu przyczyniły się do kulturalnego, a przede wszystkim muzycznego rozwoju młodzieży. Z każdego kraju Unii Europejskiej zostanie uhonorowana jedna osoba. Pierwszym wyróżnionym będzie polski kompozytor Witold Lutosławski (1913 – 1994), którego setna rocznica urodzin jest uroczyście obchodzona w tym roku w Polsce.

– Jesteśmy zaszczyceni mogąc przyznać po raz pierwszy nagrodę EUYO ‘Great Europeans’ polskiemu kompozytorowi Witoldowi Lutosławskiemu – powiedział Marshall Marcus, Dyrektor Generalny EUYO. – Obecnie, bardziej niż kiedykolwiek, Europa potrzebuje inspirujących autorytetów, takich jak Witold Lutosławski, który był dla nas wszystkich wzorem wielkoduszności oraz wybitnym artystą, który nie zapominał o kulturalnej edukacji przyszłych pokoleń. Chciałbym również podziękować naszemu partnerowi, Fundacji PZU, dzięki wsparciu której możemy ustanowić tę nagrodę oraz włączyć w nasz projekt młodych muzyków z Polski.

Witold Lutosławski nie jest przypadkowym laureatem takiej nagrody, bo bardzo intensywnie działał na rzecz edukacji muzycznej i wspierania talentów. Prowadził również zajęcia dla uczestników naszego programu pomocy wybitnie zdolnym.

EUYO podczas pobytu w Warszawie zorganizowała wraz z Krajowym Funduszem na rzecz Dzieci warsztaty dla 18 podopiecznych programu, które pozwoliły młodym muzykom wymienić się doświadczeniami oraz doskonalić umiejętności pod okiem Vladimira Ashkenazy’ego, Marshalla Marcusa i starszych kolegów – muzyków EUYO. Podopieczni Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci wzięki również udział w próbie generalnej i wysłuchali samego koncertu.

Rano w hotelu muzycy pracowali w parach z kolegami z EUYO. Następnie grali w dwóch sekcjach – dętej i smyczkowej. Odbyły się także przesłuchania, po których młodzi Polacy wysłuchali uwag Marshalla Marcusa i najbardziej doświadczonych członków orkiestry. W Filharmonii Narodowej młodzi muzycy spotkali się z Vladimirem Ashkenazym, wzięli udział w próbie generalnej i oczywiście wysłuchali koncertu. Na zakończenie długiego dnia, sformowali orkiestrę razem z kolegami z EUYO i odegrali krótki utwór, który wcześniej ćwiczyli w hotelu przez bodaj pół godziny.

{gallery}13-euyo{/gallery}

fot. K. Rainka

Więcej na stronach PZU

Back to top