Podczas finałów międzynarodowych EUCYS projekty polskich uczniów są oczekiwane z uwagą i zwykle są rozpatrywane przy podziale nagród. Potwierdza to kwalifikacja – pod względem liczby zdobytych nagród wyprzedzają nas jedynie Niemcy. Przy czym reprezentanci większości zachodnich państw biorą udział w konkursie o 6 lat dłużej niż Polacy.
2022, EUCYS Lejda
W międzynarodowych finałach EUCYS w 2022 roku brało udział 86 projektów z 33 krajów.
Trzecią nagrodę główną (jedną czterech z równorzędnych), o wartości 3.500 euro otrzymał Bartłomiej Bychawski, autor pracy „Szczególne podgrupy skończonego indeksu w grupie warkoczy B_3”. Jako że projekt dotyczy matematyki, Bartłomiej otrzymał też nagrodę Wolfram Research. To roczne licencje oprogramowania Mathematica Student Edition oraz subskrypcja narzędzia WolframAlpha Pro.
Nagrodę specjalną, którą jest udział w International Swiss Talent Forum 2023 otrzymała Gabriela Szczepanik, autorka pracy „Charakterystyka preferencji penetrowania pożytków przez zapylacze”.
2020/21, EUCYS Salamanka
Ze względu na pandemię COVID-19 w 2020 roku międzynarodowe finały EUCYS nie odbyły się. Rok później projekty naukowe prezentowali laureaci konkursów krajowych zarówno z roku 2020, jak i 2021. Jury oceniało 114 projektów. Polskę reprezentowało 6 prac.
Nagrody za 2020 rok
Trzecią nagrodę główną (jedną dwóch z równorzędnych), o wartości 3.500 euro otrzymał Jarosław Brodecki, autor pracy „Ocena zanieczyszczenia miejskich rzek mikrotworzywami i ich przenikania do sieci troficznych na przykładzie systemu rzecznego aglomeracji łódzkiej”.
Adam Barański, autor pracy „O podzielności rozwiązań równania Pella” otrzymał nagrodą specjalną EUROFusion – konsorcjum ponad 30 organizacji badawczych z krajów członkowskich UE, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i Ukrainy.
Nagroda specjalna Salamanca Cancer Research Center trafiła w ręce Aleksandra Łysomirskiego, autora pracy „Fisetyna to naturalny senolityk, który obniża aktywność metaboliczną komórek raka jelita grubego i ma potencjalny wpływ na proces autofagii w komórkach HCT116”.
Nagrody za 2021 rok
Jakub Bachurski, autor pracy „Aproksymacyjne wyszukiwanie wzorca z ograniczonym błędem bezwzględnym” otrzymał nagrodą specjalną BISITE Research Group.
Igor Jaszczyszyn i Jakub Lewandowski, autorzy pracy „Synteza i badania kompozytu na bazie tlenków metalu oraz krzemionki do zastosowania w fotokatalizie i wyłapywania zanieczyszczeń”, zostali wyróżnieni nagrodą specjalną Institute of Functional Biology and Genomics (IBFG) & Institute for Agribiotechnology Research (CIALE) University of Salamanca.
Ponadto autorzy projektów matematycznych lub informatycznych: Radosław Żak, Adam Barański i Jakub Bachurski otrzymali nagrodę Wolfram Research. To roczne licencje oprogramowania Mathematica Student Edition oraz subskrypcję narzędzia WolframAlpha Pro.
2019, EUCYS Sofia
Za pracę pt. “Synteza magnetycznych nośników leków przeciwnowotworowych oraz badanie ich oddziaływania z modelowymi układami błon biologicznych” dziewiętnastoletni Antoni Lis z Warszawy otrzymał jedną z czterech równorzędnych trzecich nagród w wysokości 3.500 euro. Natomiast zespół z Trójmiasta w składzie Łukasz Gałecki, Mateusz Mazurkiewicz i Jan Struziński zdobył nagrodę specjalną (wyjazd do CERN) za projekt drona stratosferycznego.
2017, EUCYS Tallin
Osiemnastoletni Kamil Humański ze Szczecina za projekt pt. „Różnorodność szkarłupni środkowego ordowiku – młodszego syluru Siljansringen (Szwecja)” otrzymał jedną z trzech równorzędnych drugich nagród wartości 5.000 euro oraz nagrodę specjalną – udział w Stockholm International Youth Science Seminar (SIYSS). 20-letni Aleksander Kostrzewa z Warszawy został uhonorowany nagrodą specjalną Joint Research Centre za projekt pt. „Porównywanie umiejętności uczenia się i zapamiętywania wśród naczelnych z użyciem platform interaktywnych”.
2015, EUCYS Mediolan
W 2015 roku w Mediolanie nagrodzono wszystkie projekty z Polski, w tym dwa – podwójnie. Jedna z trzech głównych 1. nagród w wysokości 7000 euro oraz nagroda honorowa została przyznana projektowi siedemnastoletnich fizyków Michała Bączyka z Ostrowi Mazowieckiej i Pawła Czyża z Nadarzyna: Badanie zachowania pojedynczych i sprzężonych oscylatorów typu on-off na przykładzie oscylatora butelkowego. Jedną z trzech 2. nagród w wysokości 5000 euro oraz nagrodę specjalna (miesięczny staż na Uniwesytecie Milano-Bicocca) przyznano Dominice Bakalarz, osiemnastoletniej matematyczce z Opola, i Joannie Jurek, dziewiętnastoletniej biochemiczce z Piotrkowa Trybunalskiego za pracę: Origami BioBandage – Multipotencjalny bioimplant oparty na nanowłókninie o powierzchni zmodyfikowanej przez komórki macierzyste. Nagrody specjalne uzyskały także projekty Pauliny Drożak, osiemnastoletniej astronomki z Lublina: Badanie zależności pomiędzy anomalią temperatury na Ziemi i wybranymi cechami aktywności słonecznej (wizyta w obserwatorium ESO w Chile) i Sary Berent, dziewiętnastoletniej biolożki z Gdyni: Badanie wpływu działania olejków eterycznych na wybrane mikroorganizmy bakteryjne i grzybowe pod kątem zastosowania jako środki ochrony roślin (Nagroda EXPO 2015 – laptop, udział w gali kończącej EXPO i wizyta w laboratorium JRC we Włoszech).
2014, EUCYS Warszawa
Biolożka ze Słupska, Monika Leończyk, wygrała nagrodę specjalną w postaci stażu badawczego w instytucie JRC we Włoszech. Natomiast fizyk z Poznania, Jerzy Szuniewicz, zdobył nagrodę specjalną w postaci wyjazdu na Intel ISEF do USA.
2013, EUCYS Praga
W 2013 roku cała reprezentacja Polski wróciła z finałów międzynarodowych EUCYS z nagrodami. Matematyk, Aleksander Horawa, otrzymał nagrodę specjalną w postaci wyjazdu na Intel ISEF do USA. Natomiast zarówno fizycy, Michał Gumiela i Rafał Kozik, jak i biolog, Arkadiusz Jankiewicz, uzyskali nagrody specjalne w postaci staży badawczych w najlepszych europejskich placówkach naukowych zrzeszonych w EIROFORUM.
2012, EUCYS Bratysława
I nagrodę i nagrodę honorową zdobył Jakub Nagrodzki z Łomży, uczeń Worth School w Wielkiej Brytanii, za pracę (napisaną jeszcze w gimnazjum) Synteza trimetyloguanozynowych analogów kapu o potencjalnym znaczeniu w terapii genowej. III nagrodę zdobyła natomiast Anna Kuśnierczak z Mieczewa, absolwentka LO św. Marii Magdaleny w Poznaniu, za pracę Wpływ różnych ekosystemów na rozrodczość murarki ogrodowej (Osmia rufa L.) na przykładzie łąki, sadu, lasu i arboretum.
2011, EUCYS Helsinki
Matematyk z Warszawy, Michał Miśkiewicz, zdobył III nagrodę za pracę Urok zbioru ‘mi’.
2010, EUCYS Lizbona
I nagrodą uhonorowano pracę Łukasza Sokołowskiego pt. W jaki sposób żerują mrówki Formica cinerea. II nagrodę zdobyła zaś Justyna Słowiak za pracę Bioróżnorodność, paleoekologia i pozycja taksonomiczna kręgowców środkowotriasowego systemu morskiego Śląska.
2009, EUCYS Paryż
I nagrodę zdobyli Aleksander Kubica z Bystrej (woj. śląskie) i Wiktor Pilewski ze Skępego (woj. kujawsko-pomorskie). Nagrodzoną pracę pt. Spiralne soczewki dyfrakcyjne przygotowali po warsztatach badawczych Funduszu pod opieką prof. Czesława Radzewicza z Wydziału Fizyki UW. Laureaci otrzymali też nagrody honorowe w postaci udziału w Międzynarodowym Seminarium Młodych Naukowców w Sztokholmie i Międzynarodowym Forum Młodych Naukowców w Londynie. Laureaci zostali również zaproszeni na Międzynarodowe Seminarium Młodych Naukowców w Sztokholmie połączone z udziałem w ceremonii wręczenia nagród Nobla.
2008, EUCYS Kopenhaga
Magdalena Bojarska z Warszawy za pracę pt. Cykle Hamiltona w uogólnionych grafach Halina otrzymała I nagrodę i nagrodę dodatkową w postaci udziału w Forum Młodych Naukowców w Londynie, zaś Paweł Maryniak z Prudnika Nagrodę Specjalną Rządu Duńskiego za projekt: Szybkość uczenia się i zapamiętywania układu obiektów w przestrzeni u karaczana madagaskarskiego w zależności od płci.
2007, EUCYS Walencja
Praca Dominika Cysewskiego z Wrocławia i Pawła Gniewka z Borowej (woj. dolnośląskie) pt. Dwufunkcyjne odczynniki sieciujące zawierające mostki polieterowe jako narzędzie ustalania przestrzennej struktury białek otrzymała nagrodę specjalną w postaci stażu w Krajowym Centrum Biotechnologii w Madrycie.
2006, EUCYS Sztokholm
Tomasz Wdowik z Rzeszowa otrzymał I nagrodę i nagrodę dodatkową w postaci udziału w Międzynarodowym Seminarium Młodych Naukowców w Sztokholmie za pracę pt. Synteza nowych potencjalnych ß-blokerów. Michałowi Marcinkowskiemu z Wrocławia za pracę pt. O przekształceniu geometrycznym trójkąta wiążącym linie Eulera i Nagela przyznano zaś II nagrodę i nagrodę dodatkową w postaci udziału w Forum Młodych Naukowców w Londynie.
2005, EUCYS Moskwa
Nagrodę specjalną w postaci stażu w Europejskim Centrum Kosmicznych Badań i Technologii w Nordwijk (Holandia) i udziału w Międzynarodowym Kongresie Astronautycznym w Walencji (Hiszpania) otrzymała Agata Karska z Inowrocławia za pracę Historia odkrycia i badań zaćmieniowego układu podwójnego gwiazd BD +14º 5016.
2004, EUCYS Dublin
II nagrodę przyznano Marcelowi Kołodziejczykowi z Łodzi za pracę: Waga szalkowa i uogólniony problem fałszywej monety, a III nagrodę Arturowi Lewandowskiemu z Bydgoszczy za pracę: Procesy uczenia się mrówek.
2003, EUCYS Budapeszt
II nagrodę zdobyli bracia, Łukasz i Mariusz Jaremko z Wrocławia, za pracę Synteza hydrazydu p-aminofenylowego analogu immunosupresorowego fragmentu ubikwityny.
2002, EUCYS Wiedeń
III nagrodę i nagrodę dodatkową w postaci stażu w Europejskim Centrum Badań Kosmicznych i Technologii w Nordwijk (Holandia) zdobył Piotr Garbacz z Opola, za pracę: Badanie wpływu kierunku i natężenia bodźca grawitacyjnego na wzrost jęczmienia i rzeżuchy. Jedną z 3 nagród za najlepszą prezentację pracy, przyznawanych przez dawnych laureatów Konkursu, otrzymała Marta Świerczyńska ze Szczecina za pracę: Próbna ocena zdolności usuwania sestonu z toni wodnej przez wybrane organizmy zasiedlające kolonie racicznicy zmiennej Dreissena polymorpha.
2001, EUCYS Bergen
Za pracę Zaprojektowanie, synteza i zastosowanie ciekłych kryształów opartych na barwnikach azowych Zbigniew Pianowski z Krakowa otrzymał II nagrodę i nagrodę specjalną w formie stażu badawczego w Obserwatorium Astronomicznym na Wyspach Kanaryjskich. II nagrodę zdobył również Marcin Wojnarski z Zakopanego za pracę Sieć neuronowa do rozwiązywania zadań klasyfikacyjnych, zaś Katarzyna Zaremba z Warszawy za pracę pt. Drapieżnik i jego ofiara. Matematyczny model opisujący interakcje drapieżników i ich ofiar na przykładzie populacji dużych ssaków Puszczy Białowieskiej otrzymała nagrodę specjalną w postaci stażu w rezerwacie przyrody w Hiszpanii.
2000, EUCYS Amsterdam
I nagrodę i nagrodę w formie stażu na Seszelach przyznano Grzegorzowi Niedźwiedzkiemu z Piotrowic (woj. lubelskie) za pracę pt. Nowe znaleziska tropów dinozaurów z utworów hetangu północnego obrzeżenia Gór Świętokrzyskich. Jakub Wojtaszczyk z Warszawy, autor projektu: O liczbie podziałów wielokąta foremnego na równoległoboki został uhonorowany nagrodą w postaci stażu badawczego.
1999, EUCYS Saloniki
Praca Michała Książkiewicza z Poznania: Badanie czystości powietrza metodą lichenoindykacji uzyskała I nagrodę i nagrodę dodatkowa w postaci stażu badawczego na Seszelach. III nagrodę przyznano Maciejowi Walczakowi z Galewic (d. woj. kaliskie) za projekt pt. Chemiczna synteza aminoalkilofosforanów nukleozydów.
1998, EUCYS Porto
Praca Grzegorza Kapustki i Michała Kapustki z Krakowa O pewnych własnościach parzystokątów wpisanych i opisanych na okręgach uzyskała III nagrodę.
1996, EUCYS Mediolan
II nagrodę uzyskała praca Tomasza Osmana z Kielc i Macieja Kurowskiego z Torunia: Wielowymiarowe uogólnienie twierdzenia Bezout. III nagrodę przyznano pracy Radosława Skibińskiego z Rzeszowa pt. Próba odtworzenia wyglądu i trybu życia oraz ustalenia przynależności systematycznej wymarłego gatunku ryby oligoceńskiej.
1995, EUCYS Newcastle-upon-Tyne
Pracy Siła zbioru autorstwa dwóch młodych matematyków z Warszawy, Marcina Kowalczyka i Marcina Sawickiego, przyznano III nagrodę.
Zdjęcie główne: Komisja Europejska