W sobotę 26 października grupa świeżo upieczonych stypendystek i stypendystów Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci spotkała się w Warszawie w Zamku Królewskim na inauguracji roku.
Rozpoczynamy w ten sposób 37. już rok szkolny wypełniony warsztatami badawczymi, obozami naukowymi, koncertami, wystawami, stażami i spotkaniami.
Zarząd KFnrD w wyniku tegorocznej rekrutacji zakwalifikował do programu 510 stypendystów: 361 młodych naukowców, 128 muzyków i 21 plastyków.
Grupa nowo przyjętych została zaproszona na uroczystą inaugurację do Warszawy. Spotkali się na Zamku Królewskim, wysłuchali tam powitania w programie przez władze Funduszu i gości uroczystości, krótkiego koncertu i prezentacji swoich kolegów, wzięli też udział w wykładach (prowadzonych przez dawnych stypendystów).
O swoim udziale w programie Funduszu opowiedzieli:
- 18-letnia Zuzanna Granek z Łodzi, która jest naszą stypendystką 5. rok. Dostała się jako utalentowana gitarzystka, ale pasjonu się również naukami przyrodniczymi. Świetnie sobie radzi na funduszowych warsztatach badawczych i obozach. Opowie między innymi o swoich badaniach nad komórkami nowotworowymi.
- 17-letni Władysław Sowul z Przerośli w woj. podlaskim, który rozpoczyna 7. już rok jako stypendysta KFnrD. Zajmuje się fizyką, elektroniką i informatyką. Pochwali się między innymi konstrukcją bardzo szczególnego szybowca.
- 18-letni Maciej Zawistowski z Wiązowa w woj. dolnośląskim, który został przyjęty do programu po raz 4. Interesuje się przede wszystkim historią, literaturą i filmem. Bada dzieje swojego regionu, pisze biografie.
Przed nowymi kolegami i gośćmi uroczystości wystąpili również 17-letni wiolonczelista Gustaw Bafeltowski z Warszawy i 18-letnia skrzypaczka Wiktoria Białostocka z Krakowa.
Po uroczystości nowi stypendyści mieli wykłady dawnych stypendystów (do wyboru):
- dr hab. Ewelina Knapska z Pracowni Neurobiologii Emocji Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN wygłosiła wykład pt. „Jak i dlaczego zarażamy się emocjami?”
- dr Magdalena Wrana z Instytut Filologii Romańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego wygłosiła wykład pt. „Polskie wizyty królewskie w Veneto, czyli o komplementarności nauk humanistycznych”
- dr Adam Zadrożny z Narodowego Centrum Badań Jądrowych wygłosił wykład pt. „Mamy fale grawitacyjne! No dobra, ale co dalej?”
Inauguracja jest okazją na spotkanie bardzo wielu dawnych stypendystów i przyjaciół Funduszu, którzy prowadzą warsztaty dla kolejnych roczników, zapraszają uczniów na staże do swoich laboratoriów, ciężko pracują każdego lata przy ocenianiu wniosków. Cała ta praca – często rzeczywiście bardzo intensywna – to wolontariat.
fot. S. Soberski