Dorośli, nie sądźcie, że Wasz wiecznie rozkojarzony kilkulatek nie zwrócił na coś uwagi. One zwracają uwagę na wszystko po trochu. To pomaga w uczeniu się.
Wyniki ciekawego eksperymentu opublikowali niedawno uczeni z Uniwersytetu Stanu Ohio (USA). W trakcie ćwiczeń polegających na uczeniu się rozpoznawania fikcyjnych postaci na ekranie naukowcy zaskakiwali badanych. Do tej pory nieistotna informacja stawała się najważniejsza dla poprawnego wykonania zadania. Dzieci radziły sobie z taką niespodzianką całkiem nieźle. Dorośli byli skołowani.
Jak wyjaśnia prof. Vladimir Sloutsky z OSU, jeden z autorów badań, dorośli nie nauczyli się rozpoznawać tej cechy, ponieważ uznali ją za nieistotną. Zadziałały wyuczone procesy selektywnej uwagi – dorastając uczymy się skupiać na wybranych rzeczach i pomijać mnóstwo otaczających nas informacji.
Tymczasem czterolatki biorące udział w badaniu były oczywiście znacznie mniej skoncentrowane w trakcie wykonywania ćwiczeń. Małe dzieci skupiają się z trudem i na krótko. Za to rejestrują praktycznie wszystko.
– Jestem pewien, że wielu rodziców bez trudu rozpozna tę tendencję – dzieci zauważają wszystko, nawet, gdy mamy nadzieję, że na coś akurat nie zwrócą uwagi – śmieje się prof. Sloutsky.
Niedojrzałość dziecięcego mózgu (konkretnie: kory przedczołowej) powoduje, że dziecięca uwaga jest rozproszona, ale to nie znaczy, że jej nie ma. Jest bardzo szeroka i pojemna. Dzięki temu łatwiej uczą się funkcjonowania w świecie – zmiennym i zaskakującym otoczeniu.
Dorośli również czasem w ten sposób funkcjonują, ale zazwyczaj koncentrują się na wybranych zadaniach, w czym wybiórcza uwaga jest bardzo pomocna.
Jeśli więc irytujemy się czasem na dziecięce roztrzepanie i problemy ze skupieniem się – również w pierwszych latach nauki szkolnej – pamiętajmy, że to całkowicie naturalne.
Wychowanie malucha nie musi polegać na trenowaniu go od najmłodszych lat do skupiania się na jednym zadaniu przez godzinę.
Czytaj więcej w oryginalnej pracy:
Nathaniel J. Blanko, Vladimir M. Sloutsky, Adaptive flexibility in category learning? Young children exhibit smaller costs of selective attention than adults, „Developmental Psychology”, 2019