Konkurs Unii Europejskiej dla Młodych Naukowców (EUCYS), prowadzony jest przez Komisję Europejską od 1989 roku. Podczas finałów odbywających się corocznie późnym latem, około stu nastoletnich naukowców z kilkudziesięciu krajów prezentuje prace z różnych dziedzin. Udział w konkursie to wspaniały początek kariery akademickiej. Najlepsi młodzi uczeni Europy mają okazję zdobyć prestiżowe nagrody i zaproszenia na staże w czołowych europejskich ośrodkach badawczych. Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci organizuje polskie eliminacje z ramienia Komisji Europejskiej od 1995 roku. Międzynarodowe jury nagrodziło już 37 projektów z naszego kraju (łącznie 46 autorów). Polacy zdobyli aż 24 nagrody główne i 26 dodatkowych. Laureaci konkursu to dziś wyróżniający się studenci, doktoranci i młodzi pracownicy naukowi.
Wszystkich Młodych Naukowców – matematyków, informatyków, przyrodników, konstruktorów, ekonomistów i socjologów – serdecznie zachęcamy do szukania problemów badawczych i przygotowywania prac, które będą mogli zgłosić do tego prestiżowego konkursu jesienią. Na zgłoszenia projektów do kolejnej edycji – oryginalnych uczniowskich prac badawczych – czekamy do 30 listopada.
Do konkursu można zgłaszać oryginalne prace badawcze nagrodzone w konkursie ogólnopolskim, lub rekomendowane przez pracownika naukowego ze stopniem co najmniej doktora. Prace z nauk ścisłych, przyrodniczych, technicznych, ekonomicznych i społecznych mogą mieć jednego, dwoje lub troje autorów. Muszą powstać jeszcze przed podjęciem przez nich studiów na wyższej uczelni.
Zimą Jury będzie oceniać zgłoszone prace, a wybranych autorów zaprosi do zaprezentowania swoich projektów na sesji plakatowej. Wówczas sędziowie – wybitni polscy naukowcy – dokonają wyboru trzech prac, które pojadą na finały europejskie.
– Młodzi naukowcy weszli do Unii Europejskiej o wiele wcześniej niż reszta naszego kraju. Na kolejne finały jadą bez kompleksów. – mówi z dumą prof. Jan Madey, przewodniczący zarządu KFnrD. – Mimo, że bierzemy udział w konkursie dopiero osiemnasty raz, nasi reprezentanci szybko weszli do ścisłej czołówki i pod względem liczby zdobytych dotychczas nagród ustępują tylko Niemcom.
Laureaci Polskiej Edycji EUCYS otrzymują w czasie wiosennego Festiwalu Młodych Badaczy „Odkrycia” nagrody pieniężne i rzeczowe, a także – indeksy na najlepsze polskie uczelnie. Jury nagradza zwykle 9 projektów. Trzy najlepsze dostają nominacje do udziału w europejskim finale EUCYS we wrześniu.