• PL   EN

Pierwszy krok w zupełnie nowy świat. Inauguracja Programu ZDOLNI w roku 2024/25

Pierwszy krok w zupełnie nowy świat. Inauguracja Programu ZDOLNI w roku 2024/25 1200 450 Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci

Program ZDOLNI to jedna z najdłużej funkcjonujących inicjatyw pozarządowych w Polsce. Każdego roku do wspólnej pracy nad rozwojem pasji naukowych i artystycznych zapraszamy niemal 600 uczniów z całej Polski. Najmłodsi są w 5-6 klasie szkoły podstawowej, a najstarsi przygotowują się do matury 2025. W tym rozwoju towarzyszą im setki badaczy i artystów, którzy – jako wolontariusze – dzielą się swoją wiedzą, umiejętnościami i doświadczeniem. Razem ze stypendystami tworzą jedną z najbardziej różnorodnych, inspirujących i ciekawych świata społeczności w Polsce.

W sobotę 26 października powitamy w Zamku Królewskim w Warszawie ponad 120 uczniów z całej Polski, którzy znaleźli się w gronie stypendystów Programu ZDOLNI po raz pierwszy. Inauguracja kolejnego roku to jednak nie tylko rozdanie dyplomów i grzecznościowa wymiana uścisków dłoni. Spotkanie jest przede wszystkim możliwością pokazania podopiecznym, co ich czeka w Funduszu. Inauguracja jest również coroczną okazją spotkania współpracowników i przyjaciół Funduszu, absolwentów oraz przedstawicieli instytucji wspierających działania na rzecz młodych, zdolnych ludzi.

Inauguracja ma uroczysty charakter    

„Chcemy pokazać kolejnemu rocznikowi funduszowców, jak niezwykłe jest środowisko, do którego trafili i jak wielką szansą jest bycie częścią tej wspólnoty. Szansą na rozwój pasji i talentu, ale przede wszystkim szansą na dzielenie się owocami tego talentu i wykorzystanie go dla dobra innych. Myślę, że udział w Programie ZDOLNI w jakiś sposób kształtuje charakter i często zmienia nastawienie do życia i pracy. Właśnie dlatego dla znacznej części uczestników tego spotkania będzie to pierwszy krok w zupełnie nowy świat. Mam nadzieję, że będą chcieli pozostać w nim na długo. I może wniosą do niego też cząstkę siebie” – mówi Maria Mach, Prezes Zarządu i Dyrektorka Biura Funduszu.

Koncert, przegląd prac plastycznych i dokonań naukowych

By sprostać funduszowej misji, którą podsumowuje hasło: „Budzimy ciekawość”, podczas inauguracji prezentujemy dokonania stypendystów, którzy od kilku lat rozwijają się w ramach Programu ZDOLNI.

Trio Arno Babajanyana zagrają Michał Skibiński – skrzypce, Ignacy Jurek – wiolonczela, Michał Korzeń – fortepian. Zespół powstał w ramach projektu Kameralna Filharmonia Funduszu, a jego uczestnikami są absolwent i stypendyści Funduszu. Członkowie tria są laureatami konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich oraz stypendystami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Swoje pasje naukowe przedstawią:

  • Kornelia Gościmińska z Łasku (woj. łódzkie), absolwentka Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Łódzkiej, stypendystka Funduszu w latach 2022–2024. Kornelia interesuje się naukami ścisłymi.
  • Matylda Szewczak z Grudziądza, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego, stypendystka Funduszu od 2023 roku. Matylda rozwija zainteresowania w zakresie humanistyki.
  • Aleksander Skóra z Łodzi, uczeń Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Łódzkiej, stypendysta Funduszu od 2022 roku. Aleksander interesuje się naukami przyrodniczymi, szczególnie biologią

Prezentacje stypendystów Programu ZDOLNI uzupełni wystawa w Sali Rady. Prace plastyczne pokaże na niej Witold Żmudzki z Rudy Śląskiej, uczeń Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Józefa Pankiewicza w Katowicach. Witold jest stypendystą Funduszu od 2023 roku.

Wykłady dla różnych grup zainteresowań

Uroczystość w Zamku Królewskim w Warszawie nie kończy spotkania inauguracyjnego. Przedsmakiem kolejnych poznawczych i artystycznych wyzwań, które czekają nowo przyjętych stypendystów, będą wykłady przygotowane przez absolwentów i współpracowników Programu:

  • prof. dra hab. Pawła Golika z Instytutu Genetyki i Biotechnologii Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego
    Geny w sieci – od Mendla do biologii systemów
  • Marcina Koziaka z Akademii Muzycznej w Krakowie       
    Pomyślmy o dniu koncertu. Warsztat o lwach, mrówkach i akacjach
  • dra hab. Radosława Poleskiego, prof. UW z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego
    Czym nie jest ciemna materia?
  • prof. Mariana Stępaka z Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
    Ku nowoczesności
  • dr Marty Szady z Katedry Filologii Klasycznej Wydział Humanistycznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
    Co się wydarzyło w 476 roku?
Program ZDOLNI – nieprzerwanie i skutecznie

Każdego roku do Programu ZDOLNI zapraszamy młodych ludzi z pasją, ciekawych świata i chcących się rozwijać. W tym roku stypendystów jest niemal 600. Prawie 400 z nich to uczniowie o zainteresowaniach poznawczych. Pasje wielu z nich daleko wykraczają poza ramy jednej dziedziny. Ponad 150 stypendystów to młodzi muzycy-instrumentaliści, a całości dopełnia grupa plastyków, którzy wnoszą do funduszowej społeczności wrażliwość na sztuki wizualne. Wszystkich zapraszamy do wspólnej pracy podczas warsztatów, obozów i indywidualnych staży, w których stypendystom towarzyszą studenci, doktoranci, profesorowie, artyści. Wszyscy pracują z młodymi ludźmi jako wolontariusze. Dzielenie się pasją przychodzi im łatwo, a w atmosferze wzajemnego zaufania przekazywanie wiedzy okazuje się bardzo skuteczne.

Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci jest stowarzyszeniem zrzeszającym naukowców, popularyzatorów, artystów, badaczy i studentów, przekonanych, że rozwój talentów i pasji młodych ludzi to sprawa ważna dla całego społeczeństwa. Działamy od 1983 roku, organizując nieodpłatne warsztaty, obozy, staże naukowe, koncerty i wystawy dla uczniów z całej Polski. Wypracowaliśmy wyjątkowe metody pracy oparte na osobistej relacji z uczniami, bardzo dalekie od tych, jakie na co dzień proponuje szkoła. Rozwijamy w naszych stypendystach samodzielność, umiejętność eksperymentowania, improwizacji, zdolność krytycznego myślenia i dociekliwość. Kładziemy nacisk na pracę zespołową i unikamy rywalizacji. Każdego roku w Programie ZDOLNI oferujemy naszym stypendystom możliwość wyboru spośród ponad 50 różnego rodzaju zajęć.

Spotkanie inauguracyjne finansowane jest ze środków:

Ministerstwa Edukacji Narodowej

oraz darowizn indywidualnych i 1,5% PIT.

Back to top