Koncert stypendystów Programu ZDOLNI Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, niedziela 13 października 2024 r., godz. 12.00, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki.
Zapraszamy na kolejny koncert z cyklu Młodzi Wirtuozi – projekt realizowany przez Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci we współpracy z Muzeum Zamek Królewski, Muzeum Łazienki Królewskie oraz Warszawskie Towarzystwo Muzyczne – promujący młodych, zdolnych muzyków będących podopiecznymi i absolwentami Funduszu. Bilety na koncert można nabyć bezpośredni przed koncertem – płatność tylko gotówką
Koncert wypełnią utwory takich kompozytorów jak:
Fryderyk Chopin, Domenico Cimarosa, Benedetto Marcello, Gabriel Pierné, David Popper, Maurice Ravel, Camille Saint-Saëns, Jadwiga Szajna–Lewandowska, Karol Szymanowski, Henryk Wieniawski, Kazimierz Wiłkomirski.
Wystąpią:
Maciej Bieńkowski – fortepian; Aniela Biesiadecka – obój, Agnieszka Kawula – fortepian; Paulina Długosz – wiolonczela, Małgorzata Renka–Zawodny – fortepian; Joanna Habich – skrzypce, Joanna Zathey-Wójcińska – fortepian.
Prowadzenie koncertu Michał Szymański.
Maciej Bieńkowski – 15-letni pianista, uczeń Zespołu Państwowych Ogólnokształcących Szkół Muzycznych I i II st. nr 3 im. G. Bacewicz w Warszawie, w klasie Kacpra Tołoczki. Pianista kameralista, improwizator, poza klasyczna muzyką zainteresowany jazzem i muzyką filmową. Koncertuje solo oraz w zespole kameralnym. Jest laureatem konkursów – w tym kompozytorskich, a do jego ostatnich osiągnieć należą: wyróżnienie w 31. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni oraz 2. miejsce w XXII Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym w Koninie. Koncertował m.in. w Starym Ratuszu w Wiedniu, na Zamku Królewskim i w Łazienkach Królewskich w Warszawie, w Centrum I. J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, w Europejskim Centrum Muzyki K. Pendereckiego w Lusławicach, w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, w Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku i Kuncewiczówce w Kazimierzu Dolnym, a także w studiu im. Władysława Szpilmana Polskiego Radia. Brał udział w Maratonie Chopinowskim Polskiego Radia w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego. Uczestniczył w wielu kursach, warsztatach i lekcjach mistrzowskich. Maciej jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji Santander, od kilku lat jest objęty opieką artystyczną przez Fundację Pianistyki Polskiej i bierze udział w ogólnopolskim cyklu koncertowym Pianiści Konkursu im. A. Harasiewicza pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W programie ZDOLNI Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci jest od 2020 roku.
Aniela Biesiadecka – 15-letnia oboistka, uczennica PSM II st. im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie, w klasie prof. Andrzeja Mleczki. Laureatka konkursów, do ostatnich osiągnięć Anieli należą: II miejsce w 1. Młodzieżowym Konkursie Muzycznym im. M. Spisaka organizowanym podczas IV Międzynarodowego Festiwalu im. Michała Spisaka Młodzi i zdolni, III nagroda w XXIX Śląskim konkursie Instrumenty dęte Drewno dla najmłodszych, III miejsce w międzynarodowym konkursie Luigi Ceritelli (Włochy), I miejsce w ogólnopolskim Konkursie młodych instrumentalistów (Jasło, 2022), I miejsce MEDICI International Music Competition (IX 2022). Przez wszystkie lata nauki gry na oboju brała udział w licznych koncertach i nagraniach – w tym w nagraniach płyty: Kiedyś to były święta Czesław Mozil i grajkowie przyszłości – płyta zdobyła Fryderyka 2020, płyty z utworami patriotycznymi Nad nami orzeł biały oraz w innych licznych koncertach. Aniela otrzymała w 2022 r. stypendium Klubu Krakowskiego, a obecnie jest stypendystką Fundacji Pro Musica Bona oraz od 2023 roku Programu ZDOLNI Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.
Paulina Długosz – 15-letnia wiolonczelistka, uczennica Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina w Bytomiu, w klasie Natalii Kurzac -Kotuli. Naukę gry na wiolonczeli rozpoczęła w wieku 6 lat w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Katowicach w klasie wiolonczeli Pani Joanny Zub. Jest laureatką konkursów wiolonczelowych o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym, m.in. I miejsca w XVII Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Jana Vychytila w Pradze w 2023r., II miejsca w Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Gustava Mahlera w Pradze w 2022r., II miejsca w XVI Młodzieżowym Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Kazimierza Wiłkomirskiego w Poznaniu w 2022r., II miejsca w Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Smyczkowych w Elblągu w 2023r., II miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Bachowskim im. Stanisława Hajzera w Zielonej Górze w 2023r. III miejsca w XXVII Ogólnopolskich Konfrontacjach Wiolonczelowych im. Zdzisławy Wojciechowskiej w Bydgoszczy w 2023r. Swoje umiejętności doskonali podczas kursów muzycznych prowadzonych przez prof. Piotra Hausenplasa, Tomasza Darocha. W roku szkolnym 2022/2023 została przyjęta do grona stypendystów Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. W październiku 2023r. otrzymała nagrodę Prezydenta Bytomia za wybitne osiągnięcia edukacyjne.
Joanna Habich – 15-letnia skrzypaczka, uczennica Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Jadwigi Kaliszewskiej w Poznaniu, w klasie prof. Marcina Baranowskiego. Joanna jest laureatką międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów skrzypcowych, podczas których zdobyła m.in.: Grand Prix w Lublinie, Warszawie i Rzymie oraz I miejsce (3 krotnie w Poznaniu, 5 krotnie w Płocku, 3 krotnie w Belgradzie, a także w Moskwie, Londynie, Wiedniu. W wieku 11 lat, zadebiutowała jako solistka z orkiestrą symfoniczną Filharmonii Zielonogórskiej wykonując Koncert Skrzypcowy g-moll Maxa Brucha. Występowała także z solowymi recitalami w sali koncertowej Zamku Królewskiego w Warszawie, Sali Balowej Zamku w Łańcucie oraz z orkiestrą kameralną Filharmonii Pomorskiej w Dworze Artusa w Toruniu, z która wykonała jedną z części Czterech Pór Roku A. Vivaldiego, w maju 2024 r. koncertowała w Musikverein w Wiedniu podczas Gali Laureatów International Mozart Competition Vienna 2024. Joanna jest także kameralistką, wspólnie z klarnecistką zdobyła I nagrodę w III Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Kameralnej Duetomania Młodych w Poznaniu. Dwukrotnie brał udział w projekcie objętego patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – „Orchestra 4Young” pod dyrekcją Adama Sztaby. Jest stypendystką Marszałka Województwa Lubuskiego, Dyrektora CEA, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, programu stypendialnego Młoda Polska, oraz w tym roku wzięła udział w międzynarodowym programie Morningside Music Bridge w Bostonie. W programie ZDOLNI Krajowego Funduszu jest od 2018 roku.
Młodym wykonawcom będą towarzyszyć pianistki kameralistki Agnieszka Kawula, Małgorzata Renka–Zawodny i Joanna Zathey-Wójcińska.