392 uczniów o zainteresowaniach naukowych, 154 muzyków i 35 plastyków. W sumie 581 uczniów i uczennic z całej Polski otrzymało wyjątkową szansę pracy pod okiem wspaniałych naukowców, artystów i pasjonatów swoich dziedzin. Program ZDOLNI inauguruje 41. rok działalności.
W tegorocznej rekrutacji do Programu ZDOLNI zgłosiło się ponad 1300 chętnych. Pracownicy biura Funduszu i współpracownicy (w sumie ponad 150 osób) starannie i z troską sprawdzali i opiniowali wnioski. Trzy miesiące ciężkiej pracy i cierpliwości kandydatów przyniosło efekt w postaci wyników rekrutacji. W roku szkolnym 2024/25 w Programie ZDOLNI wsparcie otrzyma niemal 600 uczniów z całej Polski. Gratulujemy stypendystom i zapraszamy do wspólnego podążania z naukową i artystyczną ciekawością ! Czekamy na warsztatach i obozach.
Większość osób, które się zgłosiły do Programu ZDOLNI to uczniowie bardzo uzdolnieni, posiadający znaczące osiągnięcia i pracujące nad rozwojem swoich pasji. Musieliśmy niestety odmówić części z nich. Z kilkunastoma osobami pożegnaliśmy się po krótszej lub dłuższej współpracy. To najczęściej były decyzje trudne i nieoczywiste, ale podejmowane w przekonaniu, że kierujemy pomoc Funduszu do osób, którym jest ona w danym momencie najbardziej potrzebna. Jesteśmy też przekonani, że z częścią osób (szczególnie tych najmłodszych) poznamy się w przyszłości. Wszystkim życzymy wytrwałości, umiejętności podążania za swoimi pasjami i wielu naukowych lub artystycznych przygód. Fundusz na Was czeka.
Wysłaliśmy już wszystkie zawiadomienia mailowe o wynikach rekrutacji. Sprawdźcie swoje skrzynki (także folder spam). Dołożyliśmy starań, aby nikt nie został pominięty, ale i ludzie, i technologie bywają zawodne. Dlatego jeśli nie znajdziecie korespondencji z Funduszu w swojej poczcie mailowej – zgłoście się do biura (telefonicznie lub mailowo). Pamiętajcie też, że wynik możecie sprawdzić samodzielnie – logując się bezpośrednio do bazy.
Program ZDOLNI to nie jest klasyczny program stypendialny. Nie można w nim niczego „dostać”, ale można zdobywać cenne umiejętności i wiedzę, a także poznać wielu niezwykłych ludzi. Dlatego najważniejszym celem organizatorów i współpracowników Funduszu jest stworzenie stypendystom jak najlepszych warunków do samodzielnych działań. Służą temu warsztaty w czołowych jednostkach naukowych w Polsce, seminaria z zakresu nauk humanistycznych, wielodyscyplinarne obozy naukowe i artystyczne, koncerty, wystawy oraz indywidualne staże badawcze.