Koncert stypendystów Programu ZDOLNI Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, niedziela 17 marca 2024 r., godz. 12.00, Pałac na Wyspie Muzeum Łazienki Królewskie.
Zapraszamy na kolejny koncert z cyklu Młodzi Wirtuozi , projekt realizowany przez Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci we współpracy z Muzeum Zamek Królewski, Muzeum Łazienki Królewskie oraz Warszawskie Towarzystwo Muzyczne – promujący młodych, zdolnych muzyków będących podopiecznymi i absolwentami Funduszu.
Bilety na koncert można nabyć w kasach Muzeum. Równocześnie koncert będzie można obejrzeć w bezpośredniej transmisji na kanale YT Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci: https://youtube.com/live/hitqR_vJxMo?feature=share
Koncert wypełnią utwory takich kompozytorów jak:
Luigi Boccherini, Fryderyk Chopin, Frank Churchill, Manuel de Falla, Joseph Haydn, Alphonse Hasselmans, Mchedelov, David Popper, Alyssa Reit, Luigi Maurizio Tedeschi, Nikołaj Rimski-Korsakow.
Prowadzenie koncertu Antoni Figurski.
Wystąpią:
Natalia Łyszczkowska – wiolonczela, Małgorzata Renka-Zawodny – fortepian; Aleksander Malej – obój, Daniel Aulak – fortepian; Zuzanna Sejbuk – fortepian; Zarina Zaradna – harfa; Duet: Natalia Skonieczna – harfa, Tymoteusz Bączkowski – wiolonczela.
Natalia Łyszczkowska – 17-letnia wiolonczelistka, uczennica Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina w Bytomiu, w klasie Beaty Krzanowskiej. Naukę gry na wiolonczeli rozpoczęła w wieku 7 lat. Natalia jest laureatką konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, m.in.: zdobyła II miejsce w Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Smyczkowych w Elblągu, Grand Prix w XII Ogólnopolskim Konkursie Wiolonczelowym Młody Polski Wiolonczelista w Bochni, I miejsce w X Ogólnopolskim Konkursie Wiolonczelowym w Sochaczewie, I miejsce w XIV Ogólnopolskim Konkursie Młodych Wiolonczelistów we Wrocławiu, III miejsce w XXVI Ogólnopolskich Konfrontacjach Wiolonczelowych w Bydgoszczy. Uczestniczyła w kursach mistrzowskich, gdzie kształciła się pod kierunkiem profesorów: Piotra Janosika, Romana Jabłońskiego, Adama Krzeszowca, Anny Banaś, Marcina Zdunika. Koncertowała zarówno solo, jak i w zespołach kameralnych, z którymi osiągnęła sukcesy na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych, m.in. II miejsce w X Międzynarodowym Turnieju Kameralnym w Trzech Odsłonach w Bydgoszczy, III miejsce w XXXVIII Konkursie Zespołów Kameralnych Szkół Muzycznych I i II st. we Wrocławiu. Jest trzykrotną stypendystką Centrum Edukacji Artystycznej. Należy do grona stypendystów Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Stypendystką Programu ZDOLNI jest od 2023 roku.
Aleksander Malej – 16-letni muzyk polskiego pochodzenia urodzony na Białorusi, na Kresach Wschodnich Polski, od 2023 r. uczeń POSM II st. im. Karłowicza w Katowicach w klasie oboju prof. Piotra Pyca. Gra na oboju i flecie prostym. W wieku 7 lat rozpoczął naukę na flecie prostym
i osiągnął pierwsze sukcesy w międzynarodowych konkursach – 1 nagroda w konkursie Moje inspiracje muzyczne w Nałęczowie, 2 nagroda w największym w Europie konkursie na flet prosty Open Recorder Days Amsterdam w Holandii oraz liczne zwycięstwa w konkursach republikańskich. W wieku 12 lat, nie mając możliwości pracować z nauczycielem, zaczął uczyć się gry na oboju samodzielnie, później przeprowadził się z rodziną do Mińska. Jest laureatem międzynarodowych i republikańskich konkursów – m.in. Lwiątko, Młode Talenty Białorusi, Moje marzenie, London International Music Competition, debiutował jako solista z Orkiestrą Radia i Telewizji Białorusi, orkiestrą kameralną Kameralni Soliści Mińska. W 2023 roku przeprowadził się z rodziną do Polski. Aleksander jest stypendystą Pragramu ZDOLNU Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci od 2021 roku.
Zuzanna Sejbuk – 18-letnia pianistka, uczennica Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. F. Chopina w Krakowie, w klasie pani Olgi Łazarskiej. Swoją przygodę z fortepianem rozpoczęła w wieku 5 lat pod kierunkiem pani Hanny Urbańskiej w rodzinnym mieście Szczecinie. Młoda pianistka bierze udział w kursach u wybitnych profesorów m. in. Dang Thai Son, Andrzej Jasiński, Wojciech Świtała, Pavel Gililov, Eldar Nebolsin. Zuzanna ma na swym koncie pierwsze nagrody na konkursach w Sztokholmie, Rydze, Estonii. Do jej ostatnich osiągnięć należą: I miejsce w VI Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Turznie 2022, I miejsce na XXI Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym w Koninie 2022, III miejsce w Jeune Chopin International Piano Competition for Children and Youth Lugano 2023, Grand Prix w VII Zachodniopomorskim Konkursie Pianistycznym o zasięgu ogólnopolskim 2023, I miejsce w VI Ogólnopolskim Festiwalu Pianistycznym im. A. Szeluty w Słupcy 2023, Grand Prix III Alternatywy Konkursowej w Polskim Radiu Chopin 2023. Została także finalistką VII Ogólnopolskiego Konkursu Indywidualności Muzycznych ATMA 2023. Wielokrotnie koncertowała w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, czy w Łazienkach Królewskich i na Zamku Królewskim w Warszawie. Zuzanna jest pod opieką Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci oraz Fundacji Pro Musica Bona. Jest także stypendystką tej fundacji, otrzymała również Stypendium Prezydenta Miasta Szczecin i dwukrotnie Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zuzanna Sejbuk uczestniczyła w 2022 roku w programie stypendialnym dla młodych, uzdolnionych muzyków Morningside Music Bridge w Bostonie.
Zarina Zaradna – 12 letnia harfistka, uczennica Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I st. nr 1 im. Henryka Wieniawskiego, gdzie uczy się gry na harfie pod kierunkiem dr Anny Sikorzak-Olek. Swoją muzyczną przygodę rozpoczęła w wieku 6 lat. Jej talent został doceniony przez wielu wybitnych muzyków, harfistów i pedagogów, którzy chętnie z nią współpracują. Zarina ma na swoim koncie liczne nagrody i wyróżnienia zdobyte w konkursach harfowych w Polsce i za granicą. Zajęła 30 pierwszych miejsc na konkursach krajowych i międzynarodowych. Osiągnięcia Zariny za ostatnie pół roku: I miejsce na konkursie CEA w listopadzie 2023 roku; I miejsce wśród muzyków reprezentujących Polskę w Budapeszcie na konkurs/show Virtuosos V4+ w styczniu 2024 roku. Zarina regularnie koncertuje w różnych miejscach w Polsce i za granicą. Występuje solo oraz jako solistka z europejskimi orkiestrami. W wolnym czasie Zarina lubi tańczyć balet. Uczestniczką Programu ZDOLNI Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci jest (z roczną przerwą) od 2021 roku.
Duet Natalia Skonieczna – harfa i Tymoteusz Bączkowski – wiolonczela są absolwentami Funduszu, obecnie studentami Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, Natalia w klasie harfy prof. Zuzanny Elster, a Tymoteusz w klasie wiolonczeli Marcina Zdunika. Grają razem od 2022 roku pracując nad programem kameralnym pod kierunkiem Zuzanny Elster. Równolegle do działalności kameralnej rozwijają swoje umiejętności instrumentalne w zakresie wykonawstwa solowego. Otrzymali w ostatnich latach łącznie kilkadziesiąt nagród na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych, a także występowali na najważniejszych polskich scenach, takich jak siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Sala Koncertowa Nowa Miodowa, Zamek Królewski oraz Łazienki Królewskie w Warszawie, Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy, Filharmonia Poznańska czy Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Duet powstał dzięki Warsztatom Kameralnym KFnrD organizowanym co roku w ECM w Lusławicach.
Młodym wykonawcom towarzyszyć będą pianiści kameraliści związani z uczelniami wyższymi oraz szkołami muzycznymi: Małgorzata Renka-Zawodny i Daniel Aulak.