Koncert stypendystów Programu ZDOLNI Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, niedziela 28 maja 2023 r., godz. 12.00, Pałac na Wyspie Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.
W niedzielnym koncercie zaprezentuje się troje solistów, którzy w muzycznym monologu przeprowadzą nas od Bacha po Rachmaninowa, przez romantyczne dzieła Chopina, impresjonistycznego Debussego i Szymanowskiego. Usłyszymy również muzykę Chaczaturiana w trio na skrzypce, klarnet i fortepian.
Bilety można nabyć w kasach Muzeum. Równocześnie koncert będzie można obejrzeć w bezpośredniej transmisji na kanale YT Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci: https://www.youtube.com/live/r3eFsuIxAX4?feature=share
W programie: Bach Chaczaturian Chopin Debussy Rachmaninow Rode Szymanowski
Wystąpią: Maja Chlebicka – skrzypce, Miron Łajming – fortepian, Justyna Maślanka – fortepian, Trio Unmute w składzie Natalia Szymczyk – skrzypce, Tomasz Grzebień – klarnet, Rafał Dudek – fortepian.
Maja Chlebicka – 18 -letnia skrzypaczka, tegoroczna absolwentka OSM II st. im. Zenona Brzewskiego w Warszawie, klasy Agaty Szymczewskiej i Karoliny Mikołajczyk. Jest laureatką konkursów w tym m.in.: Grand Prix – XII Concorso Musicale Citta’Di Filadelfia we Włoszech (2021); III miejsce – XI Ogólnopolski Konkurs Młodych Skrzypków im. St. Serwaczyńskiego w Lublinie (2020); I miejsce – Spotkania skrzypcowe ku pamięci Witolda Rowickiego w Żywcu (2019); III miejsce – Międzynarodowy Konkurs Instrumentów Smyczkowych w Elblągu (2019). Koncertowała jako solistka i kameralistka. Występowała w Filharmonii Narodowej, Studiu Koncertowym Polskiego Radia, Zamku Królewskim w Warszawie, Sali Balowej Zamku w Łańcucie, Filharmonii Podkarpackiej oraz poza granicami kraju m.in. w Rosji, w Niemczech, we Włoszech, w Hiszpanii i w Ukrainie. Wielokrotnie brała udział w kursach i warsztatach muzycznych takich jak: Międzynarodowe Kursy Muzyczne w Łańcucie, w Kursach Mistrzowskich Stringtime Niederrhein Gocher Streicher- Akademie w Niemczech, w Mistrzowskim Kursie Interpretacji Muzyki w Pucku gdzie doskonaliła swoje umiejętności pod kierunkiem takich mistrzów jak: Paweł Radziński, Janusz Wawrowski, Jan Stanienda, Ariane Mathaus, Łukasz Błaszczyk, Adrzej Gębski. Maja jest stypendystką programu MKiDN Młoda Polska 2021 oraz Programu ZDOLNI Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.
Miron Łajming – 18-letni pianista, uczeń SM II st. im. Fryderyka Chopina w Gdańsku-Wrzeszczu, w klasie dr. Kordiana Góry. W latach 2018-2021 pobierał także naukę gry na klawesynie pracując pod kierunkiem prof. dr hab. Małgorzaty Skotnickiej. Laureat konkursów o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej. Ostatnie osiągnięcia to: Grand Prix i trzy Nagrody Specjalne w IV Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym Od Bacha do Szymanowskiego w Warszawie (2022r.) oraz tytuł Laureata 23. Festiwalu Pianistycznego im. Izy Garglinowicz (2023). Jako solista i kameralista koncertował w wielu miejscach w Polsce oraz zagranicą – w Litwie i Niemczech, miał okazję wykonywać I cz. Koncertu fortepianowego F-dur KV 459 W.A. Mozarta z zespołem NeoQuartet, a w lutym 2023 również I cz. Koncertu fortepianowego f-moll F. Chopina z Lwowską Orkiestrą Kameralną. Umiejętności doskonalił na kursach muzycznych. Obecnie jest stypendystą CEA, Podkarpackiej Fundacji Rozwoju Kultury oraz Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, biorąc udział w Programie ZDOLNI.
Justyna Maślanka – 18- letnia pianistka, tegoroczna maturzystka Zespołu Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu, w klasie prof. Karola Radziwonowicza.Jest Jest stypendystką Krajowego Fundusze na Rzecz Dzieci, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Warszawa Rotary Club, Prezesa Rady Ministrów i Prezydenta Miasta Radomia. Jej umiejętności zostały docenione na znaczących festiwalach i konkursach o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej. Do ostatnich osiągnięć należą: 1. miejsce – III International Gloria Artis Music Competition in Vienna 2023, tytuł Laureatki programu Stypendialnego Młoda Polska 2022, 2 miejsce i srebrny medal – II Krogulski International Piano Competition Tarnów (Polska), 1 miejsce – International Youth Music Competition Atlanta (USA), 2 miejsce – My Music Awards Nowy York (USA), Złota nagroda i Tytuł Finalistki Music e-Contest 2020. Rozwija swoje umiejętności realizując zróżnicowany program artystyczny podczas kursów mistrzowskich gdzie pracuje pod kierunkiem takich artystów jak: Arie Vardi, Joanna Ławrynowicz – Just, Beata Bilińska, Wojciech Świtała, Zbigniew Raubo, Paweł Zawadzki, Andrzej Jasiński, Olga Łazarska, Phillipe Giusiano, Valentina Igoshina. Aktywnie uczestniczyła w Akademiach Muzyki organizowanych przez Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.
Trio Unmute w składzie Natalia Szymczyk – skrzypce, Tomasz Grzebień – klarnet i Rafał Dudek – fortepian powstało w roku 2021 z inicjatywy prof. dra hab. Romana Widaszka i dr hab. Dagmary Niedzieli. Tą niezwykle utalentowaną młodzież od razu połączyła pasja do muzyki kameralnej, a zespół w swoim pierwotnym składzie muzykuje do dzisiaj stale poszerzając swój repertuar. Trio Unmute ma na swoim koncie I nagrodę na VI Ogólnopolskich Jesiennych Spotkaniach Zespołów Kameralnych Szkół Muzycznych I i II stopnia w Żywcu, a także udział w koncercie festiwalowym z okazji Międzynarodowych Dni Klarnetu (2022) w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. W kwietniu 2023 roku trio otrzymało IV nagrodę na ogólnopolskim Konkursie Muzyki kameralnej im. Wiłkomirskich w Łodzi. Członkowie zespołu są uczniami POSM II st. im. K. Szymanowskiego w Katowicach, a Natalia i Tomek dodatkowo stypendystami Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.
Młodzi Wirtuozi – jest to projekt realizowany przez Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci we współpracy z Muzeum Zamek Królewski oraz Muzeum Łazienki Królewskie, promujący młodych, zdolnych muzyków będących podopiecznymi Funduszu.