Koncert stypendystów Programu ZDOLNI Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, niedziela 11 września 2022 r., godz. 12.00, Sala Koncertowa Muzeum Zamek Królewski
Zapraszamy na pierwszy po przerwie wakacyjnej koncert z cyklu Młodzi Wirtuozi, który odbędzie się w Sali Koncertowej Muzeum Zamku Królewskiego w Warszawie. Koncert wypełnią utwory solowe na nieczęsto prezentowanym w takiej roli instrumencie tubie oraz fortepianie oraz skrzypcach, jak również kameralne w wykonaniu tria fortepianowego i wiolonczeli z fortepianem. Bilety można nabyć w kasach Muzeum.
Równocześnie koncert będzie można obejrzeć w bezpośredniej transmisji na kanale YT Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci:
W programie:
Bach, Beethoven, Chopin, Liszt, Penderecki, Piazzolla, Saint-Saëns
Michał Basista – fortepian; Wojciech Głąb – tuba; Kajetan Pałęcki – wiolonczela, Jolanta Adamska – fortepian; Miriam Powrósło – skrzypce, Wojciech Kopczak – fortepian; Trio w składzie: Michał Skibiński – skrzypce, Helena Gałek – wiolonczela, Alicja Furmańczyk – fortepian.
Michał Basista – 17-letni pianista i organista, uczeń POSM II stopnia im. Fryderyka Chopina w Krakowie w klasie fortepianu prof. Mileny Kędry i organów prof. Aleksandry Gawlik. Jest laureatem regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych oraz organowych. Do ostatnich osiągnieć Michała należą: – I Miejsce oraz nagroda specjalna w XII Ogólnopolskim Konkursie Pianistyczny im. Ireny Rolanowskiej, Kraków, 2020, III Miejsce – Franz Liszt Center Piano Competition, Hiszpania, 2021, II Miejsce – Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny „Broumovska Klavesa” – Czechy, 2021, I Miejsce – XII Krakowski Ogólnopolski Konkurs Młodych Organistów, Kraków 2021, Tytuł Finalisty – VI Ogólnopolski Konkurs Indywidualności Muzycznych „Atma” 2022, Zakopane 2022, II miejsce – Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. Ireny Rolanowskiej, Kraków 2022, I miejsce – „Ischia” International Piano Competition, Ischia (Włochy) 2022.Michał doskonali swój warsztat pianistyczny na kursach i lekcjach otwartych prowadzonych przez wybitnych profesorów, takich jak: Andrzej Jasiński, Andrzej Pikula, Andrzej Tatarski, Milena Kędra, Edward Wolanin, Michał Szczepański, Olga Łazarska, Ewa Pobłocka, Vikto Derevianko, Piotra Machnik, Alicja Paleta – Bugaj, Konstanze Eickhorst, Marek Shaviner, Barbara Halska, Vadim Rudenko, Irina Chukovskaya, Viera Nosina, Mikhail Voskresenski, Zbigniew Raubo, Piotr Banasik, Szymon Nehring czy Takashi Yamamoto. Michał koncertował jako solista z Lwowską Orkiestrą Kameralną w ramach XV Międzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady bez Granic”. Prezentował się w wielu prestiżowych salach min: w Muzeum Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Zamek Królewski na Wawelu, Konserwatorium Muzycznym w Bratysławie, Willi Atma w Zakopanem, Filharmonii w Zilinie (Słowacja) oraz Filharmonii Krakowskiej. Brał udział w audycji radiowej w ramach cyklu Mistrzowie i uczniowie realizowanego przez Radio Kraków oraz wykonał recital w ramach cyklu Klasyka na Koszykach Online na zaproszenie Fundacji imienia Juliana Cochrana. Jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Małopolskiego Stypendium im. św. Jana Pawła II dla Mistrzów Edukacji oraz od 2017 roku stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.
Wojciech Głąb – 19-letni tubista, absolwent Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Katowicach w klasie Pana Mateusza Konopki. Od października 2022 r. Wojtek będzie kontynuował naukę w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie w klasie dr hab. Jakuba Urbańczyka –- solisty NOSPR w Katowicach. Wojtek jest laureatem konkursów, do jego najważniejszych osiągnięć należą: III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Centrum Edukacji Artystycznej w Radomiu (2020), I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie im. Ludwika Lutaka w Krakowie (2021), I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Dętych Blaszanych we Wrocławiu (2021), I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Puzonistów i Tubistów im. Pawła Waloszczyka w Bytomiu, II miejsce w Konkursie Instrumentów Dętych w ramach VI Świętokrzyskiego Festiwalu Instrumentów Dętych (2022). Wojtek rozwija swoje umiejętności u znakomitych pedagogów takich jak: Jakub Urbańczyk, Øystein Baadsvik, Krzysztof Mucha, Jakub Sznajder, Mateusz Kurek czy Will Druiett. Od 2020 roku jest związany z kwintetem dętym blaszanym Burnning Brass. Zespół był nagradzany w konkursach ogólnopolskich i miedzynarodowych. Do najważniejszych osiągnięć należą: I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie CEA w kategorii Dęte Zespoły Kameralne (2022), Grand Prix w konkursie Lwowskie Fanfary 2021, I miejsce w konkursie Kra Camera w Krakowie (2021), I miejsce w III Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Dętych im. Bolesława Strawy i Franciszka Krzemińskiego w Lublinie (2021). W kwietniu 2022 roku Wojtek wystąpił jako solista podczas koncertu dyplomantów Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w Filharmonii Śląskiej. Jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.
Kajetan Pałęcki – 17 letni wiolonczelista, uczeń OSM II st. im Zenona Brzewskiego w Warszawie w klasie Magdaleny Bojanowicz-Koziak. Jest laureatem konkursów międzynarodowych i krajowych m. in.: 1. miejsca w International Gustav Mahler Prize Cello Competition 2020, 2. miejsca The 12th Jan Vychtil Cello Competition Prague, Grand Prix w XIX Konkursie wiolonczelowo-kontrabasowym w Malborku, 2. miejsca w IX Ogólnopolski Konkurs Wiolonczelowy w Sochaczewie 2021, 3. miejsca w XIII Konkursie Młodych Wiolonczelistów we Wrocławiu. Dzięki wielu osiągnięciom w grze na instrumencie, Kajetan został wybrany na koncertmistrza wiolonczel 3. edycji Lusławickiej Orkiestry Talentów. Uczestniczył w kursach, gdzie pracował pod kierunkiem m.in.: Gottharda Poppa, Kazimierza Michalika, Andrzeja Orkisza, Stanisława Firleja, Marcina Zdunika, Tomasza Strahla, Bartosza Koziaka. Występował w Uniwersytecie Sztuki w Grazu, Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, Klaipėda Concert Hall, Pałacu w Łańcucie, Łazienkach Królewskich i Zamku Królewskim w Warszawie. We wrześniu 2019 roku Kajetan wystąpił na uroczystym koncercie z ramienia Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci zorganizowanym przez Pierwszą Damę Agatę Kornhauser-Dudę z okazji wizyty Drugiej Pary Prezydenckiej USA- Karen Pence oraz Mike Pence w Pałacu Prezydenckim. Od Października 2015 roku Kajetan Pałęcki jest stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.
Miriam Powrósło – 19-letnia skrzypaczka, absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina w Opolu klasy pana Janusza Gajownika. Miriam w tym roku koncertowała jako solistka z orkiestrą Filharmonii Opolskiej, a także -z orkiestrą Filarmonica Paul Constaninescu Ploiesti w Rumunii. Zaprezentowała się w recitalu skrzypcowym w Trewirze oraz w Moguncji- w Niemczech. Jest laureatką konkursów o zasięgu krajowym i międzynarodowym, do jej ostatnich osiągnięć należą: Grand Prix na VII Festiwalu Skrzypcowym w Kielcach (2022), I miejsca podczas II Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego o tytuł ,,Mistrza Czterech Strun” w Obornikach Śl. (2020), I miejsca podczas Międzynarodowego Konkursu Muzycznego w Rzymie (2020), trzykrotnie, w roku 2020, 2018 oraz w roku 2016 otrzymała Tytuł Zwycięzcy w kategorii Muzyka w Międzynarodowym Konkursie Begegnung mit Osteurope, w Düsseldorfie, w Niemczech, jak również III miejsce w I Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Jadwigi Kaliszewskiej dla SM II st. w Poznaniu. Miriam jest stypendystką Prezydenta Miasta Opola, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, programu ministerialnego Młoda Polska, otrzymała Nagrodę Marszałka Województwa Opolskiego Marszałkowskie Talenty. Od roku 2019 objęta jest wsparciem programu Fundacji Rozwoju Śląska im. Johanna Krolla, brała udział w pierwszej edycji pionierskiego programu stypendialnego Banku Talentów 2020, gdzie wieńczyła swoje uczestnictwo w roli koncertmistrza Orkiestry Banku Talentów. Od roku 2018 objęta opieką Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.
Trio w składzie: Michał Skibiński – skrzypce, Helena Gałek – wiolonczela, Alicja Furmańczyk – fortepian powstało w ramach projektu KFnrD pod nazwą Kameralna Filharmonia Funduszu. Członkowie tria są stypendystami Funduszu, uczniami szkół muzycznych z różnych miast. Michał Skibiński – skrzypek uczy się w OSM I i II st. w Łodzi w klasie Pani Elżbiety Puchalskiej, Helena Gałek –jest z Torunia, gdzie uczy się w klasie wiolonczeli Pana Karola Wroniszewskiego, a Alicja Furmańczyk – pianistka z Poznania, uczennica Pana Marka Gidaszewskiego. Instrumentaliści są laureatami konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich, wielokrotnie mieli okazje prezentować się zarówno w Muzeum Łazienki Królewskie jak i Muzeum Zamek Królewski na koncertach KFnrD. Realizując swoją drogę muzyczną nie ograniczają się do występów solowych ale z wielką radością uczestniczą w większych projektach zarówno kameralnych jak i orkiestrowych.
Młodym wykonawcom będą towarzyszyć pianiści kameraliści, związani z uczelniami wyższymi oraz szkołami muzycznymi: Jolanta Adamska, Wojciech Kopczak.
Młodzi Wirtuozi – jest to projekt realizowany przez Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci we współpracy z Muzeum Zamek Królewski oraz Muzeum Łazienki Królewskie, promujący młodych, zdolnych muzyków będących podopiecznymi Funduszu.
Organizatorzy:
Partnerzy: