Jak sprawnie przygotować dobrą pracę naukową? Na co zwrócić uwagę, aby tekst był spójny, czytelny i zawierał wszystkie elementy niezbędne w wywodzie naukowym? Te pytania towarzyszą wielu młodym autorom. Wskazówkami dzieli się dr inż. Michał Krupiński z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie, współpracownik Funduszu i opiekun naukowy stażystów i autorów uczniowskich projektów badawczych.
Praca naukowa to artykuł zawierający spis hipotez lub celi naukowych, opis procesu badawczego oraz płynące z niego wnioski. Choć schemat jest jasny, praktyka bywa zawodna. Szczególnie trudno jest, gdy borykamy się z ograniczeniami np. objętości tekstu. Wspólnie z dr inż. Michałem Krupińskim radzimy jak zrobić to dobrze. Tak aby o wartości wyniku naukowego przekonać recenzentów i jurorów, a także jak pozwolić zrozumieć temat niespecjalistom z dziedziny. Te aspekty są bowiem kluczowe, gdyż nawet bardzo innowacyjny pomysł lub najstaranniej przeprowadzone badania mogą nie zostać zauważone bez należytego opisu.
Daj czas sobie i innym
Okazuje się na przykład, że nie trzeba zaczynać pisania od zdania, które rozpoczyna pracę. Można, a nawet należy zacząć „od środka”, czyli od omówienia wyników. Warto też zacząć na tyle wcześnie, aby nie spieszyć się zanadto, ale także dać prace do przeczytania życzliwym krytykom nim zostanie ona wysłana na konkurs naukowy lub zgłoszona do publikacji.
Wirtualne spotkanie z drem Krupińskim polecamy autorom, którzy przygotowują zgłoszenia do konkursu Odkrycia – Polska Edycja EUCYS. Uwagi dra Michała Krupińskiego mogą okazać się cenne także dla przy przygotowaniu innych prac naukowych. Trzeba bowiem pamiętać, że ciekawy pomysł, rzetelne przygotowanie lub wielogodzinne badania lub symulacje – to tylko niektóre etapy procesu badawczego. Bez dobrze przygotowanego tekstu nawet najbardziej błyskotliwe wyniki naukowe mogą pozostać niewystarczająco wyeksponowane i wyjaśnione. Wtedy trudno o zainteresowanie recenzentów, uznanie jurorów lub zrozumienie tematu wśród publiczności.
Michał Krupiński – fizyk, popularyzator nauki, pasjonat
Dr inż. Michał Krupiński – adiunkt w Instytucie Fizyki Jądrowej im. H. Niewodniczańskiego Polskiej Akademii Nauk. Doktor nauk fizycznych. Popularyzator nauki. W pracy zawodowej specjalizuje się w fizyce doświadczalnej ciała stałego i inżynierii nanomateriałów. W szczególności interesują go struktura, własności i metody wytwarzania nowoczesnych materiałów magnetycznych dla sensorów, zapisu danych i spintroniki. Autor i współautor kilkudziesięciu artykułów naukowych i kilku patentów. Oprócz pracy naukowej popularyzuje fizykę współpracując z radiem, telewizją, prasą oraz blogami popularnonaukowymi. Wspiera rozwój zdolnej młodzieży w ramach Programu ZDOLNI Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Laureat konkursu FameLab oraz wyróżnienia „Popularyzator Nauki” przyznanego przez Polską Agencję Prasową i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Zgłoszenia do 15 grudnia 2021
Na zgłoszenia do Odkryć – Polskiej Edycji EUCYS czekamy do 15 grudnia. Więcej informacji o konkursie, w tym wymogi regulaminowe i porady praktyczne znajdują się na stronie konkursu.