Niedziela, 21 marca 2021, godz. 12.00, Pałac na Wyspie.
Wydarzenie bez udziału publiczności, zapraszamy na transmisję on-line: https://youtu.be/vN-mpvatAt0
W programie:
Bach, Beethoven, Kapustin, Kościelak, Mendelssohn, Saint-Saëns, Szostakowicz, Pasieczny, Weber
W programie koncertu będzie dominowała muzyka kameralna, w której monolog przechodzi w pasjonującą rozmowę. Zdania muzyczne przeplatają się w partiach poszczególnych instrumentów, wymagając od wykonawców niełatwej sztuki muzycznego dialogu. W wykonaniu młodych muzyków usłyszymy pierwsze części z triów Webera, Mendelssonha, Szostakowicza oraz Kapustina. Nie zabraknie elementów wirtuozowskich w „Introdukcji i rondzie” Saint-Saënsa, jak i muzyki współczesnej Pasiecznego. Usłyszymy także Mikołaja Kościelaka, który zaprezentuje swoją kompozycję.
Wystąpią:
Trio Adamczyk – Chmielewska – Wierciński: Dominika Adamczyk – skrzypce, Amelia Chmielewska – wiolonczela, Krzysztof Wierciński – fortepian;
Trio Kasperek – Strusiński –Seroka: Maciej Kasperek – flet, Szymon Strusiński – wiolonczela, Mikołaj Seroka– fortepian;
Mikołaj Kościelak – gitara;
Leon Marut – skrzypce, Monika Polaczek – Przestrzelska – fortepian
Trio Adamczyk – Chmielewska – Wierciński – trio skrzypcowe, które rozpoczęło wspólną pracę w roku szkolnym 2019/20 pod kierunkiem prof. Krystyny Makowskiej-Ławrynowicz. Wszyscy są uczniami V (przedmaturalnej) klasy w OSM II stopnia im. Zenona Brzewskiego.
Skład: Dominika Adamczyk – 17-letnia skrzypaczka, kształcąca się w klasie prof. Andrzeja Gębskiego i Karoliny Mikołajczyk, Amelia Chmielewska – 17-letnia wiolonczelistka, kształcąca się w klasie prof. Stanisława Firleja i Marcina Zdunika, Krzysztof Wierciński – 18-letni pianista, kształcący się w klasie prof. Joanny Ławrynowicz-Just. Członkowie tria są laureatami konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych w swoich specjalnościach instrumentalnych. Każdy z nich ma również doświadczenie jako solista na estradach wielu sal koncertowych w Polsce oraz poza jej granicami. Dominika, Amelia i Krzysztof są podopiecznymi Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci i niejednokrotnie prezentowali się jako soliści w koncertach organizowanych przez Fundusz.
Trio Kasperek – Strusiński – Seroka – trio fletowe zainicjowane i prowadzone przez prof. Krystynę Makowską-Ławrynowicz. Członkowie zespołu znają się od początku swojej edukacji muzycznej (11 lat), a obecnie są uczniami klasy przedmaturalnej OSM II stopnia im. Zenona Brzewskiego. Wspólnie grają od tego roku, przygotowując się do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych CEA dedykowanym uczniom szkół muzycznych II stopnia.
Skład: Maciej Kasperek – 17-letni flecista, kształcący się w klasie Beaty Kierzkowskiej, Szymon Strusiński – 17-wiolonczelista, kształcący się w klasie dr. Piotra Hausenplasa, Mikołaj Seroka – 17-letni pianista, kształcący się pod kierunkiem prof. Krzysztofa Jabłońskiego.
Członkowie tria są laureatami konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych w swoich specjalnościach instrumentalnych. Każdy z nich ma również doświadczenie jako solista na estradach wielu sal koncertowych w Polsce oraz poza jej granicami. Maciej, Szymon i Mikołaj są podopiecznymi Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci i niejednokrotnie prezentowali się jako soliści w koncertach organizowanych przez Fundusz.
Mikołaj Kościelak – 18-letni gitarzysta, uczeń OSM im. Mieczysława Karłowicza w Poznaniu w klasie Przemysława Dybizbańskiego. Jest laureatem gitarowych konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, w których najważniejsze osiągnięcia to: I miejsce na XXII Ogólnopolskim Konkursie Gitarowym „Gitariada” w Kłodzku (także nagroda specjalna od Marka Pasiecznego za najlepsze wykonanie jego utworu), I miejsce na VIII Ogólnopolskim Konkursie Gitarowym „Gitara Viva”, I miejsce na IV Międzynarodowym Konkursie „Music Modern” w Odessie.
Oprócz gry na gitarze komponuje utwory przeznaczone na różne składy – od gitary solo po orkiestrę. Jego kompozycje były wykonywane podczas wielu szkolnych koncertów, czy w poznańskim Centrum Kultury Zamek. Z początkiem roku 2021 (w ramach projektu „Kameralna Filharmonia Funduszu”) skomponował utwory dla kolegów muzyków, uczestników Programu ZDOLNI. W 2020 r. napisał muzykę do spotu, będącego częścią akcji „Życie moim dopalaczem”, przeprowadzanej przez służby policji w poznańskich szkołach. Pod opieką Funduszu jest od 2017 roku.
Leon Marut – 15-letni skrzypek, uczeń II klasy OSM II st. ZPSM nr 4 im. K. Szymanowskiego w Warszawie w klasie prof. Macieja Przestrzelskiego i prof. Łukasza Błaszczyka.
Laureat konkursów, m.in.: trzykrotny zwycięzca Ogólnopolskiego Konkursu Miniatury Skrzypcowej w Warszawie (w latach: 2014, 2016, 2018), dwukrotnie zwyciężył w Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. G. Bacewicz we Wrocławiu (w latach 2016 i 2018). W 2018 roku zdobył także Złoty Medal Konkursu. Leon uczestniczył w kursach muzycznych, gdzie rozwijał swoje umiejętności instrumentalne u wybitnych skrzypków: Mariusza Patyry, Łukasza Błaszczyka. Brał czynny udział w lekcjach mistrzowskich u prof. Jakuba Jakowicza i prof. Marii Orzechowskiej. Występował jako solista m.in. w Teatrze Wielkim w Warszawie (z orkiestrą Sinfonia Viva), w Pałacu PAN w Jabłonnie. Leon był uczestnikiem Lusławickiej Orkiestry Talentów. Jest solistą wokalistą w: Teatrze Wielkim i Operze Narodowej w Warszawie oraz Teatrze Narodowym w Warszawie. Jest stypendystą Wójta Gminy Jabłonna, laureatem programu MKiDN „Młoda Polska” oraz stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2019). Po opieką Fundusz jest od 2018 r.
Partnerzy: