...
  • PL   EN

Publikacja naukowa – jak ją napisać?

Publikacja naukowa – jak ją napisać? 2560 1440 Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci

Czy wiecie, że na świecie co 12,5 sekundy ukazuje się nowa publikacja naukowa? A redaktor uznanego czasopisma otrzymuje nawet 100 artykułów dziennie? Czasami nawet 90% procent nadesłanych prac jest odrzucanych, zanim trafią do recenzentów. Jednocześnie publikacje są obecnie najlepszym miernikiem aktywności naukowej, docenianym przy przyznawaniu stypendiów, grantów i nagród . Jak zatem przebić się z opisem swoich badań?

W cyklu „Fundusz radzi” o przygotowaniu dobrej publikacji naukowej mówi fizyk i popularyzator, dr hab. Piotr Wasylczyk. Poza zajęciami z zakresu optyki, prowadzi też warsztaty na temat strategii publikacyjnych, wystąpień publicznych i prezentacji naukowych. Wspólnie z socjologiem, dr. Piotrem Siudą opublikował praktyczny poradnik na temat pisania i publikowania artykułów naukowych, z którym można zapoznać się w naszej bibliotece.

Profesor Wasylczyk jest niedoszłym gościem finału Odkryć – Polskiej Edycji EUCYS oraz funduszowego obozu w Serocku, które musiały się odbyć w formie zdalnej. Zanim znów będziemy mieli możliwość zaproszenia go na zajęcia „na żywo”, zapraszamy na spotkanie wirtualne.

Dr hab. Piotr Wasylczyk jest adiunktem na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz visiting lecturer na Univeristy College London. Studiował (najczęściej fizykę) w Warszawie, Uppsali i Amsterdamie. Poza Uniwersytetem Warszawskim pracował również (najczęściej jako fizyk) w Oxfordzie i Florencji. Po wielu latach budowania laserów i wymyślania nowych metod pomiarów impulsów laserowych zajął się wytwarzaniem struktur o ciekawych własnościach optycznych za pomocą druku 3D w nanoskali oraz konstruowaniem mikrorobotów inspirowanych żywymi stworzeniami. Był stypendystą Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej i finalistą polskiej edycji konkursu Fame Lab w 2016 roku.

Nie mogąc ścierpieć nudnych i niezrozumiałych wystąpień na konferencjach naukowych, zaczął nauczać sztuki prezentacji, najpierw na Uniwersytecie Warszawskim, potem również na innych uczelniach, w studenckich kołach naukowych i firmach high-tech w Polsce i za granicą.

Slide Pomagaj z nami! Przeczytaj więcej o nas!