Jak skorzystać z naszych zajęć?

Wszystkich zakwalifikowanych w tym roku uczestników programu pomocy wybitnie zdolnym o zainteresowaniach naukowych i literackich zapraszamy do zapisywania się na planowane w tym roku szkolnym zajęcia. Pierwsze zajęcia rozpoczynają się już wkrótce!

Zapisy prowadzimy w serwisie baza.fundusz.org – tam, gdzie odbywała się rekrutacja do programu.

Zaloguj się i zgłoś się na obozy i warsztaty, które Cię interesują!

Na liście zajęć należy wybierać propozycje dla swojej grupy wiekowej. Nie ma ograniczeń tematycznych – jeśli ktoś, kto w czasie rekrutacji przedstawił nam się jako informatyk, zapragnie pojechać na warsztaty neurobiologiczne, to nie tylko nie ma w tym nic dziwnego, ale często też – jest to wskazane.

propozycje zajęć

Przy zapisach warto wejść do opisu zajęć i go przejrzeć. Często też oczekujemy od Was uzasadnienia wyboru.

uzasadnienie

Kwalifikacja na niektóre zajęcia wymaga rozwiązania zadań.

Jeśli jednak nie ma zadań, osoby, które sensownie uzasadnią swoją chęć udziału w określonych warsztatach, mają większą szansę na udział. Chętnych jest zwykle znacznie więcej, niż miejsc.

IF PAN

Jakie zajęcia wybierać?

Wielu z Was ma już sprecyzowane zainteresowania – chcemy Wam pomóc w ich rozwijaniu. Temu celowi służą przede wszystkim specjalistyczne warsztaty badawcze (np. chemiczne, fizyczne, matematyczne, seminaria humanistyczne). Zgłaszając chęć udziału w zajęciach, weź pod uwagę, że często wymagają zaawansowanej wiedzy. Zwykle w zapowiedziach oprócz tematu zajęć pojawia się także wykaz literatury, która umożliwia dobre przygotowanie do warsztatów. W trakcie roku szkolnego będziemy publikować w naszej bazie materiały dotyczące nadchodzących zajęć. Zawsze warto sięgnąć do proponowanych książek i artykułów – zapoznanie się z nimi (nawet jeśli na początek wydają się trudne) ułatwi Ci udział w zajęciach. Jeśli nie podajemy literatury do zajęć, warto zapoznać się ze stronami internetowymi ośrodków, w których będą prowadzone, lub poszerzyć wiedzę na temat zagadnienia podanego w tytule zajęć.

Oprócz warsztatów i seminariów proponujemy Ci także udział w obozach i spotkaniach wielodyscyplinarnych. Na ich program składają się zarówno specjalistyczne wykłady i ćwiczenia, jak i zajęcia ogólnorozwojowe – dyskusje, warsztaty filmowe, teatralne, spotkania z wybitnymi naukowcami i artystami. Na takie zajęcia zawsze warto się zgłosić, bo oprócz możliwości zdobycia wiedzy i umiejętności dają one szansę poszerzenia zainteresowań, a często zyskania nowej perspektywy w spojrzeniu na siebie i dalsze życiowe plany.

Na jakie zajęcia możesz pojechać?

Żeby nasze zajęcia były ciekawe i dawały wszystkim uczestnikom jak najwięcej, może w nich brać udział tylko ograniczona liczba dobrze przygotowanych osób. Sprawia to, że na poszczególne warsztaty i obozy jest zwykle znacznie mniej miejsc niż chętnych. Radzimy sobie z tym na dwa sposoby: na niektóre zajęcia prowadzący przygotowują zadania kwalifikacyjne, a w przypadku pozostałych sprawdzamy listę zgłoszeń i staramy się wybrać te osoby, których zainteresowania są najbliższe tematowi zajęć bądź które ze względu na wiek nie będą już miały okazji pojechać na nie w następnym roku, a także te, które nigdy jeszcze nie były na tego rodzaju zajęciach, i wreszcie te, które w lokalnym środowisku nie mogą korzystać z podobnego wsparcia.

Zawsze bierzemy też pod uwagę to, jak bardzo chcecie pojechać na dane warsztaty. Dlatego przy warsztatach, na które nie przewidujemy zadań kwalifikacyjnych, warto wpisać krótkie uzasadnienie swojego zgłoszenia.

Zwróć też uwagę, że różne propozycje są przeznaczone dla różnych grup wiekowych.

Zadania kwalifikacyjne

Podstawową funkcją zadań kwalifikacyjnych jest przygotowanie uczestników do problematyki warsztatów. Zadania są zatem świetną okazją do zdobycia nowej wiedzy i sprawdzenia swoich umiejętności, a przy okazji pozwalają nam wyłonić tych, których warto na zajęcia zaprosić.

Ale pamiętaj, że zadania nie służą wyłącznie klasyfikowaniu i ocenianiu! Dlatego nawet jeśli potrafisz rozwiązać tylko połowę jednego zadania, warto przesłać to rozwiązanie i ewentualne komentarze czy pomysły rozwiązania innych zadań. Takie zgłoszenie będzie dla nas sygnałem, że chcesz korzystać z udziału w programie i pracujesz nad własnym rozwojem, a Ty możesz później porównać swoje pomysły z poprawnymi rozwiązaniami, które staramy się umieszczać na naszej stronie.

Lista rezerwowa

Nasze doświadczenie wskazuje, że z przyczyn losowych na każde warsztaty z zaproszenia rezygnują co najmniej 2-3 osoby, czasem w ostatniej chwili. W trosce o to, żeby każde miejsce na zajęciach zostało dobrze wykorzystane, zawsze tworzymy listę rezerwową.

Oznacza to, że można zostać zaproszonym nawet na dzień przed rozpoczęciem warsztatów. Jeśli otrzymałeś odpowiedź odmowną, a zależy Ci na zajęciach i wiesz, że będziesz gotów pojechać – zaznacz odpowiednie pole zakładce „Moje zajęcia”! Staramy się, aby każdy uczestnik programu mógł choć raz w roku skorzystać z funduszowych zajęć.

A gdy już przyjedziesz…

Musisz być na zajęciach od pierwszego do ostatniego dnia. Program jest napięty, a lista rezerwowa długa, więc upewnij się, że nie masz wówczas w planach wyjazdu na narty albo ważnej olimpiady.

Jeśli terminy kolidują, warto się zastanowić, czy ważniejszy jest start w kolejnym konkursie, czy szansa na ciekawą pracę w gronie rówieśników i pod okiem specjalistów. Czasem trzeba więc wybierać, a kiedy już podejmie się decyzję, dobrze być konsekwentnym. Nie można niestety „zjeść ciastka i mieć ciastka”. Jak się zachować na zajęciach? Przede wszystkim aktywnie. Naukowcy i studenci prowadzący dla Was zajęcia to wolontariusze – im również zależy na kontakcie z Wami. Takie spotkania służą obu stronom. Ale żeby tak było, także Wy musicie wnieść swój wkład w zajęcia. Warto więc zadawać pytania, ale też zgłaszać własne pomysły i uwagi.

Jeśli zajęcia jakiegoś profesora Cię zainteresowały, zapytaj, czy możesz latem spędzić trochę czasu w jego laboratorium – w ramach indywidualnego stażu. Konsultuj swoje pomysły, przesyłaj prace do oceny. Rozmawiaj też z koleżankami i kolegami, których poznasz na naszych wyjazdach. Niektórzy będą mieli odczyty, które z pewnością Cię zainteresują. Inni zajmują się problemami, których nie rozumiesz albo których na pierwszy rzut oka nie uznajesz za ciekawe – ale może warto rzucić okiem po raz wtóry?

SEROCK 2013

Co robić po powrocie do domu?

Warto nadal pracować nad problemami, które zainteresują Cię na zajęciach. Koniecznie trzeba po obozie czy warsztatach napisać krótkie sprawozdanie z zajęć i wykonywanej na zajęciach pracy (kilka porad w tej sprawie znajdziesz na naszej stronie). Na zakończenie roku szkolnego oczekujemy całościowego sprawozdania z Twojej pracy – zarówno na zajęciach, jak i poza Funduszem. Sprawozdania są podstawą do przyjęcia do programu na następny rok szkolny, ale też informacją dla nas, co możemy w programie poprawić lub uzupełnić.

Przeczytaj więcej o programie pomocy wybitnie zdolnym!

Podziel się!