Uzdolnienia matematyczne uczniów nie zależą od płci

Uzdolnienia matematyczne uczniów nie zależą od płci

Opublikowane dziś wyniki badań prowadzonych na prestiżowym Carnegie Mellon University dowodzą, że mózgi dziewczynek i chłopców rozwijają się tak samo i tak samo można ich uczyć matematyki. Szanse na karierę w naukach STEM nie zależą do płci!

– Nauka ma się nijak do popularnych mitów – podsumowuje wyniki swoich badań prof. Jessica Cantlon z Uniwersytetu Carniegiego i Mellonów w Pittsburgu (USA). Odnosi się w ten sposób do powszechnych przekonań, że skoro mniej dziewcząt wybiera karierę w matematyce i wszelkich dziedzinach z grupy STEM (nauki ścisłe, przyrodnicze i techniczne), to dzieje się tak w związku z różnicami w rozwoju mózgu.

Zespół prof. Cantlon (widzimy ją na zdjęciach z jedną z uczestniczek eksperymentu) dokładnie przeanalizował rozwój mózgu u dziewczynek i chłopców i nie udało się potwierdzić jakiejkolwiek różnicy między płciami w rozwoju umiejętności matematycznych.

– Widać z tego, że dziecięce mózgi funkcjonują podobnie, niezależnie od płci dziecka – podkreśla badaczka. – Zatem jest nadzieja, że wszyscy zmienimy nasze nastawienie do tego, co dzieci mogą osiągnąć w matematyce.

Czy talenty matematyczne zależą od płci?

Badania zespołu prof. Cantlon objęły 104 dzieci płci obojga w wieku od 3 do 10 lat, a także – dla porównania – 63 dorosłych. Badane osoby oglądały materiały wideo poświęcone matematyce (liczenie, dodawanie itp.) i były w tym czasie poddawane funkcjonalnemu rezonansowi magnetycznemu (fMRI) mózgu.

Z analizy uzyskanych danych wynika, że nie można w żaden sposób stwierdzić różnicy między płciami w odniesieniu do procesu uczenia się matematyki i rozwoju umiejętności matematycznych.

Zdaniem naukowców, chłopcy i dziewczęta nie różnili się między sobą nie tylko pod względem rozwoju umiejętności matematycznych, ale statystyczne podobieństwa były dostrzegalne w wielu innych obszarach funkcjonowania mózgu.

– To ważna wskazówka, że my ludzie bardziej jesteśmy do siebie nawzajem podobni, niż różni – komentuje dr Alyssa Kersey, główna autorka artykułu.

Niezależnie od powyższych analiz, badacze porównali również wyniki standardowego amerykańskiego testu umiejętności matematycznych przeprowadzonego na setce dzieci w wieku od 3 do 8 lat. Okazało się ponownie, że uzdolnienia matematyczne nie zależały od płci (ani od wieku) badanych.

Wcześniejszy projekt badawczy tego samego zespołu objął ponad pół tysiąca dzieci i również wskazywał, że chłopcy i dziewczęta są tak samo przygotowani do uczenia się matematyki od najwcześniejszego dzieciństwa.

Co zniechęca dziewczęta do kariery w dziedzinach STEM?

Talenty matematyczne nie zależą od płci - Jessica Cantlon / (C) Carnegie Mellon University

Fizyka, inżynieria, informatyka, logika? Zdaniem prof. Cantlon, społeczeństwo dyskretnie, ale konsekwentnie zniechęca dziewczęta do uczenia się tych dziedzin. Metody wychowawcze, wybór zabawek i zabaw, codzienne traktowanie dzieci przez dorosłych zależą od płci. Wcześniejsze badania pokazały już między innymi, że rodziny właśnie z chłopcami spędzają więcej czasu na grach wymagających orientacji przestrzennej. Aktywność i uwaga nauczycieli matematyki również zależą do płci uczniów, a to z czasem przekłada się na większe sukcesy odnoszone przez chłopców.

Socjalizacja dziewczynek i chłopców w typowym wydaniu powoduje więc, że drobne impulsy i sugestie kumulują się z czasem. W ostateczności więc sukcesy w naukach ścisłych rzeczywiście mocno zależą od płci.

Zespół prof. Cantlon kontynuuje badania, rozszerzając zakres analizowanych uzdolnień matematycznych (np. o zagadnienia związane z wyobraźnią przestrzenną i pamięcią). Dzięki temu z czasem będzie to projekt badawczy obejmujący wiele lat rozwoju dzieci uczestniczących w tych eksperymentach.

Dowiedz się więcej z opublikowanej dziś pracy:

Kersey, A.J., Csumitta, K.D. & Cantlon, J.F. Gender similarities in the brain during mathematics development. npj Sci. Learn.4, 19 (2019) doi:10.1038/s41539-019-0057-x

Talenty matematyczne nie zależą od płci - Jessica Cantlon / (C) Carnegie Mellon University

fot. Carnegie Mellon University

Podziel się!


Konkurs dla uczniów-naukowcówProwadzisz badania przed maturą? Zgłoś swój projekt! Znasz młodych badaczy? Daj im znać o EUCYS!

EU Contest for Young Scientists  to prestiżowa międzynarodowa impreza z długą tradycją. Nasze stowarzyszenie organizuje co roku Polską Edycję EUCYS.

Na zgłoszenia uczniowskich projektów naukowych czekamy do 15 grudnia. Warto!