Czytanie dziecku jest dobre również dla rodzica

Czytanie dziecku jest dobre również dla rodzica

Badania naukowców z amerykańskiego Uniwersytetu Rutgersa pokazują, że rodzice czytający regularnie małym dzieciom stają się spokojniejszymi rodzicami. A dzieci? Czytanie oczywiście uspokaja też dzieci.

Zgodne z intuicją, ale jednak bardzo ważne badania przynoszą nowe argumenty na rzecz codziennego czytania dzieciom od najwcześniejszych lat.

Czytanie pomaga też rodzicom!

Zespół prof. Manuela Jimeneza zbadał zwyczaje 2165 matek z 20 wielkich amerykańskich miast. Pytano, jak często czytały swoim dzieciom w okresie, gdy te miały rok i trzy latka. Dwa lata później badane matki ponownie wypełniły ankiety naukowców, opowiadając, jak zachowują się dzieci i one same. Sprawdzano między innymi, jak często zdarzają się matkom zachowania agresywne w stosunku do dzieci. Badania były prowadzone w taki sposób, by inne czynniki, np. stresujące problemy finansowe lub depresja rodzica, nie miały wpływu na wyniki.

Okazało się, że częste czytanie rocznemu dziecku owocuje tym, że matka jest o wiele spokojniejsza i pewna siebie w relacjach z nim dwa lata później. Tak samo to działa w przypadku czytania 3-latkom.

Czytanie uspokaja dzieci

Równocześnie matki czytające zdecydowanie mniej skarżyły się na zachowanie swoich dzieci – maluchy mniej przeszkadzały, miały mniej epizodów nadaktywności. Autorzy pracy opublikowanej niedawno na łamach “Journal of Developmental & Behavioral Pediatrics” przypisują to po części łagodniejszemu zachowaniu samych matek.

– Prosty zwyczaj codziennego czytania dzieciom wiąże się z korzyściami nie tylko związanymi z przyszłymi sukcesami w szkole. Ważne są również korzyści emocjonalne – podkreśla profesor Jimenez. Jego zdaniem, wyniki badań jego zespołu pozwolą upowszechnić i rozwinąć programu promujące czytanie dzieciom, skierowane do rodziców, szkół i przedszkoli.

Rodzic, który jest w stanie regularnie poświęcić czas na spokojne czytanie dziecku, trenuje się przy okazji na spokojniejszego i bardziej spolegliwego opiekuna – który unika agresji i surowego podejścia do dzieci. Ta rutyna powoduje równocześnie większą psychiczną stabilność malucha, chroni go przed hiperaktywnością, problemami ze skupieniem uwagi i skłonnością do przeszkadzania starszym. Dziecko wie, że może liczyć na czas poświęcany tylko jemu, więc nie walczy o uwagę opiekunów, gdy ci są zajęci.

Czytanie jest więc inwestycją intelektualną, ale przede wszystkim – jest doskonałą inwestycją w relacje z dzieckiem.

Czytanie dziecku pomaga całej rodzinie

Czytaj więcej w oryginalnej pracy: http://dx.doi.org/10.1097/DBP.0000000000000687

Podziel się!


Konkurs dla uczniów-naukowcówProwadzisz badania przed maturą? Zgłoś swój projekt! Znasz młodych badaczy? Daj im znać o EUCYS!

EU Contest for Young Scientists  to prestiżowa międzynarodowa impreza z długą tradycją. Nasze stowarzyszenie organizuje co roku Polską Edycję EUCYS.

Na zgłoszenia uczniowskich projektów naukowych czekamy do 15 grudnia. Warto!