Nauczą się śpiewająco. Tańcząco. Rysująco…

Nauczą się śpiewająco. Tańcząco. Rysująco…

Tańce na chemii, rysunki na fizyce? Kreatywne nauczanie to wielka szansa dla uczniów słabych. A zdolnym również pomaga – przekonują badacze z Uniwersytetu Johna Hopkinsa w Baltimore w najnowszej publikacji.

– Nasza praca dostarcza nowych dowodów za tym, że aktywność artystyczna jest absolutnie niezbędna w szkole – podkreśla prof. Mariale Hardiman, główna autorka publikacji, która ukazała się właśnie w marcowym numerze “Trends in Neuroscience and Education”.

Pamiętaj chemiku młody…

Eksperyment, który zespół prof. Hardiman przeprowadził na 10-11 letnich uczniach szkoły podstawowej, obejmował rapowanie, tańce, rysowanie i robienie kolaży. Wszystko to na lekcjach z astronomii, biologii, nauki o środowisku i chemii. Badania objęły 16 różnych klas – w sumie 350 uczniów w sześciu podstawówkach w Baltimore. Klasami opiekowało się 11 nauczycieli.

Jak się tańczy chemię? Grupa może na przykład “przećwiczyć”, czym się różnią stany skupienia materii. O co chodzi z rapowaniem? O powtarzanie materiału w rymowanej, rytmicznej formie, dzięki której materiał “wpada w ucho” tak samo, jak popularne hity, których nieraz trudno się wręcz pozbyć z głowy.

Bardzo ważne jest też, że uczeń twórczo angażuje się w przepracowanie tematu. Kolorowa notatka z zajęć jest lepsza niż ta standardowa. A oryginalny, przemyślany utwór (piosenka lub rysunek) jeszcze lepiej pomagają w zapamiętaniu materiału.

Badani uczniowie wzięli udział w dwóch sesjach trwających trzy do czterech tygodni, z czego jedna sesja obejmowała standardowe metody nauczania, a druga była urozmaicona działalnością artystyczną. Niektóre klasy miały najpierw zajęcia standardowe, a inne – te wzbogacone.

Wyniki badań jednoznacznie wskazują na to, że najsłabsi uczniowie bardzo skorzystali na uczestnictwie w tym eksperymencie. Testy wykonywanie po dziesięciu tygodniach od eksperymentu ujawniły, że uczniowie lepiej zapamiętali materiał.

– Dzieci zapominają bardzo dużo z tego, czego się uczyły. Nauczyciele często muszą powtarzać materiał z poprzedniego roku – mówi prof. Hardiman. – Pytamy więc, jak można nauczać właściwie, żeby dzieci zapamiętały więcej.

Jej zdaniem, artystyczne dodatki do zajęć to odpowiedź na to pytanie.

– Nasze dane sugerują, że tradycyjne metody nauczania utrwalają zaległości uczniów najsłabszych – podkreśla uczona. A wyrównanie poziomu w klasie sprzyja przecież wszystkim uczniom, nie wspominając o nauczycielu.

Kreatywne metody opłacają się wszystkim

Eksperyment nie zaszkodził oczywiście uczniom zdolnym. Zdaniem badaczy, urozmaicone zajęcia zwiększają zaangażowanie i zainteresowanie tematem. Kreatywne metody nauczania mogą też sprawić, że uczeń rozwinie kreatywne podejście do rozwiązywania problemów badawczych w przyszłości.

Dowiedz się więcej w oryginalnej pracy:

https://doi.org/10.1016/j.tine.2019.02.002

Uczniowie powinni na lekcjach śpiewać, rymować, tańczyć i rysować – to ułatwia zapamiętywanie materiału.
Podziel się!


Konkurs dla uczniów-naukowcówProwadzisz badania przed maturą? Zgłoś swój projekt! Znasz młodych badaczy? Daj im znać o EUCYS!

EU Contest for Young Scientists  to prestiżowa międzynarodowa impreza z długą tradycją. Nasze stowarzyszenie organizuje co roku Polską Edycję EUCYS.

Na zgłoszenia uczniowskich projektów naukowych czekamy do 15 grudnia. Warto!