Odszedł Dominik Połoński

Z głębokim żalem żegnamy naszego dawnego stypendystę

Dominika Połońskiego

 

wybitnego wiolonczelistę. Artysta zmarł 20 czerwca w wieku 41 lat.

Ukończył Akademię Muzyczną w Łodzi oraz jedną z dwóch najwyżej cenionych uczelni świata: Escuela Superior de Musica Reina Sofia w Madrycie. Był adiunktem dwóch akademii muzycznych: w Łodzi i w Krakowie. Ukończył wiele kursów mistrzowskich, był laureatem wielu konkursów, m.in. Yamaha Music Foundation of Europe (1998), Międzynarodowego Konkursu Indywidualności Muzycznych im. Aleksandra Tansmana w Łodzi (2000), New Talent International Competition w Bukareszcie, Paszportu Polityki (2003).

W 2004 zachorował na nowotwór mózgu. Przebył kilka operacji neurochirurgicznych i długą rehabilitację, jednak jego lewa ręka pozostała na zawsze bezwładna. Powrócił na estradę 18 stycznia 2009 roku, dokonując w Warszawie prawykonania napisanego specjalnie dla niego Koncertu wiolonczelowego na prawą rękę Olgi Hans.

Utwory na jedną rękę komponowali dla niego również inni uznani kompozytorzy, jak Dariusz Przybylski i Sławomir Zamuszko.

Będzie nam Dominika bardzo brakowało.

Społeczność Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci

Podziel się!


Konkurs dla uczniów-naukowcówProwadzisz badania przed maturą? Zgłoś swój projekt! Znasz młodych badaczy? Daj im znać o EUCYS!

EU Contest for Young Scientists  to prestiżowa międzynarodowa impreza z długą tradycją. Nasze stowarzyszenie organizuje co roku Polską Edycję EUCYS.

Na zgłoszenia uczniowskich projektów naukowych czekamy do 15 grudnia. Warto!