...
  • PL   EN

Odkrycia. Festiwal Młodych Badaczy – zapraszamy!

W dniach 21-23 marca w Centrum Nauki Kopernik odbędzie się kolejny Festiwal Młodych Badaczy Odkrycia. To spotkanie kilkudziesięciorga zdolnych uczniów z całej Polski – będą warsztaty dla uczniów i nauczycieli, zwiedzanie wystaw Kopernika, specjalny koncert pod kopułą Nieba Kopernika i – co ważniejsze – atrakcje otwarte dla zwiedzających.

 

tak wyglądał festiwal Odkrycia w marcu 2013 / fot. Marianna Zadrożna

 

Jednym z wydarzeń Festiwalu będzie turniej robotyczny – finał konkursu astronautyczno-robotycznego dla gimnazjalistów ASTROBOT. W niedzielny poranek 23 marca wszyscy goście CNK będą mogli śledzić współzawodnictwo robotów badawczych, które wcześniej zostaną zbudowane i zaprogramowane przez drużyny uczestników konkursu. Maszyna, która poradzi sobie najlepiej, zapewni swoim konstruktorom wyjazd do ośrodka badawczego Europejskiej Agencji Kosmicznej.

 

Dorosłe projekty badawcze

Głównym wydarzeniem Festiwalu Odkrycia będą 20. Polskie Eliminacje Konkursu Prac Młodych Naukowców UE (EUCYS). Poznamy 20 najlepszych uczniowskich projektów badawczych, spośród których jurorzy wyłonią reprezentację Polski na międzynarodowe finały konkursu.

Do tegorocznej edycji uczniowie zgłosili kilkadziesiąt poważnych prac naukowych z wielu dziedzin, m.in. biologii, chemii, fizyki, informatyki, matematyki, techniki oraz nauk społecznych. Zgodnie z regulaminem, wszystkie prace powstały jeszcze przed rozpoczęciem studiów na wyższej uczelni.

Prace zgłaszane do Polskich Eliminacji Konkursu musiały zostać wcześniej nagrodzone w ogólnopolskim konkursie lub olimpiadzie przedmiotowej, albo uzyskać rekomendację eksperta z danej dziedziny. Prace zostały przekazane do oceny wstępnej pracowników naukowych, współpracujących z Krajowym Funduszem na rzecz Dzieci, a po pozytywnej ocenie – do recenzji specjalistycznych. Następnie, z projektami, dołączonymi rekomendacjami oraz opiniami recenzentów zapoznali się członkowie jury. 13-osobowe jury zadecydowało o zakwalifikowaniu do finałów 20 projektów 27 autorów (16 chłopców, 11 dziewcząt).

zobacz abstrakty 20 prac finałowych

Polskie Eliminacje Konkursu Prac Młodych Naukowców UE to wyjątkowe wydarzenie dla uczniów biorących w nim udział, ale też doskonała okazja do spotkania nauczycieli i wykładowców polskich uczelni. Finały Polskich Eliminacji 26. Konkursu Prac Młodych Naukowców UE będą miały formę sesji plakatowej, podczas której uczniowie zaprezentują swój projekt każdemu z jurorów oraz publiczności.

Na podobnych zasadach odbywają się wrześniowe międzynarodowe finały Konkursu. W tym roku konkurs ma dla nas wyjątkową rangę, bo  międzynarodowe finały po raz pierwszy będą miały miejsce w Polsce – gospodarzem finałów w dniach 19-24 września będzie Uniwersytet Warszawski. Współorganizatorami finałów jest Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci oraz Centrum Nauki Kopernik. 

Apetyty na laury są ogromne, gdyż od 19 lat uczestnicy z Polski przywożą główne nagrody i dodatkowe wyróżnienia niemal każdego roku. Szybko utorowali sobie drogę do grona najlepszych, co nie ma precedensu w historii EUCYS. Od 1995 roku, kiedy to Polska po raz pierwszy wzięła udział w Konkursie, międzynarodowe jury nagrodziło 31 projektów z naszego kraju (łącznie 38 autorów). Polacy zdobyli aż 22 nagrody główne i 20 dodatkowych. W ubiegłym roku w Pradze nagrodzone zostały wszystkie trzy polskie projekty! Pod względem osiągnięć wyprzedzają nas jedynie Niemcy oraz Brytyjczycy, przy czym reprezentanci tych państw biorą udział w Konkursie o kilka lat dłużej.

Nic dziwnego, że nasi młodzi naukowcy występują zwykle w roli faworytów, a członkowie jury z uwagą przyglądają się kolejnym projektom badawczym polskich uczniów.

Obejrzyj nasz folder festiwalowy! (PDF)

Weź udział w Festiwalu Odkrycia!

Żeby spotkać gimnazjalistów zafascynowanych kosmosem i finalistów Konkursu Prac Młodych Naukowców UE, posłuchać, jak opowiadają o swoich projektach, zobaczyć najlepsze uczniowskie projekty badawcze i kibicować zbudowanym przez uczniów maszynom w turnieju robotycznym, trzeba odwiedzić Centrum Konferencyjne CNK w sobotę i niedzielę 22-23 marca.

W sobotnie popołudnie można będzie obejrzeć plakaty i posłuchać uczniowskich prezentacji, natomiast na turniej robotów badawczych i ogłoszenie wyników obu konkursów zapraszamy w niedzielę od 10:00. Wstęp na Festiwal Młodych Badaczy Odkrycia jest bezpłatny.  

 

 

Szybki start kariery naukowej

– Dzięki EUCYS nauczyłem się, że w pracy naukowej należy być upartym i odważnie formułować nowe idee, o których nikt jeszcze nie pomyślał – wspomina jeden z laureatów Konkursu, Aleksander Kubica. – Mój projekt zdobył nagrodę honorową, która pozwoliła mi wziąć udział w ceremonii wręczenia Nagród Nobla w Sztokholmie. Spotkać i porozmawiać z najwybitniejszymi naukowcami świata było szansą, jaką się dostaje raz w życiu. To doświadczenie wciąż motywuje mnie do ciężkiej pracy.W czasie studiów na Uniwersytecie Warszawskim kontynuowałem pracę nad projektem konkursowym. Starałem się też popularyzować naukę wśród uczniów, prowadząc zajęcia z matematyki i fizyki – opowiada.

Aleksander Kubica z Bystrej (woj. śląskie) z Wiktorem Pilewskim ze Skępego (woj. kujawsko-pomorskie) poznali się na warsztatach badawczych Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Po wspólnym stażu badawczym na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego napisali pracę badawczą pt. “Spiralne soczewki dyfrakcyjne”. Ich projekt zdobył I nagrodę i nagrodę honorową na EUCYS w Paryżu w 2009 roku.

Olek ukończył dwa kierunki na UW, a obecnie doktoryzuje się w Kalifornijskim Instytucie Technologicznym (Caltech) w Pasadenie (USA). Wciąż (gdy jest w Polsce) chętnie bierze udział w projektach popularyzatorskich Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Zajmuje się kryptografią kwantową.

 

– Konkurs i zdobyta nagroda zmotywowały mnie do dalszych badań w zakresie astrofizyki – w międzynarodowych ośrodkach badawczych podczas moich studiów magisterskich i doktoranckich – podkreśla Agata Karska. W 2005 roku w Moskwie za pracę “Historia odkrycia i badań zaćmieniowego układu podwójnego gwiazd BD +14º 5016” zdobyła nagrodę specjalną w postaci stażu badawczego w Europejskim Centrum Kosmicznych Badań i Technologii w Nordwijk (Holandia) i udziału w Międzynarodowym Kongresie Astronautycznym w Walencji (Hiszpania).

Agata pochodzi z Inowrocławia, studiowała astronomię na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, a na studia doktoranckie wyjechała do Instytutu Maxa Plancka w niemieckim Garching. Niedawno zdobyła prestiżowe stypendium “For Women in Science”, dzięki któremu badania prowadzi również na Uniwersytecie w Lejdzie w Holandii. Zajmuje się badaniami obecności wody w obszarach formowania się gwiazd.

– W dalszej perspektywie moim marzeniem jest powrót do Polski i stworzenie grupy, która będzie zajmować się badaniami powstawania gwiazd i planet – dodaje młoda astrochemiczka.

 

Wśród laureatów konkursu jest również dr Grzegorz Niedźwiedzki, paleobiolog pracujący na Uppsala University. Zajmuje się  wczesnymi dinozaurami i początkami czworonożnych kręgowców. Jako student Uniwersytetu Warszawskiego dokonał całej serii bardzo ważnych odkryć, zwieńczonych prestiżowymi publikacjami i bardzo dosłownie oznaczających dla paleobiologii zmiany w podręcznikach. W styczniu 2010 roku – parę lat przed doktoratem – z jednym ze swoich odkryć Grzegorz trafił na okładkę “Nature”. To była druga 'polska’ okładka w historii tego prestiżowego magazynu.

Grzegorz pochodzi z Piotrowic (woj. lubelskie). Jako uczeń kieleckiego technikum napisał pracę „Nowe znaleziska tropów dinozaurów z utworów hetangu północnego obrzeżenia Gór Świętokrzyskich”, która na finale EUCYS w Amsterdamie we wrześniu 2000 roku uzyskała I nagrodę i nagrodę dodatkową.

– To było dla mnie niezwykłe doświadczenie i pozwoliło mi podjąć decyzję o zostaniu naukowcem. Inspirujące było samo spotkanie z innymi uczestnikami konkursu, a nagroda specjalna (staż) była naprawdę wyjątkowa! – wspomina Grzegorz.

Konsekwentna kariera naukowa na najwyższych obrotach to dla niego za mało. Od wielu lat jest zapalonym popularyzatorem, prowadzącym zajęcia dla stypendystów Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, łącznie z zapraszaniem uczniów na swoje wykopaliska.

 Więcej o Konkursie Prac Młodych Naukowców UE

 

{gallery}13-odkrycia{/gallery}

Festiwal Młodych Badaczy Odkrycia w marcu 2013 roku