...
  • PL   EN

Młodzi Wirtuozi w Zamku Królewskim

Młodzi Wirtuozi w Zamku Królewskim 150 150 Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci

Koncert stypendystów programu pomocy wybitnie zdolnym Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci – niedziela 9 września 2018, godz. 12.00, Sala Koncertowa.

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”54″ sortorder=”361,360,362,363″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”1″ thumbnail_width=”400″ thumbnail_height=”300″ thumbnail_crop=”0″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Show slideshow]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

 

Wystąpią znakomici instrumentaliści należący do najlepszych muzyków młodego pokolenia w Polsce:

Maria Belica z Częstochowy, ur. w 1999 roku. Tegoroczna absolwentka Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. w Zespole Szkół Muzycznych im. M. J. Żebrowskiego w Częstochowie w klasie skrzypiec dr Aleksandry Szwejkowskiej-Belicy. Od października Maria będzie studentką Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie dr. hab. Łukasza Błaszczyka. Jest laureatką m. in.: Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego „Młody Paganini” w Legnicy (I miejsce w 2018, III – w 2017), V Ogólnopolskiego Festiwalu Skrzypcowego w Kielcach (III miejsce), Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego im. A. Januszajtis w Gdańsku (2017), Ogólnopolskiego Konkursu im. J. Kaliszewskiej w Poznaniu (III miejsce w 2017), Konkursu Utworów Solowych w Częstochowie (I miejsce w 2016), Międzynarodowego Konkursu „Talents for Europe” w Dolnym Kubinie na Słowacji (IV miejsce w 2016). Maria była uczestnikiem Festiwalu im. K. Szymanowskiego w Zakopanem, Festiwalu „Skrzypce Pod Żaglami”, Festiwalu „Jurajska Jesień Muzyczna”, Festiwalu „Muzyka u Gałczyńskiego” w Praniu, VI Festiwalu Dekonstrukcji Słowa „Czytaj” w Częstochowie. Brała udział w wielu kursach skrzypcowych, gdzie miała okazję pracować pod kierunkiem takich pedagogów jak: dr Jakub Jakowicz, prof. Łukasz Błaszczyk, prof. Piotr Tarcholik, prof. Szymon Krzeszowiec, prof. Bartosz Bryła, prof. Robert Szreder. Jest dwukrotną stypendystką Centrum Edukacji Artystycznej, Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci (2013/2014 i 2017/2018), ośmiokrotną stypendystką Prezydenta Miasta Częstochowy (2011-2018), a w bieżącym roku otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Maria Gmyrek z Bielska-Białej, ur. w 2000 roku. Edukację muzyczną rozpoczęła w wieku siedmiu lat w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Bielsku-Białej. Najpierw kształciła się w klasie fortepianu, następnie w klasie saksofonu pod kierunkiem swojego ojca Tomasza Gmyrka. Jest laureatką ponad dwudziestu konkursów solowych. Do najcenniejszych osiągnięć zalicza nagrody Grand Prix na XIII Międzynarodowym Konkursie Interpretacji „Pro Bohemia” w Ostrawie (2015), XXI Śląskim Konkursie Instrumentów Dętych w Dąbrowie Górniczej (2014), XXII Konfrontacjach Instrumentów Dętych w Oławie (2013) oraz X Międzynarodowym Festiwalu Saksofonowym w Przeworsku (2012) w kategorii najlepszy saksofonista szkół muzycznych I stopnia. Potrzeba rozwoju swojej muzycznej osobowości oraz modyfikowania saksofonowego warsztatu zachęciła Marię do udziału w wielu kursach i warsztatach mistrzowskich, m. in. u takich mistrzów jak Vincent David, Claude Delangle czy Arno Bornkamp. Szczególne miejsce w muzycznej przestrzeni Marii zajmuje zespół Wojciech Trefon – Maria Gmyrek DUO. Duet łączący brzmienie harfy i saksofonu od kilku lat koncertuje w kraju i za granicą. Mocnym akcentem tegorocznej pracy artystycznej był recital na XVIII Światowym Kongresie Saksofonowym w Zagrzebiu (14.07.2018). Za osiągnięcia w grze na saksofonie Maria została dwukrotnie uhonorowana stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz stypendium Programu „Młoda Polska”. Pod opieką Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci jest od 2017 roku.

Kacper Kukliński z Gdańska, ur. w 2004 roku. Uczeń Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku w klasie fortepianu dr hab. Elżbiety Pasierowskiej-Kołodziej. W roku 2018 debiutował z NOSPR w Katowicach wykonując koncert fortepianowy J. Haydna. Pomimo młodego wieku ma na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień na konkursach pianistycznych i kameralnych. Jest laureatem m. in.: Międzynarodowego Konkursu „Flame” w Paryżu (I nagroda w 2018), IV Międzynarodowego Konkursu Muzycznego „Z muzyką przez Europę” w Wilnie (Grand Prix w kategorii solo i trio w 2018), IX Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego Uczniów Szkół Muzycznych II st. EPTA w Krakowie (II nagroda w 2018), V Międzynarodowego Konkursu dla Młodych Pianistów im. F. Liszta w Weimarze (III nagroda w 2017), XIII Ogólnopolskiego Forum Młodych Instrumentalistów w Rybniku (II nagroda w 2017), Elbląskich Spotkań Kameralnych (I nagroda w 2017), IV Konkursu Pianistycznego pod Honorowym Patronatem Rafała Blechacza w Nakle (I nagroda i nagroda za najlepsze wykonanie utworu F. Chopina w 2017), X Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego ,,Mistrz Klawiatury” w Warszawie (Grand Prix w 2017), Ogólnopolskiego Forum Młodych Instrumentalistów im. K. i A. Szafranków (I nagroda w 2017), XIV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego „Chopin dla Najmłodszych” w Antoninie (II nagroda w 2017), VI Międzynarodowego Konkursu „Piano Talents” w Milanie we Włoszech (I nagroda Premio Assoluto w 2016), Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina dla dzieci i młodzieży w Szafarni (III nagroda, nagroda Narodowego Instytutu F. Chopina, nagroda Pablo Sarasate Conservatory w Pampelunie w 2016). W latach 2015-2017 otrzymał Stypendium Prezydenta Miasta Gdańska za wybitne osiągnięcia. Od 2015 jest stypendystą Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.

Marek Rybiński z Radomia, ur. w 2001 roku. Naukę gry na akordeonie rozpoczął w wieku siedmiu lat w Zespole Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu. Od początku kształci się pod kierunkiem pana Artura Miedzińskiego. Jest laureatem m. in.: II Międzynarodowego Konkursu Akordeonowego w Solcu Kujawskim (II miejsce w 2018), Międzynarodowego Konkursu Akordeonowego w Ostrawie (II miejsce w 2018), Międzynarodowego Konkursu Open Accordion Contess w Trossingen (II miejsce w 2018), VAMO Akkordeon–Wettbewerb w Wiedniu (I miejsce w 2017), XV Grudziądzkiego Konkursu Akordeonowego (I miejsce w 2017), Ogólnopolskiego Festiwalu Akordeonowego im. prof. M. Niziurskiego w Kielcach (I miejsce w 2017), XXII Słupeckich Spotkań Muzycznych. W 2017 roku otrzymał stypendium artystyczne Prezydenta Miasta Radomia oraz stypendium Dyrektora Szkoły. Jest przewodniczącym Samorządu Szkolnego i współorganizatorem koncertu charytatywnego na rzecz Stowarzyszenia „Budujemy Przystań”. Pod opieką Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci był w roku 2015 i jest ponownie od 2016.

W programie: Bach, Creston, Debussy, Galliano, Iturralde, Mozart, Paganini, Rachmaninow, Waignein, Zołotariew.

 

Serdecznie zapraszamy!

 

 

Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci to organizacja pozarządowa o statusie organizacji pożytku publicznego (OPP) założona w 1981 roku. Jest stowarzyszeniem naukowców, twórców, lekarzy i studentów. Głównym celem Funduszu jest pomoc wybitnie uzdolnionym uczniom w rozwijaniu zainteresowań naukowych i uzdolnień artystycznych, a także poprawa opieki nad zdolnymi dziećmi w polskim systemie edukacji. Przez Program Pomocy Wybitnie Zdolnym przeszło do tej pory kilkanaście tysięcy utalentowanych młodych Polaków – dziś to znakomici naukowcy, lekarze, propagatorzy nauki i artyści. Działalność stowarzyszenia opiera się na współpracy z licznymi uczelniami, ośrodkami badawczymi i instytucjami kultury,
a także – z bardzo wieloma indywidualnymi pracownikami naukowymi, którzy jako wolontariusze chcą pracować ze zdolną młodzieżą. Uczestnicy programu mają szansę wziąć udział w licznych warsztatach badawczych, seminariach, spotkaniach i konsultacjach z najlepszymi specjalistami z danej dziedziny. Corocznie stowarzyszenie zaprasza utalentowanych nastolatków na 20 specjalistycznych warsztatów badawczych, 9-10 seminariów humanistycznych, warsztaty muzyczne, plener plastyczny, dwa spotkania wielodyscyplinarne i trzy wielodyscyplinarne obozy naukowe. Ponadto, organizuje dla nich około 20 publicznych koncertów i 3-4 wystawy. Część oferowanej pomocy to indywidualne stypendia celowe. W roku szkolnym 2017/2018 przyznano 539 rocznych nominacji stypendialnych. Otrzymują je uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjalnych i podstawowych z całego kraju, pochodzący z różnych środowisk, w tym – bardzo wiele dzieci mieszkających na wsi i w małych miejscowościach.